
Schotse leider: alle opties open als Londen referendum blokkeert
EDINBURGH (ANP) - De Schotse nationalisten proberen in de nasleep van hun verkiezingsoverwinning een nieuw referendum af te dwingen over de onafhankelijkheid van Schotland. De Schotse eerste minister Nicola Sturgeon zegt dat "alle redelijke opties" op tafel liggen als de Britse regering dat dwarsboomt.
De SNP-partij van Sturgeon won bij de verkiezingen 48 van de 59 Schotse zetels in het Lagerhuis. Daarmee spraken de kiezers zich volgens haar duidelijk uit voor een nieuw referendum. Sturgeon vindt dat het Schotse parlement zelf moet kunnen beslissen over het uitschrijven daarvan. Ze wil daarover onderhandelen met de nationale regering.
De Schotten mochten in 2014 ook al stemmen over onafhankelijkheid. Toen stemde een meerderheid ervoor om onderdeel te blijven uitmaken van het Verenigd Koninkrijk. Sturgeon betoogt dat sindsdien veel is veranderd. Een ruime meerderheid van de Schotse kiezers liet bij het brexitreferendum in 2016 blijken niet uit de EU te willen.
Sturgeon zegt dat ze vaak de vraag krijgt wat ze gaat doen als Boris Johnson een nieuw referendum weigert. "Zoals ik eerder heb gezegd; ik overweeg alle redelijke opties om het Schotse zelfbeschikkingsrecht veilig te stellen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels voor dierwaardigheid zijn niet nodig, schrijft de BBB in haar concept-verkiezingsprogramma. Mochten regels "politiek onvermijdelijk" zijn, dan wil de partij die alleen als ze de inkomsten van boeren niet aantasten en als het aantal dieren op een bedrijf op hetzelfde niveau mag blijven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels voor dierwaardigheid zijn niet nodig, schrijft de BBB in haar concept-verkiezingsprogramma. Mochten regels "politiek onvermijdelijk" zijn, dan wil de partij die alleen als ze de inkomsten van boeren niet aantasten en als het aantal dieren op een bedrijf op hetzelfde niveau mag blijven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-voorzitter van de Nederlandse Politiebond Jan Struijs is door het bestuur van 50PLUS voorgedragen als lijsttrekker bij de komende Tweede Kamerverkiezingen op 29 oktober. De ledenvergadering moet zijn voordracht op 30 augustus nog bekrachtigen.
6 uur geledenBIDDINGHUIZEN (ANP) - Een geplande bijeenkomst met lijsttrekkers van verschillende politieke partijen op Lowlands gaat niet door, nadat VVD-lijsttrekker Dilan Yeşilgöz afhaakte. Een woordvoerder van Lowlands bevestigt na berichtgeving van het AD dat het evenement, dat nog niet was aangekondigd, niet doorgaat.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minder aanbod van nieuw plastic, regels voor schadelijke chemicaliën en een verbod op bewust toegevoegde microplastics. Onder meer daarvoor pleit demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) woensdag op een VN-top over plastic in Genève. "We gaan er alles aan doen om dit verdrag af te ronden deze week", zegt de VVD-bewindsman in een verklaring.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat Israël om opheldering vragen over de journalisten van Al Jazeera die zondag werden gedood door het Israëlische leger. Daarbij is het ook aan Israël om bewijs te leveren voor de beweringen dat de journalisten lid zouden zijn van Hamas.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Veertien belangenorganisaties van moslims hebben maandag collectief aangifte gedaan tegen PVV-leider Geert Wilders om zijn beeldbericht op X van vorige week. Dat bevestigt het kantoor van advocaat Adem Çatbaş na berichtgeving van NRC. De politicus heeft de strafrechtelijke grens "bij haatpropaganda en nazibeeldtaal richting moslims" overschreden, zo staat in de aangifte.
1 dag geleden