Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schotland wil onafhankelijkheidsreferendum desnoods forceren

Schotland wil onafhankelijkheidsreferendum desnoods forceren

GLASGOW (ANP/RTR) - De Schotse regering wil een referendum organiseren over onafhankelijkheid, of Londen dat toestaat of niet. Premier Nicola Sturgeon zei dinsdag een stembusgang te willen forceren als dat nodig is, "maar wel op een wettige manier". De Britse premier Boris Johnson heeft al meerdere malen aangegeven daar niets voor te voelen.

Sturgeon boekte vorig jaar een ruime verkiezingsoverwinning met haar National Party. Zij ziet die uitslag als een duidelijk mandaat van de kiezer voor een nieuw referendum, waar ook veel andere partijen voor zijn. Het is de bedoeling dat de Schotten al volgend jaar over onafhankelijkheid kunnen stemmen.

Omdat Schotland bij het Verenigd Koninkrijk hoort, moet de regering in Londen toestemming geven voor een referendum. Dat lijkt er voorlopig niet in te zitten. Een woordvoerder van Johnson vindt dat dit niet het juiste moment is om te focussen op een referendum, omdat er "belangrijke uitdagingen" spelen. Sturgeon geeft aan dat de regering al werkt aan volgende stappen als de goedkeuring uitblijft. Ze licht binnenkort het parlement in over wat die stappen inhouden.

De premier heeft dinsdag een nieuwe campagne voor onafhankelijkheid gelanceerd. Haar regering publiceerde het eerste in een reeks documenten over hoe de toekomst van een onafhankelijk Schotland eruit zou zien.

In 2014 konden de Schotten voor het laatst stemmen over onafhankelijkheid van het Verenigd Koninkrijk. Toen stemde 55 procent van de bevolking om binnen het Verenigd Koninkrijk te blijven, maar dat was nog voor de brexit. De meerderheid van de Schotten wilde binnen de Europese Unie blijven.

Meer uit Buitenland

Krant: medewerkers drongen aan op 250 dollarbiljet met Trump erop

WASHINGTON (ANP) - Achter de schermen is binnen de Amerikaanse overheid druk uitgeoefend om een bankbiljet van 250 dollar te laten ontwerpen waarop president Trump staat. Dat schrijft de krant The Washington Post, die ook meldt dat een topmedewerker is overgeplaatst die daar niets in zag.

9 minuten geleden
Bultrug Timmy krijgt autopsie op Deens strand

ANHOLT (ANP/DPA) - Het lichaam van bultrug Timmy wordt naar verwachting dit weekend aan land gebracht. Op het strand van het Deense eiland Anholt wordt dan ter plekke een autopsie uitgevoerd, meldden de lokale autoriteiten.

12 minuten geleden
VS: aanval van Iran op Koeweit is schending staakt-het-vuren

BANDAR ABBAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zeggen dat Iran in de nacht van woensdag op donderdag een raket heeft afgevuurd richting Koeweit, die werd onderschept door de krijgsmacht van dat land. Iran lanceerde ook vijf drones die "een dreiging vormden" in en rond de Straat van Hormuz, wat volgens de VS neerkomt op een schending van een eerder afgesproken staakt-het-vuren.

18 minuten geleden
Mensenrechtenchef VN bezorgd over escalatie Oekraïneoorlog

GENÈVE (ANP) - Mensenrechtenchef Volker Türk van de Verenigde Naties ziet het aantal burgerslachtoffers door de oorlog in Oekraïne stijgen. Zijn kantoor spreekt over een gevaarlijke escalatie van de oorlog. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten maakt zich zorgen over Russische dreigementen om aanvallen op Kyiv nog verder op te voeren en wil nieuwe vredesonderhandelingen.

2 uur geleden
Parlement Oekraïne stemt in met akkoord over grote EU-lening

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft afspraken met de EU goedgekeurd over het lenen van 90 miljard euro. Een ruime meerderheid van de parlementsleden stemde in met het voorstel.

2 uur geleden
VN-experts: snel actie nodig voor overvolle Franse gevangenissen

GENÈVE (ANP) - Frankrijk moet snel maatregelen nemen om de overbevolking in gevangenissen tegen te gaan, zeggen experts van de Verenigde Naties. Ze waarschuwen dat de omstandigheden in sommige gevangenissen mogelijk de fundamentele rechten van gedetineerden schenden.

2 uur geleden
Oekraïne claimt nieuwe aanval op olieraffinaderij Toeapse

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense krijgsmacht claimt de olieraffinaderij in het Russische Toeapse bij een nieuwe aanval opnieuw te hebben getroffen. De havenstad is sinds begin april vaker doelwit geweest en de raffinaderij liep daarbij meermaals schade op.

3 uur geleden