Schotland sluit horeca in strijd tegen coronavirus
EDINBURGH (ANP) - De autoriteiten in Schotland laten vanwege de coronacrisis tijdelijk horecazaken sluiten en leggen de verkoop van alcohol aan banden. Restaurants en cafés moeten op sommige plaatsen helemaal dicht. In andere gebieden mogen horecazaken na 18.00 uur binnen geen klanten meer ontvangen. Ook mogen ze binnen geen alcohol meer schenken. Dat mag buiten nog wel tot 22.00 uur 's avonds.
Eerste Minister Nicola Sturgeon zei dat de maatregelen zijn bedoeld om de "zorgelijke toename van het aantal besmettingen" af te remmen. De strengste maatregel, de volledige sluiting van horecazaken, gaan onder meer gelden in de steden Glasgow en Edinburgh. Inwoners van die gebieden worden ook opgeroepen het openbaar vervoer de komende weken zoveel mogelijk te mijden.
De maatregelen gaan vrijdag in en blijven zeker 16 dagen van kracht. Sturgeon noemde de ingreep "moeilijk maar noodzakelijk". Ze zei dat ongeveer een vijfde van de mensen die zijn benaderd door contactonderzoekers hebben aangegeven dat ze een horecazaak hebben bezocht. De Eerste Minister trekt nog eens 40 miljoen pond (bijna 44 miljoen euro) uit om getroffen ondernemingen te ondersteunen.
Het circa 5,5 miljoen inwoners tellende Schotland vormt een land met Engeland, Wales en Noord-Ierland, maar voert wel een eigen coronabeleid. In het hele Verenigd Koninkrijk zijn volgens officiële cijfers ruim 42.000 mensen overleden aan de gevolgen van het coronavirus. De meeste van die sterfgevallen zijn geregistreerd in Engeland. De Schotse autoriteiten hebben melding gemaakt van de dood van 2533 patiënten.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De extreemrechtse Israëlische minister Itamar Ben-Gvir heeft gezegd dat "heel Libanon moet branden", nadat het leger had bericht dat er vier Israëlische militairen in dat land zijn gedood. Er vallen doden bij Israëlische aanvallen op de grond in Libanon, maar deze vier zijn de eerste gesneuvelde Israëlische militairen sinds Iran en de VS een voorlopig vredesakkoord tekenden op woensdag.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk stemt niet zomaar in met de opheffing van sancties die de VN-Veiligheidsraad heeft ingesteld tegen Iran. Het doet dat pas als de gesprekken over het Iraanse kernprogramma aan zijn verwachtingen voldoen, aldus buitenlandminister Jean-Noël Barrot.
2 uur geledenBEIROET/JERUZALEM (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op de regio Nabatieh in het zuiden van Libanon zijn zeker zestien mensen om het leven gekomen. Dat meldt Al Jazeera vrijdag op basis van het Libanese staatspersbureau NNA. Het Israëlische leger heeft melding gemaakt van aanvallen op meerdere doelen in het zuiden van Libanon.
4 uur geledenBERN (ANP/RTR) - De gesprekken die voor vrijdag gepland waren tussen de Verenigde Staten en Iran in het bergresort Bürgenstock in Zwitserland zullen niet plaatsvinden. Dat meldt het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdagochtend in een verklaring.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran zal "niet aarzelen om de vijand een verpletterende slag toe te brengen" als de deze week ondertekende overeenkomst wordt geschonden. Dat schrijft de Iraanse onderhandelaar Mohammad Bagher Qalibaf op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De vicepresident van de Verenigde Staten, JD Vance, zal donderdagavond uiteindelijk niet naar Zwitserland afreizen om de onderhandelingen over een definitief akkoord met Iran te starten. Dat heeft het Witte Huis in een verklaring bekendgemaakt.
7 uur geledenMAKERFIELD (ANP) - Bij tussentijdse verkiezingen in het Engelse kiesdistrict Makerfield is Labour-kandidaat Andy Burnham gekozen als nieuw parlementslid. Burnham (56) is de huidige burgemeester van Manchester en kan nu met zijn verworven zetel in het Britse parlement het leiderschap van Labour opeisen.
7 uur geleden