Schoten en tanks bij presidentieel paleis Tsjaad
NDJAMENA (ANP/AFP/RTR) - Bij het presidentiële paleis van Tsjaad is hevig geschoten, melden getuigen en journalisten van internationale persbureaus. De Tsjadische regering spreekt van een "destabilisatiepoging", maar zegt dat de situatie inmiddels "volledig onder controle" is.
Mensen ontvluchtten het centrum van de hoofdstad Ndjamena toen de vuurgevechten uitbraken. Daarna reden al snel tanks en militaire voertuigen door de straten rond het presidentiële paleis. Het is onduidelijk of president Mahamat Déby aanwezig was.
Meerdere veiligheidsbronnen zeiden dat een gewapend commando in het presidentiële paleis het vuur geopend had. Het is niet duidelijk wie daarvoor verantwoordelijk zou zijn geweest, maar in het land vinden vaak aanvallen van de jihadistische groep Boko Haram plaats.
Controversiële landelijke verkiezingen
Het incident komt twee weken na controversiële landelijke verkiezingen in Tsjaad. De regering presenteerde die verkiezingen als een stap richting democratie en het einde van een militaire heerschappij, maar oppositiepartijen erkennen de uitslag niet omdat er grootschalig gefraudeerd zou zijn. Zij beschuldigen Déby van een autocratisch en repressief beleid.
Déby kwam in 2021 aan de macht toen zijn vader overleed, die het land in de Sahel ruim dertig jaar lang met harde hand regeerde.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.
4 uur geledenSANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
13 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil de doodstraf op federaal niveau uitbreiden en het ook mogelijk maken om die uit te voeren met een vuurpeloton, door elektrocutie of verstikking met een gas. President Donald Trump beloofde daar eerder werk van te gaan maken tijdens zijn tweede termijn.
14 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.
14 uur geleden