Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schoten en tanks bij presidentieel paleis Tsjaad

Schoten en tanks bij presidentieel paleis Tsjaad

NDJAMENA (ANP/AFP/RTR) - Bij het presidentiële paleis van Tsjaad is hevig geschoten, melden getuigen en journalisten van internationale persbureaus. De Tsjadische regering spreekt van een "destabilisatiepoging", maar zegt dat de situatie inmiddels "volledig onder controle" is.

Mensen ontvluchtten het centrum van de hoofdstad Ndjamena toen de vuurgevechten uitbraken. Daarna reden al snel tanks en militaire voertuigen door de straten rond het presidentiële paleis. Het is onduidelijk of president Mahamat Déby aanwezig was.

Meerdere veiligheidsbronnen zeiden dat een gewapend commando in het presidentiële paleis het vuur geopend had. Het is niet duidelijk wie daarvoor verantwoordelijk zou zijn geweest, maar in het land vinden vaak aanvallen van de jihadistische groep Boko Haram plaats.

Controversiële landelijke verkiezingen

Het incident komt twee weken na controversiële landelijke verkiezingen in Tsjaad. De regering presenteerde die verkiezingen als een stap richting democratie en het einde van een militaire heerschappij, maar oppositiepartijen erkennen de uitslag niet omdat er grootschalig gefraudeerd zou zijn. Zij beschuldigen Déby van een autocratisch en repressief beleid.

Déby kwam in 2021 aan de macht toen zijn vader overleed, die het land in de Sahel ruim dertig jaar lang met harde hand regeerde.

Meer uit Buitenland

VS halen Venezolaanse interim-president van sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.

1 uur geleden
Republikeinen kondigen plan aan voor einde gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.

1 uur geleden
Iraanse president schrijft brief aan Amerikaanse bevolking

TEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.

2 uur geleden
FT: Trump dreigt zonder coalitie geen wapens aan Kyiv te leveren

LONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.

2 uur geleden
Amerikaan gearresteerd om doodsbedreigingen aan Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.

3 uur geleden
Zelensky belt met Amerikanen en Rutte over bestandsplannen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.

3 uur geleden
Mogelijk zwaarste Iraanse raketaanvallen op Israël sinds februari

TEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.

5 uur geleden