Schoonmakers Schiphol gaan na wilde staking weer aan het werk
SCHIPHOL (ANP) - Ongeveer honderd schoonmakers op Schiphol zijn na een wilde staking weer aan het werk gegaan. Volgens vakbond FNV voerden ze actie omdat niet alle schoonmakers op de luchthaven aanspraak kunnen maken op de zomerbonus die Schiphol onlangs beloofde aan personeel vanwege de drukte op het vliegveld.
Het gaat om schoonmakers die de vliegtuigen en businesslounges van luchtvaartmaatschappijen schoonmaken. Zij werken niet in opdracht van Schiphol, maar van de maatschappijen. Daardoor kunnen ze geen aanspraak maken op de toeslag van 5,25 euro per uur die andere schoonmakers op Schiphol deze zomer wel krijgen.
Een wilde staking wil zeggen dat die niet door de vakbond zelf is georganiseerd. FNV was dan ook niet direct betrokken. Wel werd de bond gevraagd om te bemiddelen in het conflict. De actie heeft uiteindelijk zo'n anderhalf uur geduurd.
Tweedeling
Volgens FNV-campagneleider Joost van Doesburg ging iedereen weer aan het werk toen duidelijk werd dat er binnenkort gesprekken zijn met de werkgevers en opdrachtgevers van de schoonmakers. Schiphol stelde dat de actie "geen impact op de operatie" heeft gehad. Meer kon een woordvoerster er niet over zeggen.
Asito, een van de werkgevers van de betreffende schoonmakers, stelt dat er door het recente akkoord tussen Schiphol en de vakbonden eigenlijk een tweedeling is ontstaan onder schoonmakers op de luchthaven. Het bedrijf betreurt dit, omdat de ontstane situatie te voorkomen zou zijn geweest als Schiphol en de vakbonden eerder in overleg waren gegaan met Asito en de andere schoonmaakbedrijven.
Zomerbonus
Asito wil nu alsnog met de betrokken partijen praten. Maar in een reactie voegt de onderneming hier ook aan toe dat de winstmarge in de schoonmaak op ongeveer 3 tot 5 procent ligt. "Dit betekent dat Asito zich niet voor alle medewerkers zelf een verhoging in het uurloon van deze omvang kan veroorloven. Dit kan alleen als de klant bereid is deze prijs voor de dienstverlening te betalen."
FNV benadrukt dat de nieuwe gesprekken niet betekenen dat de zomerbonus voor de rest van het personeel op Schiphol in het geding komt. Van Doesburg wijst erop dat het positieve effect van de gemaakte afspraken, die moeten helpen om personeelstekorten terug te dringen, inmiddels juist een beetje zichtbaar begint te worden. Bij bijvoorbeeld de bagageafhandeling en de beveiliging zou de instroom van nieuwe krachten al licht zijn toegenomen. Ook zouden medewerkers hebben aangegeven dat ze best meer uren willen werken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
33 minuten geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
46 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
7 uur geleden