Schoonmakers Schiphol gaan na wilde staking weer aan het werk
SCHIPHOL (ANP) - Ongeveer honderd schoonmakers op Schiphol zijn na een wilde staking weer aan het werk gegaan. Volgens vakbond FNV voerden ze actie omdat niet alle schoonmakers op de luchthaven aanspraak kunnen maken op de zomerbonus die Schiphol onlangs beloofde aan personeel vanwege de drukte op het vliegveld.
Het gaat om schoonmakers die de vliegtuigen en businesslounges van luchtvaartmaatschappijen schoonmaken. Zij werken niet in opdracht van Schiphol, maar van de maatschappijen. Daardoor kunnen ze geen aanspraak maken op de toeslag van 5,25 euro per uur die andere schoonmakers op Schiphol deze zomer wel krijgen.
Een wilde staking wil zeggen dat die niet door de vakbond zelf is georganiseerd. FNV was dan ook niet direct betrokken. Wel werd de bond gevraagd om te bemiddelen in het conflict. De actie heeft uiteindelijk zo'n anderhalf uur geduurd.
Tweedeling
Volgens FNV-campagneleider Joost van Doesburg ging iedereen weer aan het werk toen duidelijk werd dat er binnenkort gesprekken zijn met de werkgevers en opdrachtgevers van de schoonmakers. Schiphol stelde dat de actie "geen impact op de operatie" heeft gehad. Meer kon een woordvoerster er niet over zeggen.
Asito, een van de werkgevers van de betreffende schoonmakers, stelt dat er door het recente akkoord tussen Schiphol en de vakbonden eigenlijk een tweedeling is ontstaan onder schoonmakers op de luchthaven. Het bedrijf betreurt dit, omdat de ontstane situatie te voorkomen zou zijn geweest als Schiphol en de vakbonden eerder in overleg waren gegaan met Asito en de andere schoonmaakbedrijven.
Zomerbonus
Asito wil nu alsnog met de betrokken partijen praten. Maar in een reactie voegt de onderneming hier ook aan toe dat de winstmarge in de schoonmaak op ongeveer 3 tot 5 procent ligt. "Dit betekent dat Asito zich niet voor alle medewerkers zelf een verhoging in het uurloon van deze omvang kan veroorloven. Dit kan alleen als de klant bereid is deze prijs voor de dienstverlening te betalen."
FNV benadrukt dat de nieuwe gesprekken niet betekenen dat de zomerbonus voor de rest van het personeel op Schiphol in het geding komt. Van Doesburg wijst erop dat het positieve effect van de gemaakte afspraken, die moeten helpen om personeelstekorten terug te dringen, inmiddels juist een beetje zichtbaar begint te worden. Bij bijvoorbeeld de bagageafhandeling en de beveiliging zou de instroom van nieuwe krachten al licht zijn toegenomen. Ook zouden medewerkers hebben aangegeven dat ze best meer uren willen werken.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
35 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israƫlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
14 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
14 uur geleden