Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schoonmaken grond en water rond Chemours is 'nu niet mogelijk'

Schoonmaken grond en water rond Chemours is 'nu niet mogelijk'

DEN HAAG (ANP) - Hoe graag alle betrokken partijen het ook willen: het is voorlopig niet mogelijk om alle schadelijke PFAS-stoffen uit de grond en het water rond de Chemours-fabriek in Dordrecht te halen. Dat zei gedeputeerde Meindert Stolk (milieu, toezicht en handhaving) tijdens een debat met de Provinciale Staten.

"Technisch is dat buitengewoon ingewikkeld", zei Stolk na een hoorzitting over Chemours die verspreid over twee dagen werd gehouden. "We bekijken met de gemeenten en waterschappen per gebied wat we kunnen doen. We stimuleren en ondersteunen onderzoek naar nieuwe technische ontwikkelingen maximaal. Maar het saneren van de bodem is op dit moment eigenlijk niet mogelijk."

Vrijwel alle politieke partijen in Zuid-Holland willen dat de chemische fabriek stopt met het vervuilen van de omgeving via uitstoot van schadelijke stoffen. Ze willen ook dat grond en water dat verontreinigd is weer wordt schoongemaakt. Zo geldt sinds juli een negatief zwemadvies voor recreatieplas Merwelanden in Dordrecht, omdat daarin verhoogde concentraties PFAS zijn aangetroffen. Al langer geldt het advies van het RIVM om geen groente en fruit te eten uit moestuinen in een straal van 1 kilometer rond Chemours. Ook eieren zouden verhoogde concentraties bevatten.

Opruimfonds

De SP pleitte voor het opzetten van een opruimfonds. "Daar zouden bedrijven die zich hier vestigen verplicht geld in moeten storten", zei Statenlid Lies van Aelst. "Als ze bij vertrek hun rommel niet opruimen, moeten we dat op hun kosten kunnen doen. In plaats van de belastingbetaler."

Marieke Spekreijse van GroenLinks riep ook op om de vervuilde omgeving te saneren. "Zodat de mensen weer met een gerust hart borstvoeding kunnen geven en ze kunnen zwemmen in de meren." VVD'er Axel Broekhuizen haalde een opmerking aan die de leiding van Chemours vrijdag maakte tijdens een hoorzitting in Dordrecht. "Chemours beweert een goede buur te zijn. Maar een goede buur helpt met opruimen."

Bevolkingsonderzoek

D66 riep op om een bevolkingsonderzoek in Dordrecht en de omliggende gemeentes in te stellen, om zo te kunnen vaststellen wat de effecten van PFAS op de gezondheid zijn. Volgens Stolk is het RIVM landelijk al bezig met een dergelijk onderzoek. De provincies Zeeland en Zuid-Holland hebben gevraagd om daarbij specifiek te kijken naar het gebied rond de Westerschelde (in de buurt van het Belgische chemiebedrijf 3M) en de omgeving van Chemours.

Meer uit Binnenland

Lid Geuzenbond krijgt twee jaar cel voor verboden wapenbezit

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 25-jarige Thomas D. donderdag veroordeeld tot twee jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, voor verboden wapenbezit. D. vervulde volgens het OM een "leidende rol" bij de Geuzenbond, die door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) is aangemerkt als extreemrechts. De straf komt overeen met de eis van het Openbaar Ministerie.

16 minuten geleden
OM eist in hoger beroep 13 jaar cel tegen Rico de Chileen

SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in hoger beroep dertien jaar cel geëist tegen Richard R. (52), alias Rico de Chileen, voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank veroordeelde R. in 2021 na een eis van veertien jaar tot elf jaar cel, omdat niet alle beschuldigingen werden bewezen.

1 uur geleden
Advocatenorde tegen verbod op gezichtsbedekking bij demonstraties

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) ziet niets in een algemeen verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties. Zo'n verbod perkt het demonstratierecht in en zet het onder druk, stelt de advocatenorde.

1 uur geleden
BAM bestudeert aanbevelingen van OVV na onderzoek ongeluk Lochem

BUNNIK (ANP) - BAM gaat de bevindingen en aanbevelingen bestuderen die de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) donderdag naar buiten bracht over het brughijsongeval in Lochem. Dat laat het bouwbedrijf weten.

1 uur geleden
Fonds Slachtofferhulp wil dat X stopt met naaktbeelden chatbot

DEN HAAG (ANP) - Fonds Slachtofferhulp en expertisecentrum Offlimits eisen dat socialmediaplatform X maatregelen neemt om zijn chatbot Grok aan banden te leggen. Grok is in de afgelopen maanden gebruikt om met kunstmatige intelligentie naaktbeelden te creëren van nietsvermoedende mensen, onder wie kinderen. De organisaties spannen daarom een kort geding aan.

2 uur geleden
OVV over fataal brugongeluk Lochem: onderlinge controle ontbrak

DEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht. Tot die conclusie komt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het fatale ongeluk in februari 2024 tijdens werkzaamheden aan de brug. Een brugdeel viel tijdens het hijsen uit de kranen en kwam op een montageplatform terecht, waarop op dat moment vier bouwlieden stonden. Twee van hen overleden, de andere twee raakten gewond.

3 uur geleden
Inwoners Moerdijk starten fonds en geldactie om onzekere toekomst

MOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.

5 uur geleden