Schoonmaken grond en water rond Chemours is 'nu niet mogelijk'
DEN HAAG (ANP) - Hoe graag alle betrokken partijen het ook willen: het is voorlopig niet mogelijk om alle schadelijke PFAS-stoffen uit de grond en het water rond de Chemours-fabriek in Dordrecht te halen. Dat zei gedeputeerde Meindert Stolk (milieu, toezicht en handhaving) tijdens een debat met de Provinciale Staten.
"Technisch is dat buitengewoon ingewikkeld", zei Stolk na een hoorzitting over Chemours die verspreid over twee dagen werd gehouden. "We bekijken met de gemeenten en waterschappen per gebied wat we kunnen doen. We stimuleren en ondersteunen onderzoek naar nieuwe technische ontwikkelingen maximaal. Maar het saneren van de bodem is op dit moment eigenlijk niet mogelijk."
Vrijwel alle politieke partijen in Zuid-Holland willen dat de chemische fabriek stopt met het vervuilen van de omgeving via uitstoot van schadelijke stoffen. Ze willen ook dat grond en water dat verontreinigd is weer wordt schoongemaakt. Zo geldt sinds juli een negatief zwemadvies voor recreatieplas Merwelanden in Dordrecht, omdat daarin verhoogde concentraties PFAS zijn aangetroffen. Al langer geldt het advies van het RIVM om geen groente en fruit te eten uit moestuinen in een straal van 1 kilometer rond Chemours. Ook eieren zouden verhoogde concentraties bevatten.
Opruimfonds
De SP pleitte voor het opzetten van een opruimfonds. "Daar zouden bedrijven die zich hier vestigen verplicht geld in moeten storten", zei Statenlid Lies van Aelst. "Als ze bij vertrek hun rommel niet opruimen, moeten we dat op hun kosten kunnen doen. In plaats van de belastingbetaler."
Marieke Spekreijse van GroenLinks riep ook op om de vervuilde omgeving te saneren. "Zodat de mensen weer met een gerust hart borstvoeding kunnen geven en ze kunnen zwemmen in de meren." VVD'er Axel Broekhuizen haalde een opmerking aan die de leiding van Chemours vrijdag maakte tijdens een hoorzitting in Dordrecht. "Chemours beweert een goede buur te zijn. Maar een goede buur helpt met opruimen."
Bevolkingsonderzoek
D66 riep op om een bevolkingsonderzoek in Dordrecht en de omliggende gemeentes in te stellen, om zo te kunnen vaststellen wat de effecten van PFAS op de gezondheid zijn. Volgens Stolk is het RIVM landelijk al bezig met een dergelijk onderzoek. De provincies Zeeland en Zuid-Holland hebben gevraagd om daarbij specifiek te kijken naar het gebied rond de Westerschelde (in de buurt van het Belgische chemiebedrijf 3M) en de omgeving van Chemours.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - De twee gouden armbanden en de wereldberoemde gouden helm van Cotofenesti, die zijn teruggevonden na de kunstroof uit het Drents Museum in Assen, gaan zo snel mogelijk terug naar Roemenië. De kunstschatten verlieten donderdag na de persbijeenkomst onder gewapende politiebegeleiding het museum.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) van Aruba heeft het dossier over de verdwijningszaak van Natalee Holloway overgedragen aan het OM in Amsterdam. Dit volgt op de aangifte die de moeder van Holloway in Nederland heeft gedaan tegen Joran van der Sloot. Het OM heeft het dossier nodig om die aangifte te kunnen beoordelen.
19 minuten geledenASSEN (ANP) - De beroemde gouden helm die in januari vorig jaar werd gestolen uit het Drents Museum in Assen, is een klein beetje ingedeukt. Het gaat niet om een onherstelbare beschadiging. Dit meldde de directeur van het museum, Robert van Langh, donderdag tijdens een persconferentie. Daarin werd bekend dat de helm en twee van de drie gestolen gouden armbanden zijn teruggevonden.
2 uur geledenASSEN (ANP) - De Roemeense kunstschatten die in januari vorig jaar zijn gestolen uit het Drents Museum in Assen, zijn terug na "tussenkomst van de verdediging" van de verdachten die eerder zijn opgepakt. Dit werd bekend tijdens een persconferentie donderdag in Assen.
2 uur geledenASSEN (ANP) - Twee van de drie gouden armbanden die in de nacht van 24 op 25 januari vorig jaar werden gestolen uit het Drents Museum zijn terecht. Dat maakte het Openbaar Ministerie bekend tijdens de persconferentie over de teruggevonden objecten van de kunstroof. Naast de armbanden werd de beroemde gouden helm van Cotofenesti, die ongeveer 2500 jaar oud is, gestolen. Ook deze helm is teruggevonden en getoond bij de persconferentie in Assen.
2 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Zes mensen zijn in een week tijd beboet voor het overtreden van het nieuwe fatbikeverbod in de binnenstad van Enschede. Het verbod geldt sinds 11 maart, maar in de eerste twee weken na het ingaan kregen overtreders eerst een waarschuwing. Sinds vorige week donderdag niet meer.
2 uur geledenHOORN (ANP) - De drie verdachten die zijn aangehouden na de dodelijke geweldsuitbarsting in Hoorn zaterdagavond blijven veertien dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Noord-Holland. Het gaat om twee minderjarigen en een 18-jarige.
2 uur geleden