Schoonmaken grond en water rond Chemours is 'nu niet mogelijk'
DEN HAAG (ANP) - Hoe graag alle betrokken partijen het ook willen: het is voorlopig niet mogelijk om alle schadelijke PFAS-stoffen uit de grond en het water rond de Chemours-fabriek in Dordrecht te halen. Dat zei gedeputeerde Meindert Stolk (milieu, toezicht en handhaving) tijdens een debat met de Provinciale Staten.
"Technisch is dat buitengewoon ingewikkeld", zei Stolk na een hoorzitting over Chemours die verspreid over twee dagen werd gehouden. "We bekijken met de gemeenten en waterschappen per gebied wat we kunnen doen. We stimuleren en ondersteunen onderzoek naar nieuwe technische ontwikkelingen maximaal. Maar het saneren van de bodem is op dit moment eigenlijk niet mogelijk."
Vrijwel alle politieke partijen in Zuid-Holland willen dat de chemische fabriek stopt met het vervuilen van de omgeving via uitstoot van schadelijke stoffen. Ze willen ook dat grond en water dat verontreinigd is weer wordt schoongemaakt. Zo geldt sinds juli een negatief zwemadvies voor recreatieplas Merwelanden in Dordrecht, omdat daarin verhoogde concentraties PFAS zijn aangetroffen. Al langer geldt het advies van het RIVM om geen groente en fruit te eten uit moestuinen in een straal van 1 kilometer rond Chemours. Ook eieren zouden verhoogde concentraties bevatten.
Opruimfonds
De SP pleitte voor het opzetten van een opruimfonds. "Daar zouden bedrijven die zich hier vestigen verplicht geld in moeten storten", zei Statenlid Lies van Aelst. "Als ze bij vertrek hun rommel niet opruimen, moeten we dat op hun kosten kunnen doen. In plaats van de belastingbetaler."
Marieke Spekreijse van GroenLinks riep ook op om de vervuilde omgeving te saneren. "Zodat de mensen weer met een gerust hart borstvoeding kunnen geven en ze kunnen zwemmen in de meren." VVD'er Axel Broekhuizen haalde een opmerking aan die de leiding van Chemours vrijdag maakte tijdens een hoorzitting in Dordrecht. "Chemours beweert een goede buur te zijn. Maar een goede buur helpt met opruimen."
Bevolkingsonderzoek
D66 riep op om een bevolkingsonderzoek in Dordrecht en de omliggende gemeentes in te stellen, om zo te kunnen vaststellen wat de effecten van PFAS op de gezondheid zijn. Volgens Stolk is het RIVM landelijk al bezig met een dergelijk onderzoek. De provincies Zeeland en Zuid-Holland hebben gevraagd om daarbij specifiek te kijken naar het gebied rond de Westerschelde (in de buurt van het Belgische chemiebedrijf 3M) en de omgeving van Chemours.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
10 uur geledenASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.
11 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
15 uur geleden