Schoolbestuur Uvalde stemt politiechef weg om aanpak schietpartij
LUBBOCK (ANP/RTR) - Politiechef Pete Arredondo is woensdag door het schoolbestuur van het district Uvalde uit zijn functie ontheven. Zijn aanpak van de schietpartij op de basisschool in Texas, waarbij eind mei 21 doden vielen, is in de afgelopen maanden zwaar bekritiseerd. Het schoolbestuur besloot unaniem dat Arredondo moet vertrekken, nadat hij in de nasleep van het bloedbad al met betaald verlof naar huis was gestuurd.
Enkele minuten nadat een 18-jarige schutter drie maanden geleden de basisschool in Uvalde binnenstapte, waren er al politieagenten in het schoolgebouw. Het duurde vervolgens echter meer dan een uur voordat agenten, die in de hal stonden te wachten, de schutter confronteerden. Zij wachtten op ondersteuning en onder meer een sleutel tot een klaslokaal. In de tussentijd werden negentien leerlingen, die verschillende keren 911 probeerden te bellen, samen met twee docenten om het leven gebracht.
Het schoolbestuur werd door ouders van overleden kinderen onder druk gezet om de politiechef te ontslaan. Het is in Texas niet ongebruikelijk dat scholen een eigen politieteam in dienst hebben. Volgens Amerikaanse media waren verschillende ouders bij de inloop van de vergadering aanwezig en riepen zij onder meer "lafaard".
Arredondo, die zelf niet aanwezig was, heeft via zijn advocaat laten weten dat hem geen blaam treft. Hij ziet zichzelf slechts als één van de betrokken agenten, niet als leidinggevende van de 376 politieagenten die toesnelden nadat de ernst van de situatie doordrong. Volgens de advocaat van de politiechef zou door het schoolbestuur niet voldoende onderzoek zijn gedaan alvorens hem te ontslaan.
Het Texaanse parlement concludeerde vorige maand in een onderzoek naar de schietpartij dat het hoge dodental niet alleen komt door slecht leiderschap, maar ook door "systematisch falen", waarmee een samenloop van fouten wordt bedoeld. Zo waren er tekortkomingen in de school zelf en reageerde de Texaanse politie "chaotisch".
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
1 uur geledenBAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de verkiezingsuitslag in Bulgarije verwelkomd. De winnaar Rumen Radev staat bekend als een eurosceptische politicus die de banden met Rusland weer wil aanhalen. Ook is hij tegen verdere steun aan Oekraïne.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben Rumen Radev gefeliciteerd met zijn overwinning bij de parlementsverkiezingen in Bulgarije. Dat hebben zij maandag op X gedaan.
2 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.
3 uur geleden