School waarschuwde voor mishandeling pleegmeisje Vlaardingen
DEN HAAG (ANP) - De basisschool waar het pleegmeisje in Vlaardingen naartoe ging, heeft in december 2023 gewaarschuwd dat ze thuis mogelijk werd mishandeld. De sbo Kameleon probeerde de zorginstanties in te schakelen die haar moesten begeleiden. Een daarvan reageerde en "heeft de school ervan overtuigd de leerlinge alsnog naar huis te brengen", concludeert de Inspectie van het Onderwijs.
De school deed de melding na een incident. Wat er toen precies is gebeurd, staat niet in het donderdag gepubliceerde inspectierapport. Veilig Thuis werd niet ingeschakeld. Volgens de school is de ervaring dat dit netwerk tegen kindermishandeling de meldingen niet aanneemt en melders doorstuurt naar anderen.
Voor het incident ging het meisje nog wel naar school, maar vaak kwam ze niet opdagen. Dat werd geregistreerd als 'geoorloofd verzuim'. "De reden van afwezigheid van de leerlinge is niet altijd helder en dus niet structureel geregistreerd", aldus de inspectie. De school schakelde de leerplichtambtenaar ook niet in.
Helemaal thuis
Sinds december 2023 bleef ze helemaal thuis. Ook dat ging als geoorloofd verzuim de boeken in. Volgens de inspectie had de school vier dingen kunnen doen. Toestemming vragen aan de onderwijsinspecteur om af te wijken van de verplichte lestijd voor het meisje was de meest passende optie, aldus het rapport.
Hoe dat het meisje had kunnen helpen, meldt het verslag niet. In mei 2024 werd ze zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen.
Heel complex
De onderwijsinspectie stelt ook dat de situatie heel complex was. De school moest rekening houden met de zorginstellingen, de pleegouders en de biologische moeder van het meisje. "Daarbij komt dat de school gedurende het proces ook een stroeve samenwerking heeft ervaren tussen de zorginstanties onderling en de pleegouders", staat in het inspectierapport.
In het verslag van de onderwijsinspectie is ook een reactie van het bestuur van sbo Kameleon opgenomen. De schoolleiding zegt dat ze zich herkent in de conclusies en dat het beleid rond mogelijke kindermishandeling is versterkt.
Twee andere toezichthouders, de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd en de Inspectie Justitie en Veiligheid, hadden gelijktijdig gekeken naar de manier waarop jeugd- en pleegzorgmedewerkers het meisje hebben bijgestaan. Zij constateren dat het meisje aan haar lot is overgelaten door hulpverleners.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De petitie om het Nederlands elftal niet mee te laten doen aan het WK voetbal in onder meer de Verenigde Staten is meer dan 50.000 keer ondertekend. Gisteravond rond 20.00 uur stond de teller nog op ruim 25.000 handtekeningen voor een boycot. Inmiddels is dit aantal dus verdubbeld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Artistieke vrijheid moet beschermd worden door deze in de wet vast te leggen, vindt de Raad voor Cultuur (RvC). Het adviesorgaan van de regering ontving de afgelopen jaren signalen van makers en instellingen "dat hun werk steeds vaker onderdeel is van debat", schrijft de raad in een dinsdag verschenen adviesrapport.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Er is geen aanleiding om aan te nemen dat er een direct verband is tussen de arrestatie van een Afghaanse vrouw en de documentaireserie die AVROTROS heeft gemaakt over Afghanistan. Dat meldt de omroep in een korte verklaring. De inhoud van de aanklacht is nog niet bekend.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is in de nacht van maandag op dinsdag aanwezig geweest bij een demonstratie bij de Tweede Kamer tegen het recente geweld in Syrië. Een woordvoerder van de politie zei eerder dat de ME aanwezig was "vanwege de grootte van de groep". Ook zei hij dat het protest gemoedelijk verliep en er geen reden was om in te grijpen. Voor zover hij weet, zijn er ook geen aanhoudingen verricht. Een verslaggever van het ANP zag rond 07.00 uur dat de demonstranten allemaal weg waren.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland zien mensen maandagavond het noorderlicht. Diverse regionale media en ook Weeronline melden dat het lichtspektakel met het blote oog te zien is. Op foto's zijn felle groene en roze lichtstrepen in de lucht te zien. Ook zuidelijker in Europa is het waar te nemen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook Nederland is door de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd toe te treden tot zijn vredesraad voor Gaza. Dat bevestigt een woordvoerder van demissionair minister-president Dick Schoof na een bericht van NRC. Of het kabinet op de uitnodiging ingaat, laat hij nog in het midden.
13 uur geledenHAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige man uit Zwaag die in oktober werd aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de tweelingbroer van zangeres S10 heeft de rechter verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt op te heffen. Dat bleek maandag tijdens een pro-formazitting in de rechtbank in Haarlem. Verdachte Signiomar D. zit sinds 19 oktober 2025 vast en wordt verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberoving met de dood tot gevolg. Naast D. zitten nog twee mannen uit Hoorn en een uit Rotterdam in hechtenis.
15 uur geleden