Schoof zal verbinden in EU, maar houdt oog op belang Nederland
DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof wil als nieuweling in de Europese Unie verbindend zijn, maar hij zal daarbij nooit het Nederlands belang uit het oog verliezen. Hij gaat maandag naar Brussel voor overleg met de top van de Europese Unie, zei hij in een debat over de regeringsverklaring.
Het nieuwe kabinet van PVV, VVD, NSC en BBB wil veel van de Europese Unie. Het wil onder meer geld terugkrijgen, soepelere eisen voor de Nederlandse veehouders en een volgens velen onrealistische opt-out op Europese asiel -en migratieregels. Schoof wil hiervoor "knokken, maar dat gaat het beste in verbinding", zei hij.
Nederland zal zich in Brussel "constructief" blijven opstellen. Dat hij nieuw is, maakt volgens Schoof niet zoveel uit. Nederland heeft onder meer door zijn economische macht al een belangrijke stem. En dat hij geen lid is van een partij, is "bijzonder maar geen uitzondering". Hij noemde als voorbeeld de Italiaanse premier Mario Draghi.
Politiek thuis
Volgens Frans Timmermans, leider van GroenLinks-PvdA en voormalig Europees Commissaris, maakt het voor Schoof het wel "lastiger" dat hij geen politiek thuis heeft. Voormalig premier Mark Rutte had veel invloed in Brussel. Dat kwam omdat hij een van de langstzittende regeringsleiders was, maar ook omdat hij zijn liberale politieke familie met bijvoorbeeld ook de Franse president Emmanuel Macron achter zich heeft staan.
Schoof zei maandag te spreken met voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, president Charles Michel van de Europese Raad en voorzitter Roberta Metsola van het Europees Parlement. Ook wil hij die week spreken met zijn collega's in België en Luxemburg, maar ook in Parijs en Berlijn. Verder spreekt hij met EU-collega's op de NAVO-top in Washington.
Nederlandse Eurocommissaris
De premier zei verder dat er "geen afspraken" zijn gemaakt tussen de coalitiepartners over de nieuwe Nederlandse Eurocommissaris, de opvolger van Wopke Hoekstra (CDA). Schoof is het speelveld aan het aftasten en wil met "de beste kandidaat voor de beste post komen", zei hij.
Eerder zei Pieter Omtzigt (NSC) dat de nieuwe Europees Commissaris het hoofdlijnakkoord van de nieuwe coalitie moet onderschrijven. Volgens Frans Timmermans kan dat helemaal niet, want dat zou in strijd zijn met het Europees Verdrag. Het is volgens Schoof wel belangrijk dat de Eurocommissaris niet vergeet dat hij uit Nederland komt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
17 uur geleden