Schoof wil niet direct nieuwe stappen tegen Israël
DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof wil nu geen nieuwe stappen om Israël onder druk te zetten of de humanitaire noodsituatie in Gaza te verlichten. Bij alle moties van die strekking gaf hij de Tweede Kamer het advies om tegen te stemmen.
Schoof wilde bijvoorbeeld niet meegaan in een voorstel van Esther Ouwehand (Partij voor de Dieren) en Jimmy Dijk (SP) om een aantal kinderen uit Gaza "met de hoogste medische noden" in Nederlandse ziekenhuizen te laten behandelen. Volgens linkse oppositiepartijen en hulporganisaties zijn medische evacuaties nodig, maar Schoof sprak dat tegen. Hij beloofde er later op terug te komen.
Het kabinet wil later deze week in Europees verband pleiten voor een verbod op import uit illegale Israëlische nederzettingen. Als daar in de EU niet genoeg steun voor is, wil het kabinet overwegen om samen met andere landen nationale maatregelen te nemen. D66 en NSC kwamen met een verzoek om bij gebrek aan Europese eensgezindheid daadwerkelijk nationale maatregelen door te voeren. Ook die motie omarmde Schoof niet.
Timmermans: geen enkele beweging
Het debat ging woensdag over de politieke chaos die is ontstaan na het vertrek van NSC uit het kabinet. De overgebleven coalitiepartijen VVD en BBB hebben samen 32 zetels in de Tweede Kamer.
GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans zei aan het begin van het debat dat zijn partij het buitenlandbeleid alleen zal steunen als het kabinet stappen zet om de druk op Israël op te voeren. "Geen enkele beweging", concludeerde Timmermans aan het eind van het debat. "Gelet op gevoelens in de Nederlandse samenleving vind ik dat diep teleurstellend. Dat werpt een schaduw op de samenwerking met dit kabinet."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
4 dagen geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
4 dagen geleden