Schoof wil geen 'reactie op reactie' met handelstarieven
DEN HAAG (ANP) - Europese landen willen niet terechtkomen in een "tunnel van reactie op reactie" als het gaat om handelstarieven met de VS. Minister-president Dick Schoof ziet voor dat standpunt "veel eensgezindheid", heeft hij vrijdag gezegd na de ministerraad. "Tegelijk verdedigen we onze economische belangen, zijn we bereid tot tegenmaatregelen, robuust maar proportioneel en de-escalerend."
De handelstarieven tegen de hele wereld die de Amerikaanse president Donald Trump deze week heeft aangekondigd, zijn volgens Schoof "zeer zorgelijk" en zullen grote gevolgen hebben. "Het veroorzaakt onzekerheid, raakt de economische groei en zet banen op het spel. Ook in Nederland zullen bedrijven en consumenten de prijs betalen."
Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zei eerder op vrijdag dat Nederland als kleine en open economie relatief kwetsbaar is voor zulke schokken. "Verschillende landen hebben verschillende nationale prioriteiten", zei Schoof over de Europese reactie op de Amerikaanse importtarieven. Het gesprek daarover wil hij in eerste instantie in Europa voeren, "zonder dat we in de media al onze prioriteiten prijsgeven".
Schoof kan nog niet zeggen wat de heffingen van Trump betekenen voor de voorjaarsnota, waar politiek Den Haag de komende weken over onderhandelt. Pas later wordt duidelijk wat de hogere tarieven betekenen voor de Nederlandse economie. Wel maant hij tot voorzichtigheid bij het vaststellen van de begroting, zodat niet later alsnog bezuinigd moet worden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
2 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
2 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
2 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
2 dagen geleden