Schoof wil geen discussie met coalitiepartijen over regeerprogram
DEN HAAG (ANP) - De vier coalitiepartijen worden niet meer geconsulteerd over het regeerprogramma, zei premier Dick Schoof vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Hij wil "geen discussie meer over de tekst" met de leiders van regeringspartijen PVV, VVD, NSC en BBB.
Het regeerprogram is in de ministerraad vastgesteld. Het kabinet heeft een besluit genomen en "dat is het allerbelangrijkste", vindt de partijloze Schoof. "De besluiten voor nu staan." Dat vaststellen van de tekst duurde wel vele uren, vooral over asiel was volgens ingewijden veel discussie.
Volgens de minister-president is er "geen onvertogen woord" gevallen tijdens de vergadering van het kabinet in het Catshuis. Dat het "soms best moeilijke gesprekken" waren, komt door de samenstelling van het kabinet waarvan de standpunten soms nogal ver uit elkaar liggen.
Asielcrisiswet
Het kabinet komt nog steeds met het strengste asielregime ooit, bevestigde de premier. Na Prinsjesdag wil het kabinet komen met een asielcrisiswet. Bij het vaststellen van het regeerprogramma was er geen discussie over de juridische haalbaarheid, dat komt pas volgens Schoof als de wetsvoorstellen op tafel liggen.
Op dinsdag was na overleg tussen de premier en verschillende ministers in zogenoemde onderraden al duidelijk dat er nog "een paar punten lagen waar we goed over moesten spreken", aldus Schoof. "Daar hebben we de afgelopen dagen in geïnvesteerd en vandaag afgerond."
Het regeerprogramma wordt volgende week vrijdag gepresenteerd. Het is een verdere uitwerking van het hoofdlijnenakkoord dat de coalitiepartijen in mei overeenkwamen. Schoof "sluit niet uit" dat de fractieleiders van deze vier coalitiepartijen het regeerprogramma eerder dan die vrijdag te zien krijgen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
1 minuut geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig NSC'er Sandra Palmen blijft ook in het nieuwe kabinet als staatssecretaris belast met het toeslagenherstel. Dat heeft D66-leider en beoogd premier Rob Jetten bevestigd. De hersteloperatie voor gedupeerden van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag wordt naar verwachting eind volgend jaar afgerond.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het nieuwe kabinet onder aanstaand premier Rob Jetten (D66) wordt één staatssecretaris verantwoordelijk voor alle digitale zaken. Tot nu toe waren die verantwoordelijkheden verdeeld over drie ministeries. De roep om een bewindspersoon met duidelijke beslismacht over digitale zaken klinkt al jaren, onder andere uit de IT-sector.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nu bekend is welke partij welke posten krijgt in het nieuw te vormen kabinet, zal de komende dagen bekendgemaakt worden wie die functies zullen vervullen. "Ik denk dat voor alle drie de partijen geldt dat we heel ver zijn met de definitieve selectie van de personen", meldt aanstaand D66-premier Rob Jetten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA levert in het nieuwe kabinet onder meer de ministers van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken en Economische Zaken. De VVD krijgt Financiën, Justitie en Veiligheid, Defensie, Volksgezondheid en Infrastructuur. Op de ministeries van Onderwijs, Landbouw en Sociale Zaken komt een D66'er. Dat hebben de partijen donderdag bekendgemaakt.
3 uur geleden