Schoof wil extra investeringen defensie nu nog niet toezeggen
BOEDAPEST (ANP) - Premier Dick Schoof wil nog niet toezeggen of Nederland meer dan 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) aan defensie gaat besteden. Dat zei hij na afloop van de vergadering van de Europese Politieke Gemeenschap (EPG) in Boedapest. Eerder op de dag had NAVO-baas Mark Rutte daar gezegd dat de NAVO-bondgenoten "veel meer dan 2 procent" van het bbp aan defensie moeten besteden.
Nu Donald Trump de Amerikaanse verkiezingen heeft gewonnen, vrezen Europese politici dat hij zijn eerdere dreigement gaat uitvoeren om zich uit de NAVO terug te trekken. Dan wordt een gat in de NAVO-begroting geslagen. De andere bondgenoten moeten dan veel meer gaan bijdragen dan ze nu doen. Nederland haalt pas sinds kort die 2 procent. Niet alle bondgenoten halen die minimale norm.
"Afhankelijk van de situatie in Europa gaan we die discussie weer verder voeren" zei Schoof. Hij verwacht dat die op de NAVO-top eind juni volgend jaar zal worden gevoerd.
Scenario's doorbesproken
Over de verkiezingsoverwinning van Trump leven volgens Schoof in het ene land meer zorgen dan in het andere. "Wat vooral belangrijk was, is dat iedereen heeft gezegd dat het belangrijk is dat we als Europese landen met elkaar blijven samenwerken en gezamenlijk optrekken. Dat is de beste garantie voor veiligheid en de economie in Europa."
De regeringsleiders hebben donderdag verschillende scenario's doorgesproken over de mogelijke gevolgen van het toekomstige beleid van president Trump, voor onder meer Oekraïne, zei Schoof. Trump heeft tijdens de verkiezingscampagne gezegd de oorlog snel te kunnen beëindigen. Een groot aantal landen vreest dat dit betekent dat Oekraïne definitief gebieden moet opgeven, die sinds het begin van de oorlog in 2022 door Rusland zijn bezet. Over die scenario's wil Schoof "niet in publiek op speculeren".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
1 dag geleden