Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schoof wil extra investeringen defensie nu nog niet toezeggen

Schoof wil extra investeringen defensie nu nog niet toezeggen

BOEDAPEST (ANP) - Premier Dick Schoof wil nog niet toezeggen of Nederland meer dan 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) aan defensie gaat besteden. Dat zei hij na afloop van de vergadering van de Europese Politieke Gemeenschap (EPG) in Boedapest. Eerder op de dag had NAVO-baas Mark Rutte daar gezegd dat de NAVO-bondgenoten "veel meer dan 2 procent" van het bbp aan defensie moeten besteden.

Nu Donald Trump de Amerikaanse verkiezingen heeft gewonnen, vrezen Europese politici dat hij zijn eerdere dreigement gaat uitvoeren om zich uit de NAVO terug te trekken. Dan wordt een gat in de NAVO-begroting geslagen. De andere bondgenoten moeten dan veel meer gaan bijdragen dan ze nu doen. Nederland haalt pas sinds kort die 2 procent. Niet alle bondgenoten halen die minimale norm.

"Afhankelijk van de situatie in Europa gaan we die discussie weer verder voeren" zei Schoof. Hij verwacht dat die op de NAVO-top eind juni volgend jaar zal worden gevoerd.

Scenario's doorbesproken

Over de verkiezingsoverwinning van Trump leven volgens Schoof in het ene land meer zorgen dan in het andere. "Wat vooral belangrijk was, is dat iedereen heeft gezegd dat het belangrijk is dat we als Europese landen met elkaar blijven samenwerken en gezamenlijk optrekken. Dat is de beste garantie voor veiligheid en de economie in Europa."

De regeringsleiders hebben donderdag verschillende scenario's doorgesproken over de mogelijke gevolgen van het toekomstige beleid van president Trump, voor onder meer Oekraïne, zei Schoof. Trump heeft tijdens de verkiezingscampagne gezegd de oorlog snel te kunnen beëindigen. Een groot aantal landen vreest dat dit betekent dat Oekraïne definitief gebieden moet opgeven, die sinds het begin van de oorlog in 2022 door Rusland zijn bezet. Over die scenario's wil Schoof "niet in publiek op speculeren".

Meer uit Politiek

Klaver voelt zich 'bedonderd' door Yeşilgöz over kanon Evertsen

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.

3 uur geleden
Kabinet werkt aan officiële vertrekstop Iraanse vluchtelingen

DEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.

4 uur geleden
Minister: nog enkele honderden willen repatriëring Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.

4 uur geleden
Jetten krijgt kritiek van links en rechts over standpunt Iran

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.

5 uur geleden
De Bat zet reserves op stroomnet in om dreigende aansluitstop

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.

5 uur geleden
Klaver wil opheldering over niet-werkend kanon op Evertsen

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.

6 uur geleden
Chatbots die stemadvies geven, negeren lokale partijen, klaagt AP

DEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).

6 uur geleden