Schoof wil bij elk plan weten of er genoeg personeel voor is
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof is het "zeer" eens met de aanbeveling van de Raad van State om bij elk plan van het kabinet te bedenken of er voldoende personeel te vinden is om dat uit te voeren, zei hij in gesprek met het ANP. De minister-president had bij het opstellen van de miljoenennota regelmatig te maken met 'onderbesteding': door een gebrek aan personeel lukte het niet om geld uit te geven.
"We zien dat arbeidstekort echt vol op ons afkomen", aldus de premier. Advies- en consultancybureau McKinsey becijferde afgelopen zomer dat het tekort kan oplopen tot 1,4 miljoen mensen in 2030. "We zien in de zorg, we zien in het onderwijs, we zien met de politie dat het steeds meer begint te dringen."
Het tekort aan mensen raakt ook aan veel van de ambities van het nieuwe kabinet. Daarom wil Schoof met zijn kabinet een plan opstellen om hiermee om te gaan. Hij verwacht dat werken efficiënter kan door innovatie en het verminderen van de administratieve lasten.
Juist in deze tijden van personeelstekorten heeft het kabinet grote ambities om de migratie te beperken, zowel waar het gaat over asiel, als bijvoorbeeld over arbeids- en studiemigratie. Dat is niet per se in tegenspraak met elkaar, vindt de premier. Wat hem betreft, is het een kwestie van selectiever zijn. "Waar hebben we de arbeidsmigratie nodig voor het goed functioneren van onze economie en van onze samenleving?", vraagt hij zich hardop af.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
18 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
1 dag geleden