Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schoof: Von der Leyen moet verder kunnen werken aan defensieplan

Schoof: Von der Leyen moet verder kunnen werken aan defensieplan

BRUSSEL (ANP) - Het is belangrijk dat de Europese Commissie de ruimte krijgt om haar defensieplannen uit te werken, zei premier Dick Schoof donderdag toen hij in Brussel aankwam voor een speciale Europese top. In de Tweede Kamer heeft een nipte meerderheid zich tegen de plannen gekeerd.

Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie presenteerde deze week een plan om 800 miljard euro te investeren in de Europese defensie. Dat moet mogelijk worden door Europese leningen en het oprekken van de begrotingsregels. Daar zijn PVV, NSC en BBB tegen.

Tijdens de top in Brussel wordt gesproken over twee zaken. Het versterken van de verdediging van Europa, daarvoor is het plan ReArm van Von der Leyen. Verder wordt gekeken naar hulp aan Oekraïne. Bij de top is ook president Volodymyr Zelensky aanwezig.

150 miljard euro

Nederland kijkt "positief en constructief" naar de voorstellen van Von der Leyen, liet Schoof weten. Hij zei verder dat Nederland geen gebruik zal maken van Europese leningen als die er komen. Von der Leyen wil daar 150 miljard mee ophalen. Schoof benadrukte dat het niet gaat om zogenoemde eurobonds, gezamenlijke leningen waarvoor de EU-landen garant staan.

De premier kondigde woensdagavond in een debat aan dat Nederland ook volgend jaar 3,5 miljard euro uittrekt voor Oekraïne. Dat kan rekenen op steun van een ruime Kamermeerderheid, hoewel PVV en BBB niet voor een motie van de VVD stemden waarin steun wordt uitgesproken voor het voornemen van het kabinet.

Mandaat

Schoof vindt dat hij van de Kamer "veel ruimte" heeft gekregen om de miljardensteun aan de regering in Kyiv te geven. Dat geld moet nog worden geregeld bij de besprekingen voor de voorjaarsnota, wanneer de lopende begroting wordt geactualiseerd en wordt vooruitgekeken naar volgend jaar. "Maar ik ga ervan uit dat dat gewoon goed komt", aldus de premier.

De grootste regeringspartij PVV wil pas instemmen met die 3,5 miljard als er ook miljarden worden vrijgemaakt voor het goedkoper maken van de boodschappen, een lagere energierekening en lagere huren. Daarover zal ook gesproken worden bij de voorjaarsnota, zei Schoof in het debat.

Meer uit Politiek

Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

5 uur geleden
Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

6 uur geleden
Partijloze staatssecretaris Palmen vroeg om rugdekking in kabinet

DEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".

6 uur geleden
Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

8 uur geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

9 uur geleden
Yeşilgöz wordt minister van Defensie en vicepremier

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.

9 uur geleden
Van der Plas 'rotgeschrokken' omdat D66 landbouwminister levert

DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."

10 uur geleden