Schoof verzekert Oekraïense president van Nederlandse steun
DEN HAAG (ANP) - Oekraïne kan blijven rekenen op de steun van Nederland. Daar heeft premier Dick Schoof president Volodymyr Zelensky in een telefoongesprek van verzekerd. Nederland steunt de regering in Kyiv dit jaar met 3 miljard euro.
De hulp voor Oekraïne staat "als een paal boven water", liet Schoof in een bericht op X weten. "We blijven het land politiek, militair en financieel steunen tegen de Russische agressie, voor zolang als nodig is en voor zoveel als nodig is", voegt hij eraan toe.
"De relatie tussen onze landen is nooit sterker geweest. We hebben een ontmoeting ingepland om onze partnerschap verder te ontwikkelen", twitterde Zelensky na het gesprek. Volgende week is er een top van de NAVO in Washington. Daar zal Schoof waarschijnlijk ook met Zelensky spreken.
Training
Zelensky zegt er ook vanuit te gaan dat Nederland meer gaat doen om Oekraïense piloten te trainen. In Roemenië worden Oekraïeners getraind om te vliegen met F-16 jachtvliegtuigen. Nederland heeft daar ook F-16's voor geleverd, maar die blijven eigendom van Nederland.
Nederland is een van de koplopers als het gaat om steun aan Oekraïne. Vrijwel direct na het begin van de oorlog meer dan twee jaar geleden besloot het kabinet militaire support te gaan geven aan Oekraïne. Er is al voor meer dan 3 miljard aan militaire hulp aan Oekraïne gegeven.
PVV
De grootste partij van de nieuwe coalitie, de PVV, keerde zich lang tegen elke vorm van hulp aan Oekraïne. Eerder dit jaar maakte PVV-leider Geert Wilders op dit gebied een draai om zo een kabinet mogelijk te maken. Dat was voor de andere coalitiepartijen een harde voorwaarde.
Ook minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) sprak met zijn de Oekraïense collega Dmytro Koeleba. Veldkamp benadrukte eveneens in het telefoongesprek dat er aan de Nederlandse hulp niets zal veranderen. Ook bespraken ze de "sterke bilaterale relatie" tussen de landen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neemt het advies van de Gezondheidsraad over en neemt een vaccinatie tegen meningokokken B niet op in het rijksvaccinatieprogramma. Volgens de raad wegen de voordelen niet op tegen de nadelen. Als er nieuwe vaccins voor komen, kan dit besluit veranderen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse mijnenjager gaat eind deze week voor een NAVO-inzet naar de Middellandse Zee, zodat het marineschip tijdig naar de Straat van Hormuz kan varen als er overeenstemming is over een missie daar. Verder worden voorbereidingen getroffen om onder meer een gecombineerd search-, duik- en explosievenopruimingsteam (eventueel vanaf een Nederlands ondersteuningsschip) naar de Perzische Golf te sturen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil niet dat de NOS horecaondernemers geld vraagt om wedstrijden van het Nederlands elftal op het WK voetbal op schermen te vertonen. Zolang er niet meer dan 5000 mensen bij zijn, zou dat gratis moeten zijn, vindt een ruime meerderheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een Tweede Kamerdebat klinken woensdag frustraties over de voortgang van het nieuwe spoorbeveiligingssysteem ERTMS. Het kost mogelijk 15 miljard euro en het kan tot 2060 à 2070 duren om het helemaal in te voeren, stond in een recent rapport. Kamerleden vinden dat te duur en te traag, al hebben ze weinig concrete voorstellen om er iets aan te doen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De relatie van Nederland en Europa met de Verenigde Staten is "onomkeerbaar" veranderd, zegt premier Rob Jetten. In een grote toespraak over het buitenlandbeleid van zijn kabinet waarschuwde hij dat de houding van Europa's voormalige grote beschermheer de komende jaren "uitdagend" zal blijven. "Het is naïef om te denken dat bij een nieuwe Amerikaanse president we terug naar vroeger gaan."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep rechtse oppositiepartijen onder aanvoering van JA21 doet een poging om de spreidingswet van tafel te krijgen. Zij dienen daarvoor een initiatiefwet in. De kans dat die snel een meerderheid krijgt in de Tweede Kamer is klein. In het coalitieakkoord is afgesproken dat deze wet, die een eerlijke verdeling van asielzoekers over het land regelt, voorlopig in stand blijft. Linkse partijen willen haar eveneens behouden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet de bezuinigingen op de uitkeringen van werklozen en arbeidsongeschikten "in de voorgestelde vorm" niet door. Ook stopt het met het veel bekritiseerde plan om de AOW-leeftijd op termijn sneller te laten stijgen. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) in een brief aan de vakbonden. Met deze handreikingen aan de vakbonden hoopt de D66-bewindsman "ruimte te maken" voor overleg met de sociale partners.
1 dag geleden