Schoof verdedigt undercoveractie bij moskeeën in zijn NCTV-tijd
DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is de Tweede Kamer in de verdediging geschoten op kritische vragen over undercoveracties bij moskeeën toen hij de baas was bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Dat gebeurde in de jaren 2013, 2014 en 2015 en toen waren "in Europa grote aanslagen" en was ook in Nederland een hoge terroristische dreiging, zei de nieuwe premier in het debat over de regeringsverklaring.
Schoof onderstreepte dat hij altijd binnen de wet is gebleven. "In die context heb ik op het scherp van de snede in het belang van de veiligheid van Nederland, maar altijd binnen de wet, [...] gezocht naar manieren" om te zoeken naar potentiële terroristen in de samenleving".
De minister-president benadrukte dat de opzet niet was "om bevolkingsgroepen te traceren of uit te sluiten". Schoof vond het "een beetje ongemakkelijk" dat hiernaar wordt gevraagd door DENK-leider Stephan van Baarle. Want hier is eerder al politieke verantwoording over afgelegd door een eerdere minister van justitie.
Niet tevreden
Van Baarle is niet tevreden met de "algemeenheden en procedurele uitingen" in het antwoord van Schoof. "Dit is gewoon een minister-president die in het verleden onder het mom van het beschermen van de veiligheid een aanpak introduceerde om spionnen te sturen naar moskeeën", zei de politicus.
De undercoveracties kwamen in 2021 aan het licht toen NRC hier over schreef. De NCTV heeft bij gemeenten een adviesbureau onder de aandacht gebracht dat in het geheim onderzoek deed bij islamitische gemeenschappen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - JA21 wil in de wet vastleggen dat de gasvoorraad uit het Groningenveld als "strategische reserve" achter de hand wordt gehouden, en er dus in bepaalde situaties weer naar geboord kan worden. Volgens partijleider Joost Eerdmans drukken de sterk stijgende energieprijzen "ons met de neus op de feiten". Hij pleit al langer voor het openhouden van het Groningenveld voor noodgevallen.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer maakt extra geld vrij voor defibrillators in arme wijken. Een amendement van GroenLinks-PvdA en ChristenUnie om dit te regelen, kan rekenen op steun van de coalitie, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL Nieuws. Het gaat in eerste instantie om 500.000 euro, en later mogelijk nog eens 1 miljoen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft niet bewust documenten over toeslagenouders achtergehouden. Dat zei Sandra Palmen, de partijloze staatssecretaris die over het herstel van de toeslagenaffaire gaat, in een debat met de Tweede Kamer. "Wij houden ons aan de wet. Wij zijn maximaal transparant en leveren wat nodig is."
13 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Groningen-gasveld is en blijft gesloten, ook nu de gasprijzen flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die boodschap heeft de provincie Groningen woensdag gegeven, nadat her en der werd gesuggereerd om toch weer gas te halen uit het Groningenveld. De provincie houdt het kabinet aan de sluiting die in 2024 is vastgelegd, zei gedeputeerde Susan Top na vragen van D66 over de gevolgen van de geopolitieke ontwikkelingen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen heeft de Iraanse ambassadeur ontboden vanwege de aanvallen met drones en raketten die het land heeft uitgevoerd op omliggende landen. Dat schrijft de CDA-minister op X. Berendsen noemt daarbij specifiek Cyprus en Turkije.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Socialemediabedrijven TikTok, Meta en Google konden de zorgen van Tweede Kamerleden niet wegnemen tijdens een gesprek over transparantie, mogelijke beïnvloeding en maatregelen die de platforms daartegen nemen. Kamerleden waren meermaals niet tevreden met de antwoorden die ze kregen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat er is gebeurd met de 2 miljard euro aan extra steun voor Oekraïne die door het vorige kabinet is toegezegd. Niet alleen de oppositie, maar ook regeringspartijen willen dat weten, bleek woensdag tijdens de behandeling van de begroting van Defensie.
16 uur geleden