Schoof tegen kinderen: in democratie eerst spreken met parlement
DEN HAAG (ANP) - Terwijl in politiek Den Haag maandenlang grote verontwaardiging was over een asielnoodwet waarmee het kabinet het parlement zou passeren, legde premier Dick Schoof vrijdag aan kinderen juist omstandig uit dat bij nieuwe wetten "in een democratie in een land als Nederland er eerst over wordt gesproken in het parlement". Hij wilde hiermee tijdens zijn wekelijkse persconferentie tegenover het Jeugdjournaal op eenvoudige manier de nieuwe asielmaatregelen en de onenigheid erover toelichten.
Schoof zei dat er geen ruzie was tussen de vier coalitiepartijen. Er was in een goede sfeer gesproken, zei hij. Hij legde uit dat als beide Kamers met de plannen instemmen, dat het dan een wet wordt. "En dan kan het dus worden uitgevoerd". Maar er wordt wel eerst met politici over gesproken, verzekerde Schoof. "Het is niet zo dat het kabinet nu heeft gesproken en dat het dan allemaal meteen gebeurt."
Het kabinet wil Syrische asielzoekers en ook statushouders terug gaan sturen als er delen van het Arabische land veilig zijn. In het land woedt al jarenlang een burgeroorlog, waar ook het regime zelf een belangrijke rol in speelt. Het Jeugdjournaal denkt dat dit beangstigend kan zijn voor Syrische kinderen die met hun ouders op de vlucht zijn geslagen en nu in asielzoekerscentra in Nederland zijn. Volgens Schoof zal de Nederlandse overheid "heel zorgvuldig wikken en wegen of de vergunning die hun ouders hebben, moeten worden ingetrokken".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal lekkages van gevaarlijke stoffen uit goederentreinen is fors toegenomen. In 2023 trof de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) 26 lekkages aan, in 2024 waren dat er 52 en in 2025 zag de ILT meer dan 400 lekkages.
6 minuten geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar een 29-jarige medewerker van een woonzorginstelling. De vrouw wordt ervan verdacht drie bewoners met opzet insuline te hebben gegeven, terwijl daar geen medische noodzaak voor was. Volgens het OM zijn de bloedsuikerwaarden bij de bewoners daardoor mogelijk gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden. De vrouw wordt beschuldigd van poging tot moord, dan wel poging tot doodslag of het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Overheden, bedrijven en burgers in Nederland zijn onvoldoende voorbereid op onveilige situaties die kunnen ontstaan door extreme regenval. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na onderzoek. Volgens de raad kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten. In sommige gevallen kan de regenval leiden tot maatschappelijke ontwrichting, als bijvoorbeeld de stroom uitvalt en ziekenhuizen onbereikbaar worden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaten wereldwijd maken zich ernstige zorgen over de ondermijning van de advocatuur en de rechtspraak in de Verenigde Staten. Daarom vragen meer dan veertig advocatenorganisaties op de zestiende Dag van de bedreigde advocaat aandacht voor de situatie van mensenrechtenadvocaten in de VS.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de komende decennia moeten steeds meer mensen leven met de gevolgen van een beroerte, dementie of parkinson. Ook hebben veel mensen dan een depressie, een angststoornis of een dwangstoornis. Dat verwacht de Hersenstichting.
2 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiënten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
5 uur geleden