Schoof spreekt oppositieleider Belarus, uit zorgen over repressie
DEN HAAG (ANP) - De Belarussische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja heeft maandag premier Dick Schoof ontmoet. Op 26 januari zijn er verkiezingen in het thuisland van Tichanovskaja. "Ik heb mijn grote zorgen geuit over de repressie in aanloop naar de verkiezingen eind deze maand, die zonder serieuze tegenkandidaat plaatsvinden", schrijft Schoof achteraf op X.
"Nederland blijft zich onverminderd inzetten voor een democratisch Belarus en vrijlating van alle politieke gevangenen", aldus Schoof. Wat voor concrete acties dat met zich meebrengt, kan een woordvoerder van de premier niet direct zeggen. "Er is gezegd dat Nederland de situatie op EU-niveau blijft aansnijden, en onderdrukking sterk zal blijven veroordelen." Het gesprek duurde volgens de woordvoerder ongeveer twintig minuten en vond plaats op het ministerie van Algemene Zaken.
Tichanovskaja sprak maandag ook met minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp. Hij schrijft op X over een "inspirerend" gesprek en noemt vrije en eerlijke verkiezingen in het land "cruciaal". Waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) zijn bij de verkiezingen eind deze maand niet welkom in Belarus.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In het Westelijk Havengebied in Amsterdam woedt in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. Het zou gaan om het terrein van een recyclingbedrijf op de Kwadrantweg.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
17 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.
20 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.
21 uur geleden