Schoof praat verder met PVV en NSC over asielnoodwet
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof gaat maandagavond opnieuw in gesprek met PVV-leider Geert Wilders en tijdelijk NSC-leider Nicolien van Vroonhoven om de kloof tussen de twee te overbruggen als het gaat om de asielnoodwet. Als de gesprekken goed verlopen, schuiven in de loop van de week naar verwachting ook de andere twee coalitiepartijen VVD en BBB aan.
Vorige week werd de afstand tussen PVV en NSC iets minder onoverbrugbaar. Wilders stond er begin deze maand nog op om het noodrecht in te zetten om een deel van de Vreemdelingenwet buiten werking te stellen, waarbij de Tweede Kamer tijdelijk buitenspel staat. De PVV-leider leek zelfs te dreigen met een kabinetsval. Bij NSC leefden daarentegen twijfels over de rechtstatelijkheid van de asielnoodwet. Van Vroonhoven hamerde erop dat het gebruik daarvan goed gemotiveerd moet zijn.
Vorige week wilde Wilders zijn stellige woorden niet meer herhalen: "We zijn aan het onderhandelen." Schoof zei dat er "diverse opties" op tafel liggen. Volgens Haagse bronnen is een van die opties ook een spoedwet, waarbij het parlement niet wordt gepasseerd. In de Eerste Kamer heeft een spoedwet de voorkeur.
Deze maandag is er ook een ministerraad, omdat premier Schoof afgelopen vrijdag nog in Brussel was. De plannen om asielzoekers te weren zullen dan nog niet op de agenda staan: dat is naar verwachting pas aanstaande vrijdag, op de laatste dag voor het herfstreces en de dag van de deadline die het kabinet zichzelf heeft opgelegd.
Het overleg tussen Schoof, Wilders en Van Vroonhoven is 's avonds op een tot nu toe onbekende locatie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Venezuela heeft afgelopen nacht drie Nederlanders vrijgelaten die daar gevangenzaten. Dat heeft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) gezegd voor aanvang van de ministerraad. Het drietal zal onder begeleiding van de Nederlandse ambassade in Caracas het land zo snel mogelijk verlaten.
6 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Onder de restanten van een ingestort gebouw in het centrum van Utrecht zijn geen slachtoffers gevonden. Ook zijn er geen vermisten, laat de gemeente weten. Een zoekactie met speurhonden had ook al niets opgeleverd.
13 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - "Ik heb niets gedaan om het misbruik te voorkomen. Ik had het kunnen voorkomen, maar ik heb steeds de verkeerde keuze gemaakt. Ik voel me verantwoordelijk voor mijn daden en de gevolgen daarvan voor iedereen." Dat zei Mels van B. (46) vrijdag aan het begin van de vierde dag van zijn strafproces bij de rechtbank in Rotterdam. Van B. reageerde op een aantal verklaringen van ouders die donderdag gebruik hebben gemaakt van hun spreekrecht.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het gebied rond de donderdag ontplofte woning in het centrum van Utrecht blijft in elk geval tot vrijdag 16.00 uur afgesloten. Dit kan daarna worden verlengd. Een parkeergarage in het gebied is ook de komende dagen niet bereikbaar, laat de gemeente weten.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Veiligheidsregio Utrecht gaat uit van een gasexplosie als oorzaak van de grote knal en daaropvolgende brand die donderdagmiddag plaatsvond in het centrum van Utrecht. Dat meldt een woordvoerder op vrijdagochtend.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hulpdiensten en speurhonden hebben de hele nacht gezocht naar slachtoffers van de explosie en brand in het centrum van Utrecht. Daarbij zijn geen levende of overleden slachtoffers gevonden. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio op vrijdagochtend.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wolven hebben vorig jaar opnieuw veel vaker schapen en ander vee aangevallen. Tot en met oktober zijn er 840 aanvallen op dieren geregistreerd, waarmee het record van 770 aanvallen in heel 2024 wordt verbroken. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van gegevens van BIJ12. Deze organisatie behandelt voor de provincies wolvenzaken.
3 uur geleden