Schoof: noodrecht niet de enige optie voor strenger asielbeleid
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de coalitiepartijen bespreken "diverse opties" voor het asielbeleid, waar het noodrecht dat is afgesproken in het coalitieakkoord er een van is. Dat zegt minister-president Dick Schoof. Hij hoopt volgende week een besluit te kunnen nemen in de ministerraad.
Toepassing van het noodrecht, waarbij maatregelen bij koninklijk besluit worden ingevoerd, ligt gevoelig omdat het parlement pas achteraf wordt geraadpleegd. Deze route ligt niet alleen vrijwel de voltallige oppositie, maar ook coalitiepartij NSC zwaar op de maag.
"We kennen allemaal de politieke setting waarin we zitten", zegt Schoof. Daarom is het volgens de premier "verstandig" dat hij met de fractievoorzitters van PVV, VVD, NSC en BBB de mogelijkheden doorneemt. Dat gebeurt "in wisselende samenstelling" zegt hij, en hij spreekt "de een wat meer dan de ander".
Schoof verdedigde de inzet van het noodrecht vorige week nog tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen in de Eerste Kamer, waar de coalitie geen meerderheid heeft. Hij toonde zich toen nog niet bereid ook andere routes te verkennen, zoals spoedwetgeving waarover het parlement wél vooraf mag meepraten.
Een meerderheid in de senaat vroeg het kabinet in een motie af te zien van noodwetgeving. Verantwoordelijk minister Marjolein Faber liet daarop weten die oproep mee te zullen nemen in de beraadslagingen in het kabinet.
Meer uit Politiek
STRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) wil optreden als migranten ten onrechte een verblijfsvergunning hebben gekregen door fraude te plegen met de erkenning van het ouderschap van een kind. Als zij hierop worden betrapt, beloofde de CDA-bewindsman tijdens het wekelijkse vragenuur om hun verblijfsvergunning in te trekken, ook als zij die al langere tijd hebben.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de Groep Markuszower van de PVV is afgesplitst, was die groep het bij ruim één op de vijf moties oneens met de PVV. Dat blijkt uit gegevens die de Tweede Kamer heeft aangeleverd op verzoek van het ANP. Van de 679 moties waarover de Kamer stemde, was in 147 gevallen de PVV tegen en de Groep Markuszower voor, of andersom.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.
1 dag geleden