Schoof moet crisiswet verdedigen op tweede dag beschouwingsdebat
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof zal op de tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen tekst en uitleg moeten geven aan de Tweede Kamer over de voorgenomen asielcrisiswet. Dat voornemen leidde tot veel rumoer tijdens de eerste dag van de politieke beschouwingen. Vooral coalitiepartij NSC kreeg het zwaar te verduren.
Het kabinet wil via een koninklijk besluit een deel van de Vreemdelingenwet buiten werking stellen, maar omzeilt daarmee de Tweede en Eerste Kamer. Pas na drie maanden kan het parlement zich erover uitspreken, maar al die tijd zijn strengere maatregelen al wel van kracht.
Oppositiepartijen begrijpen niet waarom het kabinet hier voor kiest. Zij wijzen erop dat de overheid het zelf uit de hand heeft laten lopen in de asielopvang, en dat er geen sprake is van bijvoorbeeld een overstroming of oorlog. Zij hekelen dat het kabinet hiervoor het parlement passeert. Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) vermoedt dat het kabinet dat doet omdat het in de Eerste Kamer geen meerderheid heeft voor de plannen.
Verder zal de Kamer proberen zaken te doen met het kabinet om bepaalde bezuinigingen terug te draaien. De ruimte hiervoor lijkt beperkt. De vier coalitiepartijen toonden zich allen weinig enthousiast over btw-verhogingen, maar boden tegelijkertijd geen ruimte om die terug te draaien. Manieren om dat te betalen, zoals hogere accijnzen op e-sigaretten of belasting op de inkoop van eigen aandelen, ligt altijd wel ergens gevoelig in de coalitie.
De coalitie kwam de eerste dag van de beschouwingen zonder grote kleerscheuren door. Toch blijft het de vraag of Geert Wilders (PVV), Dilan Yeşilgöz (VVD), Nicolien van Vroonhoven (NSC, vervangt de zieke Pieter Omtzigt) en Caroline van der Plas (BBB) zich ook de tweede dag kunnen inhouden. De vorige keer dat het mis ging, was ook in een debat met Schoof. Wilders vond zijn verdediging van PVV-bewindslieden toen "slappe hap" en het debat ontplofte toen zorgminister Fleur Agema (PVV) een tweet over hoofddoeken verstuurde. Yeşilgöz betichtte Wilders ervan daar achter te zitten, een beschuldiging die hij "vuil en vals" noemde.
Meer uit Binnenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".
27 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
7 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
14 uur geleden