Schoof: mij past bescheidenheid als Kamer begroting wil aanpassen
DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof wil zich bescheiden opstellen als blijkt dat de Tweede Kamer de zojuist gepresenteerde miljoenennota van zijn kabinet wil aanpassen. Partijleider Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA heeft geopperd dat partijen na de verkiezingen een akkoord hierover moeten sluiten.
Vóór de verkiezingen van 29 oktober debatteert de Tweede Kamer hoeveel miljarden elk ministerie mag uitgeven. Het is gebruikelijk om hier daarna niet meer aan te sleutelen. Maar dat is een ongeschreven regel waar ook weleens van afgeweken wordt. Als blijkt dat politieke partijen na de verkiezingen hier toch nog iets aan willen veranderen "dan gaan we waarschijnlijk met elkaar kijken hoe we daarmee omgaan", aldus Schoof. Hij verwacht dat dit alleen zal gebeuren als een aantal partijen in de formatie weet dat ze samen een coalitie gaan vormen.
Hoe dan ook hebben partijen de ruimte om bij te sturen hoe geld dat is toegewezen aan ministeries wordt uitgegeven. Want pas na de verkiezingen zal hierover worden gedebatteerd en gestemd.
Veranderde premiersrol
Schoof merkt dat zijn rol is veranderd na de tweede coalitiebreuk in augustus, toen NSC boos wegliep. Daarna had de overgebleven coalitie van VVD en BBB nog maar 32 van de 150 zetels over in de Tweede Kamer. Daardoor zijn meerdere oppositiepartijen nodig om meerderheden te halen. De premier zegt dat hij de afgelopen weken meer fractievoorzitters heeft gesproken dan in het jaar daarvoor. In die gesprekken heeft naar zijn zeggen alleen GroenLinks-PvdA de wens uitgesproken om de begroting aan te passen.
De premier heeft er ondanks de complexe politieke situatie vertrouwen in dat hij nog iets kan bereiken, bijvoorbeeld op stikstof en asiel. "Omdat de Kamer ook ziet dat als wij niet samenwerken, dat we helemaal niets voor elkaar krijgen. En dan realiseren we met elkaar dus die stilstand die we overigens allemaal willen voorkomen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
5 dagen geleden