Schoof maakt zich geen zorgen over Trump en wacht plannen af
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof maakt zich geen zorgen over de verkiezing van Donald Trump als president van de Verenigde Staten. Tegenover de verzamelde pers bij het Catshuis stelde de premier zich afwachtend op. "Eerst kijken waar hij mee komt, en dan bepaal ik mijn houding als premier van Nederland."
De samenwerking met de eerdere regering-Trump was goed, zegt Schoof. "Ik ga ervan uit dat we die ervaring ook de komende periode kunnen voortzetten met president Trump. Ik hoop hem natuurlijk snel te ontmoeten, en ik hoop dat we in de samenwerking ook de grote problemen waar we in de wereld tegen aankijken gezamenlijk kunnen oppakken."
Trumps plannen voor importheffingen zouden niet goed zijn voor de Nederlandse handel, erkent Schoof. Maar hij zegt ook dat de verkiezingsuitslag voor Nederland "eigenlijk niet heel veel" betekent. Het belangrijkste zijn de trans-Atlantische relaties, en daarin gaat naar verwachting van de premier "niets veranderen".
Onduidelijkheid
Onduidelijkheid hoort bij een presidentswissel in de VS, zegt Schoof. "Koersen worden veranderd door politieke leiders. Dat is een fact of life. En daar zullen we dus mee moeten omgaan op het moment dat dat zo is. En daar maak ik me in dat opzicht niet meteen zorgen over."
De premier wil zich niet wagen aan duidingen van de Amerikaanse verkiezingsuitslag of zijn eigen gevoelens daarover. "De eerste reactie is mijn felicitatie geweest op X. En dat was denk ik de enige juiste."
Meer uit Politiek
LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.
5 uur geleden