Schoof maakt zich geen zorgen over Trump en wacht plannen af
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof maakt zich geen zorgen over de verkiezing van Donald Trump als president van de Verenigde Staten. Tegenover de verzamelde pers bij het Catshuis stelde de premier zich afwachtend op. "Eerst kijken waar hij mee komt, en dan bepaal ik mijn houding als premier van Nederland."
De samenwerking met de eerdere regering-Trump was goed, zegt Schoof. "Ik ga ervan uit dat we die ervaring ook de komende periode kunnen voortzetten met president Trump. Ik hoop hem natuurlijk snel te ontmoeten, en ik hoop dat we in de samenwerking ook de grote problemen waar we in de wereld tegen aankijken gezamenlijk kunnen oppakken."
Trumps plannen voor importheffingen zouden niet goed zijn voor de Nederlandse handel, erkent Schoof. Maar hij zegt ook dat de verkiezingsuitslag voor Nederland "eigenlijk niet heel veel" betekent. Het belangrijkste zijn de trans-Atlantische relaties, en daarin gaat naar verwachting van de premier "niets veranderen".
Onduidelijkheid
Onduidelijkheid hoort bij een presidentswissel in de VS, zegt Schoof. "Koersen worden veranderd door politieke leiders. Dat is een fact of life. En daar zullen we dus mee moeten omgaan op het moment dat dat zo is. En daar maak ik me in dat opzicht niet meteen zorgen over."
De premier wil zich niet wagen aan duidingen van de Amerikaanse verkiezingsuitslag of zijn eigen gevoelens daarover. "De eerste reactie is mijn felicitatie geweest op X. En dat was denk ik de enige juiste."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "begrip" voor de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran, maar ook zorgen over mogelijke escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) maandag gezegd. Hij noemde de machthebbers in Iran "een moorddadig regime", dat een bedreiging vormt voor zowel buurlanden als de rest van de wereld.
5 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
2 dagen geleden