Schoof: kortsluiting in mijn hoofd na uitlatingen over abortus
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof wil zich desnoods persoonlijk inzetten voor het behoud van zelfbeschikking, zei hij in het debat over zijn nieuwe kabinet. De nieuwe minister-president moet ook weinig weten van uitlatingen over het "vermoorden" van "ongeboren kinderen", zo werd duidelijk. "Zo praten over beschikkingsrecht, ik krijg er een beetje kortsluiting van in mijn hoofd", reageerde Schoof met zwaaiende armen op vragen van FVD-voorman Thierry Baudet.
In het debat kwamen vragen voorbij over het kabinetsbeleid over abortus en andere medisch-ethische onderwerpen. "Uitgangspunt is dat de vrouw in vrijheid een geïnformeerde keuze moet kunnen maken, en geen verantwoording voor haar keuzes hoeft af te leggen", zei Schoof daarover.
VVD-leider Dilan Yeşilgöz noemde het belangrijk dat de premier zich hierover uitspreekt. Zij vroeg hem "hoe we er met elkaar voor gaan zorgen dat we in dit land verworvenheden nooit gaan terugdraaien". De voorzitter van de tweede coalitiefractie wil dat het kabinet verzekert dat "mensen zelf mogen bepalen wat zij met hun lichaam doen" en hun leven op hun eigen manier kunnen inrichten.
'Belangrijke waarde'
Baudet verzette zich daar tegen. "Zelfbeschikking wordt niet gegund aan het ongeboren leven", stelt hij. Volgens hem is er zelfs geen sprake van zelfbeschikking voor de 'vader' "door uitsluitend te kijken naar de moeder, de drager van de vrucht". Volgens hem is het "niet zomaar vooruitgang als er 30.000 ongeboren kinderen worden vermoord in dit land".
Schoof had zichtbaar moeite met het taalgebruik van het FVD-Kamerlid. Hij zal zich "onverminderd blijven inzetten" voor het recht op zelfbeschikking, gaf hij aan. "Ik denk dat het een belangrijke waarde toevoegt aan de Nederlandse samenleving."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
5 dagen geleden