Schoof: kabinet houdt vast aan weigeren Afghaanse bewakers
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet meer van mening veranderen over het besluit om een afgebakende groep Afghaanse bewakers die voor Nederland heeft gewerkt te weigeren. "Er vindt nog een Kamerdebat plaats, maar het standpunt van het kabinet is helder", aldus premier Dick Schoof vrijdag.
Bijna de hele oppositie keert zich tegen het besluit van het kabinet, bleek donderdag tijdens een debat in de Kamer. Het gaat naar verwachting om een groep van circa tweehonderd ambassadebewakers en beveiligers van de Nederlandse missie in Uruzgan (2006-2010). Inclusief kerngezin gaat het dan om zo'n duizend mensen.
Volgens Schoof leidde het besluit om de groep Afghanen over te brengen in het vorige kabinet al tot "vrij intensieve debatten". Het huidige kabinet maakt een andere afweging en dat heeft te maken met de omvang en definitie van de groep, maar ook met de situatie in de asielzoekerscentra en woningmarkt, aldus Schoof.
Ereschuld
De oppositie vindt dat Nederland een ereschuld heeft naar deze groep Afghanen. Zij lopen in Afghanistan gevaar. Ook heeft de oppositie veel kritiek op het summiere briefje van het kabinet waarin het besluit om de Afghanen te weigeren werd aangekondigd. Er stond geen enkele onderbouwing in.
De Tweede Kamer debatteert volgende week nog weer over de kwestie. Dan komen de betrokken ministers aan het woord. Maar voorafgaand aan het debat van donderdag liet minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) al weten "niet overstag" te zullen gaan voor de Kamer.
Meer uit Politiek
RIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dreigende aansluitstop op het stroomnet voor woningen en kleine bedrijven in drie provincies moet worden voorkomen, vindt een ruime meerderheid in de Tweede Kamer. Veel partijen zijn onaangenaam verrast door de waarschuwing van netbeheerder TenneT dat de krapte op het net zo nijpend is geworden dat die ingreep mogelijk nodig is.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Strengere voorwaarden voor buitenlands donorsperma moeten voorkomen dat in Nederland kinderen worden geboren van massadonoren, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze noemt drie opties, waarvan de belangrijkste is om donorzaad alleen in Nederland toe te staan als er een maximum op het gebruik zit.
10 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof denkt dat de huidige geopolitieke situatie zorgt voor een gevoel van urgentie bij EU-leiders om stappen te zetten voor de Europese economie. Dat zei hij voorafgaand aan een informeel overleg met EU-leiders in het Vlaamse kasteel Alden Biesen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.
1 dag geledenASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.
1 dag geleden