Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schoof hekelt verzoek PVV om ontslag Halsema

Schoof hekelt verzoek PVV om ontslag Halsema

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft in de Tweede Kamer scherpe kritiek geleverd op het verzoek van de PVV om burgemeester Femke Halsema van Amsterdam te ontslaan. "Laat ik klip-en-klaar zijn. Het gaat echt veel te ver om in de Tweede Kamer te vragen om het ontslag van een van onze burgemeesters om politieke redenen", zei de premier aan het begin van de behandeling van de begroting van zijn ministerie van Algemene Zaken.

Eerder op de dag liet PVV-Kamerlid Marco Deen in de Kamer weten dat hij minister Judith Uitermark van Binnenlandse Zaken gaat vragen om het ontslag van Halsema. De PVV heeft kritiek op de aanpak van de burgemeester van de herdenking maandag in de hoofdstad waar de aanval van Hamas op Israël werd herdacht. Minister Uitermark zei na het debat al het verzoek "ongepast" te vinden en niet te zullen uitvoeren.

Schoof zei zelf ook de verantwoordelijkheid te voelen om iets over de kwestie te zeggen. Daartoe was hij ook opgeroepen door partijen tijdens het debat. "Dit kabinet steunt burgemeesters volledig, dit geldt ook, en misschien wel in het bijzonder voor de burgemeester van Amsterdam." Volgens de premier verdedigt het kabinet "onze instellingen" en staat het voor een "respectvolle omgang" met de instituties. En burgemeesters leggen verantwoording af in de gemeenteraad, zei hij.

Rechtstaatverklaring

De minister-president wilde niet reageren op de tweets van PVV-leider Geert Wilders die veelvuldig op sociale media heeft uitgehaald naar Halsema. Hij is van mening dat hij moet reageren op zaken die worden gezegd in de Tweede Kamer. Ook wilde Schoof ondanks aandringen van de oppositie niet zeggen of de eisen van coalitiepartij PVV in strijd zijn met de rechtstaatverklaring die de vier regeringspartijen begin dit jaar hebben afgesproken.

Als de premier geen consequenties verbindt aan de tweets van Wilders zal de PVV-leider het blijven doen, zei Joost Sneller (D66). Wilders zal anders volgens Sneller de grenzen van de rechtstaatverklaring blijven overschrijden. Daarin zijn door de coalitiepartijen afspraken gemaakt over het waarborgen van de Grondwet, de grondrechten en de democratische rechtsstaat. Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) riep Schoof op niet bang te zijn om de strijd te zoeken met de coalitieleiders.

Meer uit Politiek

Demissionair kabinet steunt omstreden handelsverdrag Mercosur

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.

1 dag geleden
Van Weel roept op tot einde mensenrechtenschendingen in Soedan

DEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.

1 dag geleden
Keijzer wil tijdelijk huurcontract arbeidsmigrant mogelijk maken

DEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.

1 dag geleden
Buma na opstappen Wijers: had het graag met z'n tweeën gedaan

DEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.

1 dag geleden
NRC: Wijers noemde Yeşilgöz 'feeks van de VVD'

DEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.

1 dag geleden
Jetten noemt terugtreden Wijers 'enige logische keuze'

DEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.

1 dag geleden
Nederland wil Europees douane-agentschap in binnenhalen

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.

1 dag geleden