Schoof: geen mensen terug naar Syrië met negatief ambtsbericht
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal Syriërs niet terugsturen als uit onderzoek blijkt dat delen van het Arabische land niet veilig zijn. Dat zei premier Dick Schoof na de ministerraad. De coalitie wil Syrische asielzoekers terugsturen als delen van het land waar al jaren een burgeroorlog woedt, veilig blijken te zijn.
Om het besluit te nemen moet het ministerie van Buitenlandse Zaken een ambtsbericht opstellen. Dat is normaliter een langdurig proces, maar een versneld ambtsbericht moet nog dit jaar worden uitgebracht. Dat document wordt onafhankelijk samengesteld en zal duidelijk maken of delen van het land veilig zijn.
"Nou, laat helder zijn dat als het ambtsbericht geen aanleiding geeft om een gebied veilig te verklaren, je niet een gebied politiek veilig kan verklaren", zei Schoof op zijn wekelijkse persconferentie.
Als het versnelde ambtsbericht negatief voor het kabinet uitvalt, betekent het niet dat de maatregel van tafel is, aldus de minister-president. Zodra delen van Syrië later alsnog veilig worden verklaard, wil het kabinet het beleid doorzetten. Het kabinet heeft de indruk "dat sommige gebieden van Syrië wel degelijk veilig zijn".
Volgens hem kijken momenteel meer EU-landen of Syrië deels veilig is om asielzoekers terug te sturen. Het Europees Hof van Justitie oordeelde deze maand dat mensen niet kunnen worden teruggestuurd als slechts delen van het herkomstland veilig zijn. Het kabinet kijkt anders naar deze uitspraak, zei de premier. Hij gaat ervan uit dat de uitspraak geen beletsel vormt.
Meer uit Binnenland
WINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is ook zondagochtend opengegaan. Zaterdag had de baan de primeur van het eerste schaatsen op natuurijs deze herfst. Toen lag er 5 millimeter ijs, nu is het een kleine centimeter, vertelt ijsmeester Hendrik van Prooije vanaf de baan.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Afgezien van de provincies Limburg en Zeeland geldt zondag in heel het land ergens gedurende de dag code geel door gladheid. In het zuidwesten en westen is het nu al plaatselijk glad door sneeuwval. De sneeuw en gladheid breiden zich de komende uren oostwaarts uit. Daardoor is het uiteindelijk in heel de westelijke helft van het land, met uitzondering van Zeeland, plaatselijk glad in de ochtend. Die gladheid verdwijnt pas halverwege de ochtend, meldt het KNMI.
3 uur geledenNOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.
9 uur geledenHet televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
13 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
19 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
19 uur geleden