Schoof en EU steunen pleidooi voor meer geld op klimaattop
BAKOE (ANP) - Nederland en de EU hebben op de klimaattop in Bakoe hun handtekening gezet onder een verklaring waarin onder meer staat dat "biljoenen dollars nodig zijn" in de strijd tegen klimaatverandering. Onder meer premier Dick Schoof, Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen, de Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz hebben deze verklaring ondertekend, al zijn zij niet persoonlijk aanwezig in Bakoe.
Op de klimaattop wordt onderhandeld over het zogeheten klimaatfinancieringsdoel. Daarbij gaat het om geld bedoeld voor arme landen om te verduurzamen (mitigatie) en om de gevolgen van klimaatverandering op te vangen (adaptatie). Ontwikkelingslanden willen dat het huidige bedrag van 100 miljard dollar wordt opgehoogd naar zeker 1 biljoen dollar (duizend miljard). De 23 rijke landen die dit moeten betalen, hebben nog geen bedrag genoemd. Onder meer de EU wil graag dat ook andere landen mee gaan betalen aan dit doel, omdat andere landen die nu als ontwikkelingsland te boek staan, ook veel rijker zijn geworden.
"Rijke landen hebben een morele verplichting om financiering te regelen", aldus premier Gaston Browne van Antigua en Barbuda, ook een van de mede-ondertekenaars. Hij benadrukt dat het Westerse landen zijn die historisch voor de meeste uitstoot hebben gezorgd en daar ook het meeste aan hebben verdiend. En ook zij zullen economische gevolgen van een verder opwarmende aarde voelen, aldus Browne. "Dit geld moet gezien worden als een investering, niet als een uitgave."
De Duitse klimaatgezant Jennifer Morgan onderschrijft dat. "Het nemen van klimaatmaatregelen gaat ook hand in hand met onze eigen Europese economische welvaart en concurrentiepositie", aldus Morgan.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens twaalf mensen om het leven gekomen. Dat melden de lokale autoriteiten donderdag.
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft drie "mannelijke drugsterroristen" gedood bij een aanval op een schip in de oostelijke Stille Oceaan. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft in de nacht van woensdag op donderdag melding gemaakt van diverse Russische aanvallen op het land. Daarbij is in Kyiv een kind van 12 jaar omgekomen, aldus burgemeester Vitali Klitsjko op Telegram.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben aangekondigd hun sancties tegen de Iraanse oliesector aan te scherpen. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent in een persbericht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben woensdag gedreigd sancties op te leggen aan kopers van Iraanse olie. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tegen verslaggevers in het Witte Huis.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De vergadering van het Israëlische veiligheidskabinet is zonder besluit over een mogelijk staakt-het-vuren in Libanon geëindigd. Volgens The Times of Israel hebben twee Israëlische functionarissen die op de hoogte zijn van de zaak dit Channel 12 laten weten.
5 uur geleden