Schoof en EU steunen pleidooi voor meer geld op klimaattop
BAKOE (ANP) - Nederland en de EU hebben op de klimaattop in Bakoe hun handtekening gezet onder een verklaring waarin onder meer staat dat "biljoenen dollars nodig zijn" in de strijd tegen klimaatverandering. Onder meer premier Dick Schoof, Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen, de Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz hebben deze verklaring ondertekend, al zijn zij niet persoonlijk aanwezig in Bakoe.
Op de klimaattop wordt onderhandeld over het zogeheten klimaatfinancieringsdoel. Daarbij gaat het om geld bedoeld voor arme landen om te verduurzamen (mitigatie) en om de gevolgen van klimaatverandering op te vangen (adaptatie). Ontwikkelingslanden willen dat het huidige bedrag van 100 miljard dollar wordt opgehoogd naar zeker 1 biljoen dollar (duizend miljard). De 23 rijke landen die dit moeten betalen, hebben nog geen bedrag genoemd. Onder meer de EU wil graag dat ook andere landen mee gaan betalen aan dit doel, omdat andere landen die nu als ontwikkelingsland te boek staan, ook veel rijker zijn geworden.
"Rijke landen hebben een morele verplichting om financiering te regelen", aldus premier Gaston Browne van Antigua en Barbuda, ook een van de mede-ondertekenaars. Hij benadrukt dat het Westerse landen zijn die historisch voor de meeste uitstoot hebben gezorgd en daar ook het meeste aan hebben verdiend. En ook zij zullen economische gevolgen van een verder opwarmende aarde voelen, aldus Browne. "Dit geld moet gezien worden als een investering, niet als een uitgave."
De Duitse klimaatgezant Jennifer Morgan onderschrijft dat. "Het nemen van klimaatmaatregelen gaat ook hand in hand met onze eigen Europese economische welvaart en concurrentiepositie", aldus Morgan.
Meer uit Buitenland
BELGOROD (ANP/DPA) - In de Russische regio Belgorod zijn zeker vier vrouwen omgekomen door Oekraïense beschietingen. Dat heeft de regionale gouverneur gemeld. De doden vielen in het dorp Smorodino, enkele kilometers van de grens met Oekraïne. Ze waren in een pand dat werd getroffen. Een andere vrouw werd zwaargewond onder het puin vandaan gehaald.
1 uur geledenPRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
2 uur geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
8 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
8 uur geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
9 uur geledenCANTERBURY (ANP) - Het aantal gevallen van meningitis bij een uitbraak in het Britse graafschap Kent is opgelopen naar 34, meldt de Britse gezondheidsautoriteit. Het ministerie van Volksgezondheid noemde de uitbraak eerder "ongekend". Twee studenten kwamen recent om het leven.
9 uur geleden