Schoof denkt als premier eigen baas te kunnen zijn in Brussel
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof gaat ervan uit dat hij zelf beslissingen kan nemen als hij Nederland vertegenwoordigt in de Europese Raad. Het zou "wel heel merkwaardig" zijn als hij daarbij voortdurend ruggespraak zou moeten houden met de leiders van de coalitiepartijen, zegt hij tegen het ANP.
De minister-president heeft doorgaans als leider van de grootste partij vanzelfsprekend voldoende politiek mandaat om te onderhandelen in Brussel. Maar Schoof is een partijloos premier, afkomstig uit de ambtenarij, in een kabinet dat volgens de coalitiepartijen op grotere afstand komt te staan van de Tweede Kamer.
Tussen 2018 en 2021 had Italië ook een partijloze en onervaren premier. Giuseppe Conte was een compromisfiguur in een radicale regering die was gevormd door de eurosceptische protestbeweging M5S (Vijfsterrenbeweging) en de rechts-populistische Lega. Conte moest tijdens Europese bijeenkomsten steeds ruggespraak houden met de regeringspartijen in Rome. Dat leidde tot vertragingen tijdens de onderhandelingen.
Hoofdlijnenakkoord
In het hoofdlijnenakkoord dat PVV, VVD, NSC en BBB hebben gesloten, staan veel afspraken waarvoor zaken moeten worden gedaan met Brussel. Zo willen de coalitiepartijen minder geld afdragen aan de Europese Unie, hopen zij uitzonderingen te bedingen op het Europese asielbeleid en op verzachting van de natuur- en stikstofregels die met name de agrarische sector in de weg zitten.
De nieuwe coalitie staat veel kritischer tegenover Brussel dan de vorige regering onder leiding van Mark Rutte. De grootste partij in de coalitie, de PVV van Geert Wilders, pleitte jarenlang voor een Nexit, uittreden uit de EU. De radicaal-rechtse partij maakte tijdens de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering een draai. Wilders zegt nu de EU van binnenuit te willen veranderen.
Meer uit Politiek
NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.
2 dagen geledenKYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
2 dagen geleden