Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schoof denkt als premier eigen baas te kunnen zijn in Brussel

Schoof denkt als premier eigen baas te kunnen zijn in Brussel

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof gaat ervan uit dat hij zelf beslissingen kan nemen als hij Nederland vertegenwoordigt in de Europese Raad. Het zou "wel heel merkwaardig" zijn als hij daarbij voortdurend ruggespraak zou moeten houden met de leiders van de coalitiepartijen, zegt hij tegen het ANP.

De minister-president heeft doorgaans als leider van de grootste partij vanzelfsprekend voldoende politiek mandaat om te onderhandelen in Brussel. Maar Schoof is een partijloos premier, afkomstig uit de ambtenarij, in een kabinet dat volgens de coalitiepartijen op grotere afstand komt te staan van de Tweede Kamer.

Tussen 2018 en 2021 had Italiƫ ook een partijloze en onervaren premier. Giuseppe Conte was een compromisfiguur in een radicale regering die was gevormd door de eurosceptische protestbeweging M5S (Vijfsterrenbeweging) en de rechts-populistische Lega. Conte moest tijdens Europese bijeenkomsten steeds ruggespraak houden met de regeringspartijen in Rome. Dat leidde tot vertragingen tijdens de onderhandelingen.

Hoofdlijnenakkoord

In het hoofdlijnenakkoord dat PVV, VVD, NSC en BBB hebben gesloten, staan veel afspraken waarvoor zaken moeten worden gedaan met Brussel. Zo willen de coalitiepartijen minder geld afdragen aan de Europese Unie, hopen zij uitzonderingen te bedingen op het Europese asielbeleid en op verzachting van de natuur- en stikstofregels die met name de agrarische sector in de weg zitten.

De nieuwe coalitie staat veel kritischer tegenover Brussel dan de vorige regering onder leiding van Mark Rutte. De grootste partij in de coalitie, de PVV van Geert Wilders, pleitte jarenlang voor een Nexit, uittreden uit de EU. De radicaal-rechtse partij maakte tijdens de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering een draai. Wilders zegt nu de EU van binnenuit te willen veranderen.

Meer uit Politiek

Kabinet wil subsidie voor overstap naar elektrische auto

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.

17 uur geleden
Karremans wil Lelystad Airport openen in oktober 2027

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.

20 uur geleden
Jetten: tempo voorbereidingen missie Hormuz moet omhoog

DEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.

21 uur geleden
Jetten: wegstemmen asielwetten in senaat zou gemiste kans zijn

DEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.

22 uur geleden
Hermans hoopt dat oppositie zorgplannen als geheel bekijkt

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.

23 uur geleden
Sybrand Buma wordt nieuwe vicepresident Raad van State

DEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.

23 uur geleden
Boekholt 'in beginsel positief' over landelijk huurregister

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.

1 dag geleden