Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schoof denkt als premier eigen baas te kunnen zijn in Brussel

Schoof denkt als premier eigen baas te kunnen zijn in Brussel

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof gaat ervan uit dat hij zelf beslissingen kan nemen als hij Nederland vertegenwoordigt in de Europese Raad. Het zou "wel heel merkwaardig" zijn als hij daarbij voortdurend ruggespraak zou moeten houden met de leiders van de coalitiepartijen, zegt hij tegen het ANP.

De minister-president heeft doorgaans als leider van de grootste partij vanzelfsprekend voldoende politiek mandaat om te onderhandelen in Brussel. Maar Schoof is een partijloos premier, afkomstig uit de ambtenarij, in een kabinet dat volgens de coalitiepartijen op grotere afstand komt te staan van de Tweede Kamer.

Tussen 2018 en 2021 had Italië ook een partijloze en onervaren premier. Giuseppe Conte was een compromisfiguur in een radicale regering die was gevormd door de eurosceptische protestbeweging M5S (Vijfsterrenbeweging) en de rechts-populistische Lega. Conte moest tijdens Europese bijeenkomsten steeds ruggespraak houden met de regeringspartijen in Rome. Dat leidde tot vertragingen tijdens de onderhandelingen.

Hoofdlijnenakkoord

In het hoofdlijnenakkoord dat PVV, VVD, NSC en BBB hebben gesloten, staan veel afspraken waarvoor zaken moeten worden gedaan met Brussel. Zo willen de coalitiepartijen minder geld afdragen aan de Europese Unie, hopen zij uitzonderingen te bedingen op het Europese asielbeleid en op verzachting van de natuur- en stikstofregels die met name de agrarische sector in de weg zitten.

De nieuwe coalitie staat veel kritischer tegenover Brussel dan de vorige regering onder leiding van Mark Rutte. De grootste partij in de coalitie, de PVV van Geert Wilders, pleitte jarenlang voor een Nexit, uittreden uit de EU. De radicaal-rechtse partij maakte tijdens de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering een draai. Wilders zegt nu de EU van binnenuit te willen veranderen.

Meer uit Politiek

De Vos, Van Baarle en Coenradie verkozen in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.

1 uur geleden
Ministers vinden autoluwte door hoge energieprijzen niet nodig

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".

2 uur geleden
Yeşilgöz noemt verklaring over Hormuz duidelijk signaal aan Iran

DEN HAAG (ANP) - De verklaring van Nederland en vijf bondgenoten om de scheepvaart in de Straat van Hormuz te beschermen is een "heel duidelijk signaal" aan Iran dat het moet stoppen met aanvallen op landen in de Golfregio. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad.

3 uur geleden
D66 kritisch op Heinen, die tegenvaller liet vallen in interview

DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.

14 uur geleden
Vijlbrief: situatie rond WIA alarmerend, ingrijpen onvermijdelijk

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.

19 uur geleden
Van den Brink ziet nog geen probleem na winst partijen tegen azc

DEN HAAG (ANP) - Minister van Asiel en Migratie Bart van den Brink voorziet nog geen problemen door de winst van partijen tegen asielzoekerscentra bij de gemeenteraadsverkiezingen. "Ik ga met colleges in gesprek, niet met alle losse partijen."

20 uur geleden
Bijna alle partijen claimen winst na gemeenteraadsverkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.

22 uur geleden