Schoof: debat maakt besluit over asielcrisiswet niet makkelijker
DEN HAAG (ANP) - De discussie in de Kamer over de asielcrisiswetgeving maakt het "niet makkelijker" voor het kabinet om een besluit te nemen, zei premier Dick Schoof. Bijna de hele oppositie verzet zich tegen de gekozen route van het kabinet waardoor het parlement gepasseerd wordt.
De komende weken bespreekt het kabinet het voorstel. Wat donderdag is gezegd in de Kamer is "buitengewoon belangrijk", zei Schoof. "Alles wat vanavond is gezegd maakt nu integraal onderdeel uit van onze afweging. Dat is vanzelfsprekend en dat zal het besluit in het kabinet niet makkelijker maken."
Het kabinet publiceerde donderdag op verzoek van de Kamer individuele adviezen van ambtenaren aan ministers. Daarin staat onder meer dat het kabinet "onder de huidige omstandigheden" geen beroep kan doen op een crisistoestand om noodmaatregelen te nemen op asielgebied.
'Dragende motivering' voorwaarde
Schoof benadrukte in het debat over de begroting van volgend jaar steeds dat het kabinet nog geen besluit heeft genomen. Er moet eerst een "dragende motivering" zijn om in te stemmen met de noodwetgeving. De minister-president zegt dat het besluit in "grote zorgvuldigheid" zal worden genomen.
En er komt een "rare constructie" om een positief besluit snel met de Kamer bespreken, zei Schoof. Zodra de ministerraad akkoord gaat, zal er een koninklijk besluit worden geslagen. Dan gaan direct de Voortduringswet en enkele Algemene Maatregelen van Bestuur (AMvB) naar de Raad van State voor spoedadvies. Tegelijkertijd gaan de stukken dan naar de Kamer zodat ze besproken kunnen worden. Normaal gebeurt dat pas na advies van de Raad van State.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten noemt het een "heel mooi symbool" dat hij de eerste premier van Nederland kan worden die openlijk homo is. De D66-leider zegt "heel veel zin" te hebben om aan de slag te gaan. "En dat ik toevallig met een man samen ben, dat betekent ook iets voor de lhbti-gemeenschap, in Nederland en wereldwijd." Jetten wordt ook de eerste premier namens zijn partij.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Techbedrijf Kyndryl heeft de zorgen die leven bij Tweede Kamerleden over de overname van het bedrijf achter DigiD niet kunnen wegnemen. In een gesprek in de Tweede Kamer legden leidinggevenden van de Nederlandse tak van Kyndryl uit dat er veel maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat de Amerikaanse regering DigiD kan platleggen na de overname.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een huisverbod voor plegers van huiselijk geweld moet maximaal een jaar kunnen duren in plaats van de vier weken die nu in de wet staan. Dat vraagt de Tweede Kamer aan het kabinet. Een motie die GroenLinks-PvdA-Kamerlid Songül Mutluer woensdag aankondigt, kan rekenen op steun van VVD, D66 en JA21.
6 uur geledenRHEDEN (ANP) - Natuurmonumenten roept de formerende partijen D66, CDA en VVD op te investeren in natuur. De natuurorganisatie wil dat het Rijk 500 miljoen euro extra uittrekt om het Natuurnetwerk Nederland voor eind 2027 af te maken. Daarna moeten er afspraken worden gemaakt waardoor er tot 2050 elk jaar 5000 hectare nieuwe natuur bijkomt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij met het akkoord dat hij heeft gesloten met Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA). Kort nadat bekend was geworden dat de drie partijleiders een akkoord hebben bereikt op hoofdlijnen, zei Jetten dat de partijen vrijdag pas bekendmaken wat hun plannen zijn en hoe die worden betaald.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA zijn het op hoofdlijnen eens over hun coalitieakkoord, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS en het AD. Partijleiders Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA) hebben daarvoor dagenlang onderhandeld tot in de avond en soms nacht. De Kamerfracties moeten nog instemmen met het akkoord.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet het plan voor de verbreding van de A27 bij Amelisweerd intrekt. Een motie van GroenLinks-PvdA met dat verzoek kreeg dinsdag steun van SP, 50PLUS, D66, Volt, Partij voor de Dieren, CDA, ChristenUnie en BBB.
22 uur geleden