Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schoof bij Europees spoedoverleg in Parijs om Trumps Oekraïneplan

Schoof bij Europees spoedoverleg in Parijs om Trumps Oekraïneplan

PARIJS (ANP) - Dick Schoof schuift met een aantal andere Europese regeringsleiders aan in Parijs voor spoedoverleg over de Amerikaanse plannen voor vredesonderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. De Franse president Emmanuel Macron had zijn Europese ambtgenoten uitgenodigd na het statement van de regering-Trump. Naast Nederland en Frankrijk zijn hoogstwaarschijnlijk Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Polen en Denemarken aanwezig, net als twee EU-kopstukken en NAVO-chef Mark Rutte.

Bij sommige (Europese) NAVO-landen is onrust ontstaan door de uitspraken van de regering-Trump op het wereldtoneel. De afgelopen dagen leken de Amerikanen alvast verregaande concessies te doen aan de Russen, nog voordat vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne zijn begonnen. De Amerikaanse gezant voor Oekraïne en Rusland zei dit weekeinde dat Europa niet aan tafel zal zitten tijdens de vredesonderhandelingen tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Russische leider Vladimir Poetin.

De Amerikanen hebben gezegd dat NAVO-lidmaatschap voor Oekraïne voorlopig van tafel moet en dat het niet voor de hand ligt dat Oekraïne al het door Rusland veroverde grondgebied terugkrijgt wanneer er vrede is.

De Franse president Macron reageerde direct dat alleen president Volodymyr Zelensky namens Oekraïne onderhandelt over vrede. Een "vrede die een capitulatie is", is bovendien slecht nieuws, ook voor de Verenigde Staten. Het Nederlandse kabinet reageerde een stuk begripvoller op de openingszetten van de Amerikanen. Die zijn volgens defensieminister Ruben Brekelmans nu eenmaal nodig en een "reflectie van het feit dat Poetin er op dit moment sterker voorstaat dan Zelensky".

Toch zullen de betrokken landen, waaronder ook oud-EU-lid Verenigd Koninkrijk, willen reageren op de nieuwe koers van de Verenigde Staten. Ook zal Europa wel degelijk betrokken willen worden bij het vredesoverleg, dat ook zijn eigen veiligheid direct raakt. Daarop zei NAVO-baas Rutte dit weekeinde dat Europese landen zich dan maar aan tafel moeten knokken met concrete plannen en bijdragen. Brekelmans ging mee in die gedachte, zei hij zondag bij Buitenhof.

Meer uit Binnenland

Partij voor de Dieren wil handhavingsverzoek zeeleeuwen Artis

AMSTERDAM (ANP) - De leefomstandigheden en het welzijn van de zeeleeuwen in dierentuin Artis zijn niet verbeterd. Dat blijkt volgens de Amsterdamse afdeling van de Partij voor de Dieren uit nieuwe beelden. De Partij voor de Dieren heeft daarom een formeel handhavingsverzoek gedaan bij het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.

2 uur geleden
Burgemeester Terneuzen vertrekt definitief na ruzie over azc

TERNEUZEN (ANP) - Erik van Merrienboer vertrekt definitief als burgemeester van Terneuzen. De provincie gaat op zoek naar een waarnemer. Dat heeft de commissaris van de Koning in Zeeland, Hugo de Jonge, dinsdagavond laat gezegd na een besloten vergadering van de gemeenteraad van Terneuzen.

3 uur geleden
Politie zoekt Nederlanders om doodgeschoten meisje (11) in België

AMSTERDAM (ANP) - De politie zoekt twee vermoedelijk Nederlandse mannen die mogelijk meer weten over de omstandigheden rond de dood van een 11-jarig meisje in België. Dat gebeurde op 9 januari 2023. Een woning aan de Nieuwdreef in Antwerpen werd toen onder vuur genomen. De kogels gingen door de garage, waar zich een keuken bevond waar het gezin aan het eten was. Het meisje kwam om, haar vader (58) en zussen van 13 en 18 jaar raakten lichtgewond.

6 uur geleden
Excuses Wiersma voor gebrek aan informatie over uitstel verbod

DEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma heeft de Tweede Kamer excuses aangeboden omdat ze niet heeft laten weten dat het haar niet lukte om het stroomstootverbod in de veehouderij in te voeren op 1 juli 2025. Dat deed ze in het debat over de kwestie nadat er ongeduld uit de Kamer had geklonken. "Het is heel stom" en "dat had wel gemoeten, dat is een fout", gaf de BBB-minister toe.

6 uur geleden
Klaver ziet genoeg aanknopingspunten om te praten met D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA ziet in het formatiestuk van D66 en CDA voldoende reden om te gaan praten over het vormen van een meerderheidskabinet. Dat schrijft Klaver op X.

10 uur geleden
Man in Belgisch maisveld zou gedood zijn om ruzie gestolen geld

AMSTERDAM (ANP) - De 41-jarige Sherwin Peterhof, wiens lichaam half augustus werd gevonden in een maisveld net over de grens met België, zou zijn gedood bij een ruzie over gestolen geld. Dat bleek tijdens een eerste zitting tegen Priscilla B.(40). De vrouw wordt ervan verdacht met anderen betrokken te zijn geweest bij zijn dood en het wegmaken van het lichaam. "Zij is de spil", zei de officier van justitie. B. ontkende dinsdag in de Amsterdamse rechtbank in tranen.

10 uur geleden
Yeşilgöz wil verder praten over 'centrumrechtse samenwerking'

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz wil de komende tijd graag verder praten met D66 en het CDA over "een centrumrechtse samenwerking", waar zij het eerder steevast had over een "centrumrechts kabinet". Volgens Yeşilgöz doet de verkiezingsuitslag het meeste recht aan een dergelijke samenwerking.

10 uur geleden