Schoof belt met Iraanse president, veroordeelt aanval op Israël
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft zondag met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gebeld en de raketaanvallen door Iran en zijn bondgenoten op Israël veroordeeld. Dat schrijft Schoof op X. Ook heeft Schoof er bij Pezeshkian op aangedrongen dat Iran moet stoppen met het leveren van wapens aan Rusland.
Schoof maakt zich grote zorgen over de verdere escalatie van geweld in het Midden-Oosten en dat heeft hij Pezeshkian ook laten weten. "De cyclus van wraak en geweld moet door alle betrokken partijen zo snel mogelijk worden doorbroken." Volgens de premier moet er zo snel mogelijk een diplomatieke oplossing komen voor het conflict. "Daarvoor zal ook Iran stappen moeten zetten."
Zoals gebruikelijk in gesprekken met buitenlandse leiders vermeldde Schoof niet hoe Pezeskhian reageerde.
Volgens Al Jazeera benadrukte Pezeskhian tegen Schoof dat de recente aanval op Israël juist tot "rust en vrede" moet leiden. "De raketaanval op Israël was bedoeld om de barbarij van het zionistische regime in te dammen, meer misdaden en aanvallen in de regio te voorkomen en om een staakt-het-vuren, vrede en rust te bereiken", zou de president onder meer hebben gezegd. En: "De aanval was gebaseerd op het VN-Handvest en met inachtneming van internationale juridische kaders, en alleen gericht op militaire doelen."
De president van Iran leidt de regering, maar is niet de hoogste leider van het land. Dat is ayatollah Ali Khamenei.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer is in voor de nieuwe vorm van belastingheffen op het rendement op vermogen, maar dat gaat niet van harte. De meeste partijen spreken hun steun uit voor de nieuwe invulling van box 3, louter omdat alternatieven ingewikkeld zijn en uitstel de staatskas veel geld kost.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie moeten snel weer kalmeren, zei demissionair financiënminister Eelco Heinen voorafgaand aan overleg in Brussel. Die spanningen zijn opgelopen door de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij wil de landen die de Deense soevereiniteit over Groenland steunen treffen met importheffingen van 10 procent.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Unie moet "een grens trekken" tegen de Amerikaanse president Donald Trump. Dat vinden partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA), die samen met de VVD onderhandelen over de vorming van een nieuw kabinet.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politieke wetenschappers met kennis over minderheidskabinetten komen maandag langs bij informateur Rianne Letschert en de leiders van de formerende partijen D66, VVD en CDA. Het gaat om Claes de Vreese, Tom van der Meer en Corné Smit.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse dreigement om acht Europese landen extra importheffingen op te leggen, dreigt de banden tussen Europa en de VS te ondermijnen. Ze "brengen het risico van een gevaarlijke neerwaartse spiraal met zich mee". Dat stellen Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken in een gezamenlijke verklaring die door demissionair premier Dick Schoof op X is geplaatst.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen waaronder Nederland extra importtarieven op te leggen is "chantage". Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) in het televisieprogramma WNL op Zondag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.
3 dagen geleden