Schoof belt met Iraanse president, veroordeelt aanval op Israël
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft zondag met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gebeld en de raketaanvallen door Iran en zijn bondgenoten op Israël veroordeeld. Dat schrijft Schoof op X. Ook heeft Schoof er bij Pezeshkian op aangedrongen dat Iran moet stoppen met het leveren van wapens aan Rusland.
Schoof maakt zich grote zorgen over de verdere escalatie van geweld in het Midden-Oosten en dat heeft hij Pezeshkian ook laten weten. "De cyclus van wraak en geweld moet door alle betrokken partijen zo snel mogelijk worden doorbroken." Volgens de premier moet er zo snel mogelijk een diplomatieke oplossing komen voor het conflict. "Daarvoor zal ook Iran stappen moeten zetten."
Zoals gebruikelijk in gesprekken met buitenlandse leiders vermeldde Schoof niet hoe Pezeskhian reageerde.
Volgens Al Jazeera benadrukte Pezeskhian tegen Schoof dat de recente aanval op Israël juist tot "rust en vrede" moet leiden. "De raketaanval op Israël was bedoeld om de barbarij van het zionistische regime in te dammen, meer misdaden en aanvallen in de regio te voorkomen en om een staakt-het-vuren, vrede en rust te bereiken", zou de president onder meer hebben gezegd. En: "De aanval was gebaseerd op het VN-Handvest en met inachtneming van internationale juridische kaders, en alleen gericht op militaire doelen."
De president van Iran leidt de regering, maar is niet de hoogste leider van het land. Dat is ayatollah Ali Khamenei.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt de komende jaren 22,9 miljoen euro vrij om de veiligheid van lhbti-jongeren in het onderwijs te verbeteren. Het geld komt in 2027, 2028 en 2029 beschikbaar, staat in de voorjaarsnota.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet er weinig in om investeringen die het kabinet wil doen uit te stellen gezien de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. Het lukt ministeries juist beter dan voorheen om geld uitgegeven te krijgen aan zaken als veiligheid en innovatie, aldus de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De oplopende kosten van de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA onderstrepen volgens minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) het belang van de hervormingen die het kabinet wil doorvoeren in de sociale zekerheid. "Maak het simpeler", is zijn boodschap. De D66-bewindsman wil dat "met voorrang" gaan bespreken met vakbonden en werkgevers.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De zorguitgaven vallen de komende jaren honderden miljoenen lager uit dan eerder werd gedacht, maar daar gaat de premiebetaler per saldo weinig van merken. De zorgpremie daalt weliswaar, maar daar zet het kabinet een belastingverhoging tegenover. De meevaller op de begroting is namelijk nodig om tegenvallers bij met name de sociale zekerheid op te vangen.
1 dag geleden