Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schoof: België helpen met risico's gebruik Russische tegoeden

Schoof: België helpen met risico's gebruik Russische tegoeden

KOPENHAGEN (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof staat open voor het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een lening. De financiële en juridische risico's moeten wel goed in kaart worden gebracht. Daarvoor mag niet alleen België opdraaien. "De lasten moeten we met elkaar dragen", zei Schoof voor het begin van de informele EU-top met regeringsleiders.

Het gros van de bevroren Russische tegoeden zit bij het in België gevestigde Euroclear. De Europese Commissie heeft voorgesteld om de bevroren Russische financiële tegoeden te gebruiken voor een renteloze lening van 140 miljard euro aan Oekraïne voor de wederopbouw en extra militaire steun van het land. Dat was tot voor kort onbespreekbaar in de EU, maar de steun ervoor groeit. België verzet zich, maar komt steeds meer geïsoleerd te staan.

Schoof vindt dat er goed geluisterd moet worden naar de bezwaren die de Belgische premier Bart De Wever heeft. "Hij vraagt daar terecht aandacht voor."

Belgische begroting

De zorgen gaan niet alleen om mogelijke repercussies vanuit Rusland, maar ook over de Belgische begroting. Jaarlijks incasseert België 1,3 miljard euro belastinggeld over de Russische tegoeden.

Tot nu toe wordt alleen de rente van de bevroren tegoeden door de EU gebruikt om Oekraïne te helpen. Met het voorstel van de Europese Commissie wordt het tegoed zelf aangesproken.

Verbolgen

Het Kremlin is verbolgen over het plan. "Daar moeten we ons niet door laten leiden", zei Schoof. "Het belangrijkste is dat we de Russische agressies stoppen in Oekraïne. En dat we ons ook als NAVO en daarmee ook als Europa weerbaar kunnen opstellen voor de Russische agressie die ongetwijfeld niet zal stoppen bij Oekraïne."

De Wever wilde de pers niet te woord staan.

Meer uit Politiek

Progressief Nederland meldt 1500 aanmeldingen na twee dagen

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.

12 uur geleden
Jongerenvereniging Progressief Nederland gaat PROTEST heten

DEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.

1 dag geleden
BBB-senator zegt lidmaatschap partij op, blijft actief in fractie

BARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.

2 dagen geleden
Mona Keijzer zegt lidmaatschap BBB op

BARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.

2 dagen geleden
Emoties lopen hoog op bij extra ledenbijeenkomst BBB

BARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.

2 dagen geleden
Lokale partijen niet blij met nieuwe naam GroenLinks-PvdA

DEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".

2 dagen geleden
Hermans maakt miljoenen vrij voor pandemische paraatheid

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.

2 dagen geleden