Scholz: winst Macron ook krachtige boodschap voor Europa
BERLIJN (ANP) - De overwinning van Emmanuel Macron in de Franse presidentsverkiezingen is ook een krachtige boodschap aan Europa, zegt de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. De leider van dat andere EU-zwaargewicht, dat samen met Frankrijk de toon aangeeft in de Europese Unie, "verheugt zich dat we onze goede samenwerking voortzetten!".
Duitsland en Frankrijk vormen samen de zogeheten Frans-Duitse as, waarom het EU-beleid vaak draait. Door de onzekerheid over het aanblijven van de pro-Europese Macron en de mogelijke overwinning van de rechts-populistische Marine Le Pen, die de EU grondig op de schop wilde nemen, hielden Brussel en Berlijn de adem in. "Je kiezers hebben vandaag ook een krachtige boodschap aan Europa gestuurd", twitterde Scholz nadat de winst van Macron zich had afgetekend.
Scholz' minister van Europese Zaken viel "een pak van het hart" door Macrons overwinning. "Een goede uitslag voor Europa", twitterde Anna Lührmann.
Een paar dagen voor de beslissende ronde van de Franse presidentsverkiezingen sprak Scholz in een opinieartikel in de Franse krant Le Figaro zijn steun uit voor Macron. Hij deed dat samen met de Spaanse premier Pedro Sánchez en hun Portugese collega António Costa.
Ook die feliciteerden Macron zondagavond, net als tientallen andere Europese regeringsleiders. Sánchez legt de uitslag uit als een keuze "voor een Frankrijk dat zich inzet voor een vrije, sterke en eerlijke EU." Volgens hem wint de democratie en wint Europa. Volgens Costa hebben de Fransen "opnieuw blijk gegeven van hun gehechtheid aan het Europese project".
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - "Met zwaar gemoed" treedt de directeur van het VN-Wereldvoedselprogramma (WFP) Cindy McCain terug. Dat schrijft McCain in een verklaring op X. Volgens de 71-jarige McCain staat haar gezondheid niet toe een dergelijke zware functie naar behoren in te vullen. In oktober kreeg ze een beroerte.
21 minuten geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Noorse koning Harald wordt donderdag ontslagen uit het ziekenhuis. De 89-jarige monarch heeft "goed gereageerd" op de behandeling en is "snel hersteld", meldt het hof. Harald werd dinsdagavond op Tenerife opgenomen met een huidinfectie aan een van zijn benen.
37 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán belooft niet dat hij de blokkade van de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne opheft, als de EU een onderzoek gaat doen naar de vernielde Droezjba-pijpleiding. Dat blijkt uit zijn brief, in handen van het ANP, die hij donderdag aan de voorzitter van de EU-leiders António Costa heeft gestuurd.
38 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De gesprekken tussen de Verenigde Staten en Oekraïne in Genève zijn begonnen, zegt het hoofd van de Oekraïense delegatie. Het overleg is een voorbereiding op een volgende gespreksronde, waarbij ook Rusland aanschuift. Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is met de Amerikaanse president Donald Trump afgesproken dat ze in de loop van maart ook weer om tafel gaan met Rusland.
40 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - De Denen kiezen op 24 maart een nieuw parlement. Premier Mette Frederiksen heeft gezegd dat ze de koning heeft gevraagd die dag te kiezen voor de stembusgang.
1 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk zijn deze winter 26 mensen omgekomen door lawines, meldt de Oostenrijkse raad voor veiligheid in de Alpen (ÖKAS). Dat is "aanzienlijk meer" dan voorgaande jaren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Raad António Costa heeft een brief van de Hongaarse premier Viktor Orbán ontvangen. Dat bevestigt zijn woordvoerder. Over de inhoud ervan wil ze verder niets kwijt. Het is niet duidelijk of Costa donderdag met een reactie komt.
2 uur geleden