Scholz: winst Macron ook krachtige boodschap voor Europa
BERLIJN (ANP) - De overwinning van Emmanuel Macron in de Franse presidentsverkiezingen is ook een krachtige boodschap aan Europa, zegt de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. De leider van dat andere EU-zwaargewicht, dat samen met Frankrijk de toon aangeeft in de Europese Unie, "verheugt zich dat we onze goede samenwerking voortzetten!".
Duitsland en Frankrijk vormen samen de zogeheten Frans-Duitse as, waarom het EU-beleid vaak draait. Door de onzekerheid over het aanblijven van de pro-Europese Macron en de mogelijke overwinning van de rechts-populistische Marine Le Pen, die de EU grondig op de schop wilde nemen, hielden Brussel en Berlijn de adem in. "Je kiezers hebben vandaag ook een krachtige boodschap aan Europa gestuurd", twitterde Scholz nadat de winst van Macron zich had afgetekend.
Scholz' minister van Europese Zaken viel "een pak van het hart" door Macrons overwinning. "Een goede uitslag voor Europa", twitterde Anna Lührmann.
Een paar dagen voor de beslissende ronde van de Franse presidentsverkiezingen sprak Scholz in een opinieartikel in de Franse krant Le Figaro zijn steun uit voor Macron. Hij deed dat samen met de Spaanse premier Pedro Sánchez en hun Portugese collega António Costa.
Ook die feliciteerden Macron zondagavond, net als tientallen andere Europese regeringsleiders. Sánchez legt de uitslag uit als een keuze "voor een Frankrijk dat zich inzet voor een vrije, sterke en eerlijke EU." Volgens hem wint de democratie en wint Europa. Volgens Costa hebben de Fransen "opnieuw blijk gegeven van hun gehechtheid aan het Europese project".
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP) - De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen zegt niet te weten wat Donald Trump en Mark Rutte woensdag hebben afgesproken over zijn land. Trump meldde een deal over Groenland, maar de details daarvan zijn nog onduidelijk.
27 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - De afspraken over veiligheidsgaranties voor Oekraïne zijn klaar en kunnen worden getekend. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in Davos, waar hij op het World Economic Forum eerder op donderdag de Amerikaanse president Donald Trump sprak.
30 minuten geledenPALERMO/CAGLIARI (ANP) - De stormen en hevige regens die deze week grote delen van Italië hebben geteisterd, hebben grote schade veroorzaakt. Volgens een eerste schatting van de gouverneur van Sicilië, Renato Schifani, heeft de cycloon Harry er voor zeker 740 miljoen euro schade aangericht. "Dit was een enorme gebeurtenis, de hevigste cycloon van de afgelopen jaren", aldus Schifani. Hij is wel blij dat er geen gewonden zijn gevallen.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zich in Davos kritisch uitgelaten over het in zijn ogen Europese gebrek aan daadkracht. Hij wees erop dat de Amerikaanse inval in Venezuela ertoe leidde dat de autocratische leider Nicolás Maduro nu voor de rechter staat, terwijl de Russische president Vladimir Poetin na jaren oorlog nog een vrij man is en invloed uitoefent in Europa.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De film Sinners van regisseur Ryan Coogler heeft donderdag zestien Oscarnominaties ontvangen. Hiermee heeft de film, over twee criminele tweelingbroers die in het Mississippi van de jaren dertig worden geconfronteerd met een bovennatuurlijk kwaad, een nieuw record gevestigd. Nog nooit eerder kreeg één film zoveel nominaties.
2 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De VS zullen geen geld neerleggen voor hun ambities rond Groenland. Dat zegt president Donald Trump in een interview met Fox Business ter plaatse in Davos. In die Zwitserse plaats zijn deze week wereldleiders en hoogwaardigheidsbekleders bijeen voor het World Economic Forum.
3 uur geledenDAVOS (ANP) - De schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump heeft in Davos een plan gepresenteerd voor de wederopbouw van de Gazastrook. Jared Kushner toonde daarbij een afbeelding van "Nieuw Gaza", een hypermodern ogende stad.
4 uur geleden