Scholz: winst Macron ook krachtige boodschap voor Europa
BERLIJN (ANP) - De overwinning van Emmanuel Macron in de Franse presidentsverkiezingen is ook een krachtige boodschap aan Europa, zegt de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. De leider van dat andere EU-zwaargewicht, dat samen met Frankrijk de toon aangeeft in de Europese Unie, "verheugt zich dat we onze goede samenwerking voortzetten!".
Duitsland en Frankrijk vormen samen de zogeheten Frans-Duitse as, waarom het EU-beleid vaak draait. Door de onzekerheid over het aanblijven van de pro-Europese Macron en de mogelijke overwinning van de rechts-populistische Marine Le Pen, die de EU grondig op de schop wilde nemen, hielden Brussel en Berlijn de adem in. "Je kiezers hebben vandaag ook een krachtige boodschap aan Europa gestuurd", twitterde Scholz nadat de winst van Macron zich had afgetekend.
Scholz' minister van Europese Zaken viel "een pak van het hart" door Macrons overwinning. "Een goede uitslag voor Europa", twitterde Anna Lührmann.
Een paar dagen voor de beslissende ronde van de Franse presidentsverkiezingen sprak Scholz in een opinieartikel in de Franse krant Le Figaro zijn steun uit voor Macron. Hij deed dat samen met de Spaanse premier Pedro Sánchez en hun Portugese collega António Costa.
Ook die feliciteerden Macron zondagavond, net als tientallen andere Europese regeringsleiders. Sánchez legt de uitslag uit als een keuze "voor een Frankrijk dat zich inzet voor een vrije, sterke en eerlijke EU." Volgens hem wint de democratie en wint Europa. Volgens Costa hebben de Fransen "opnieuw blijk gegeven van hun gehechtheid aan het Europese project".
Meer uit Buitenland
ASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft zogenoemde evacuatiebevelen uitgevaardigd voor elf dorpen in Zuid-Libanon. Alle inwoners moeten vertrekken, omdat het leger zegt aanvallen uit te voeren op doelen van Hezbollah.
5 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
12 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
12 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
12 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
15 uur geleden