Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scholz wil soepelere mededingingsregels bij defensie-uitgaven

Scholz wil soepelere mededingingsregels bij defensie-uitgaven

BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz pleit voor versoepeling van de Europese mededingingsregels om de defensie-industrie te versterken. "Meer samenwerking moet mogelijk zijn, zonder controle via mededingingsregels", zei Scholz maandag voor het begin van de informele EU-top over defensie. Hij vindt dat er geen nieuwe inkoopregels voor defensiemateriaal moeten komen.

"We moeten samen beter kunnen inkopen en we hebben een constante, grootschalige, gezamenlijke productie nodig. Zo kunnen we ervoor zorgen dat we de productie kunnen opvoeren wanneer dat nodig is", zei Scholz. Hij is ook voorstander van samenwerking op defensiegebied met Groot-Brittannië.

"Het gaat om schaalvoordelen, het gaat om concentratie. Bedrijven moeten bevrijd worden van alle wettelijke regels die hun samenwerking beïnvloeden. Landen moeten kunnen deelnemen aan inkoopprocessen van andere landen zonder nieuwe inkoopprocedures", zei de Duitse bondskanselier.

Macron: meer investeren

De Franse president Emmanuel Macron vindt dat er veel meer moet worden geïnvesteerd in de Europese defensie-industrie om de EU onafhankelijker te maken. Die Europese industrie moet volgens hem ook veel meer wapens produceren. Hij riep de lidstaten op hun defensiebudget fors te verhogen, zoals Frankrijk heeft aangekondigd.

"Maar we hebben ook meer Europese financiering nodig", zei Macron. Dat wordt een belangrijk onderwerp voor de onderhandelingen over een nieuwe meerjarenbegroting van de EU die binnenkort van start gaan. Daarnaast is er volgens Macron ook meer private financiering nodig.

'Rusland blijft permanente dreiging'

De Finse premier Petteri Orpo zei dat het voor hem "cruciaal" is dat de EU-leiders maandag met "echte discussies beginnen over hoe en hoeveel we onze gemeenschappelijke defensie kunnen versterken. Want Rusland is en blijft een permanente bedreiging voor de Europese landen en de Europese Unie. Mijn regering staat open voor verschillende oplossingen, ook financiële oplossingen, voor de financiering van gemeenschappelijke defensie."

Meer uit Buitenland

Democraat Larry Summers trekt zich terug om contact met Epstein

WASHINGTON (ANP) - De vooraanstaande Democraat Larry Summers trekt zich terug uit het openbare leven vanwege zijn contact met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat schrijft The Washington Post.

3 minuten geleden
Netanyahu belooft actie tegen extremistische kolonisten Westoever

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het optreden van "een handvol extremistische" Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever veroordeeld en heeft beloofd zich persoonlijk bezig te houden met het probleem van de gewelddadige kolonisten.

6 uur geleden
Paus wil klimaatactie: wij falen in bescherming van planeet

BELÉM (ANP) - Sterke en snelle klimaatactie is noodzakelijk om de planeet te beschermen, benadrukt paus Leo XIV maandag in een videoboodschap bij een speciale bijeenkomst in het Amazonemuseum in Belém. In die Braziliaanse stad wordt momenteel de klimaattop (COP30) gehouden. "De schepping schreeuwt het uit in overstromingen, droogtes, stormen en meedogenloze hitte", zei de paus, die vervolgde dat de klimaatactie tot nu toe faalt.

7 uur geleden
VN akkoord met internationale troepenmacht naar Gazastrook

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met het plan om een internationale troepenmacht naar de Palestijnse Gazastrook te sturen. De missie maakt deel uit van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Gaza, dat door de raad werd gesteund.

8 uur geleden
NBC: dinsdag stemming over vrijgave Epstein-documenten

WASHINGTON (ANP) - Het Huis van Afgevaardigden van het Amerikaanse parlement stemt dinsdag over de vrijgave van de zogenoemde Epstein-documenten over een spraakmakend misbruikschandaal tot in de hoogste kringen. De kans is groot dat een duidelijke meerderheid openbaarmaking zal afdwingen.

8 uur geleden
Denen komen in Belém met hoogste klimaatambitie voor 2035

BELÉM (ANP) - Denemarken heeft op de klimaattop in Belém een nieuwe nationale klimaatambitie voor 2035 bekendgemaakt, waarmee het land meteen wereldwijd koploper wordt. De Deense regering komt met een bindend doel van minimaal 82 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2035 dan in 1990.

10 uur geleden
EU komt België tegemoet voor lening aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Als de Europese Unie ervoor kiest om bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een lening aan Oekraïne, delen alle EU-lidstaten eventuele risico's. Dit stelt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie voor in een notitie die naar de lidstaten is gestuurd. Von der Leyen hoopt hiermee de bezwaren van België weg te nemen.

10 uur geleden