Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scholz wil soepelere mededingingsregels bij defensie-uitgaven

Scholz wil soepelere mededingingsregels bij defensie-uitgaven

BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz pleit voor versoepeling van de Europese mededingingsregels om de defensie-industrie te versterken. "Meer samenwerking moet mogelijk zijn, zonder controle via mededingingsregels", zei Scholz maandag voor het begin van de informele EU-top over defensie. Hij vindt dat er geen nieuwe inkoopregels voor defensiemateriaal moeten komen.

"We moeten samen beter kunnen inkopen en we hebben een constante, grootschalige, gezamenlijke productie nodig. Zo kunnen we ervoor zorgen dat we de productie kunnen opvoeren wanneer dat nodig is", zei Scholz. Hij is ook voorstander van samenwerking op defensiegebied met Groot-Brittannië.

"Het gaat om schaalvoordelen, het gaat om concentratie. Bedrijven moeten bevrijd worden van alle wettelijke regels die hun samenwerking beïnvloeden. Landen moeten kunnen deelnemen aan inkoopprocessen van andere landen zonder nieuwe inkoopprocedures", zei de Duitse bondskanselier.

Macron: meer investeren

De Franse president Emmanuel Macron vindt dat er veel meer moet worden geïnvesteerd in de Europese defensie-industrie om de EU onafhankelijker te maken. Die Europese industrie moet volgens hem ook veel meer wapens produceren. Hij riep de lidstaten op hun defensiebudget fors te verhogen, zoals Frankrijk heeft aangekondigd.

"Maar we hebben ook meer Europese financiering nodig", zei Macron. Dat wordt een belangrijk onderwerp voor de onderhandelingen over een nieuwe meerjarenbegroting van de EU die binnenkort van start gaan. Daarnaast is er volgens Macron ook meer private financiering nodig.

'Rusland blijft permanente dreiging'

De Finse premier Petteri Orpo zei dat het voor hem "cruciaal" is dat de EU-leiders maandag met "echte discussies beginnen over hoe en hoeveel we onze gemeenschappelijke defensie kunnen versterken. Want Rusland is en blijft een permanente bedreiging voor de Europese landen en de Europese Unie. Mijn regering staat open voor verschillende oplossingen, ook financiële oplossingen, voor de financiering van gemeenschappelijke defensie."

Meer uit Buitenland

Trump steunt rechtse presidentskandidaat in Colombia

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn "volledige en absolute" steun uitgesproken voor de uiterst rechtse presidentskandidaat in Colombia, Abelardo de la Espriella. Die zakenman neemt het op 21 juni in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op tegen de linkse kandidaat Iván Cepeda, een mensenrechtenactivist.

2 uur geleden
Nederlandse viroloog in VS aangeklaagd voor invoer mpox-virus

DETROIT (ANP) - De Nederlandse viroloog Vincent Munster is in de Verenigde Staten aangeklaagd voor het binnensmokkelen van flesjes met gedeactiveerd mpox-virus (voorheen 'apenpokken') vanuit de Democratische Republiek Congo (DRC), en het daarover liegen tijdens verhoren door onderzoekers op een luchthaven in Detroit. Dat melden een Amerikaanse rechtbank en de FBI.

2 uur geleden
Iran vuurt raketten af op Koeweit en Bahrein, VS slaan terug

TEHERAN/WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft diverse ballistische raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein, meldt het Amerikaanse leger. Volgens het centrale commando in de regio, CENTCOM, raakten geen van de raketten doel. Drie raketten zouden zijn onderschept door Amerikaanse en Bahreinse strijdkrachten, twee andere raketten kwamen te kort of braken onderweg uiteen, aldus CENTCOM.

4 uur geleden
Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

15 uur geleden
WHO meldt forse daling vermoedelijke ebolagevallen

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.

15 uur geleden
Dodental door Russische aanvallen in Oekraïne loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.

16 uur geleden
Israël en Hezbollah blijven aanvallen ondanks Trumps bestand

BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.

17 uur geleden