Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scholz wil soepelere mededingingsregels bij defensie-uitgaven

Scholz wil soepelere mededingingsregels bij defensie-uitgaven

BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz pleit voor versoepeling van de Europese mededingingsregels om de defensie-industrie te versterken. "Meer samenwerking moet mogelijk zijn, zonder controle via mededingingsregels", zei Scholz maandag voor het begin van de informele EU-top over defensie. Hij vindt dat er geen nieuwe inkoopregels voor defensiemateriaal moeten komen.

"We moeten samen beter kunnen inkopen en we hebben een constante, grootschalige, gezamenlijke productie nodig. Zo kunnen we ervoor zorgen dat we de productie kunnen opvoeren wanneer dat nodig is", zei Scholz. Hij is ook voorstander van samenwerking op defensiegebied met Groot-Brittannië.

"Het gaat om schaalvoordelen, het gaat om concentratie. Bedrijven moeten bevrijd worden van alle wettelijke regels die hun samenwerking beïnvloeden. Landen moeten kunnen deelnemen aan inkoopprocessen van andere landen zonder nieuwe inkoopprocedures", zei de Duitse bondskanselier.

Macron: meer investeren

De Franse president Emmanuel Macron vindt dat er veel meer moet worden geïnvesteerd in de Europese defensie-industrie om de EU onafhankelijker te maken. Die Europese industrie moet volgens hem ook veel meer wapens produceren. Hij riep de lidstaten op hun defensiebudget fors te verhogen, zoals Frankrijk heeft aangekondigd.

"Maar we hebben ook meer Europese financiering nodig", zei Macron. Dat wordt een belangrijk onderwerp voor de onderhandelingen over een nieuwe meerjarenbegroting van de EU die binnenkort van start gaan. Daarnaast is er volgens Macron ook meer private financiering nodig.

'Rusland blijft permanente dreiging'

De Finse premier Petteri Orpo zei dat het voor hem "cruciaal" is dat de EU-leiders maandag met "echte discussies beginnen over hoe en hoeveel we onze gemeenschappelijke defensie kunnen versterken. Want Rusland is en blijft een permanente bedreiging voor de Europese landen en de Europese Unie. Mijn regering staat open voor verschillende oplossingen, ook financiële oplossingen, voor de financiering van gemeenschappelijke defensie."

Meer uit Buitenland

Grote anti-immigratie- en pro-Palestijnse demonstraties in Londen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.

2 uur geleden
DRC waarschuwt: veel doden door ebola-uitbraak

KINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.

2 uur geleden
Dode walvis bij Denemarken blijkt de veelbesproken Timmy te zijn

ANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.

4 uur geleden
Honderden bij protestmars tegen songfestivaldeelname Israël

WENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.

4 uur geleden
Duiker sterft bij zoekactie naar omgekomen Italiaanse grotduikers

MALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.

4 uur geleden
Activisten vast voor uithangen Palestijnse vlag aan Eiffeltoren

PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.

6 uur geleden
Rusland: Oekraïense drone neergestort bij kerncentrale Zaporizja

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.

6 uur geleden