Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scholz wil soepelere mededingingsregels bij defensie-uitgaven

Scholz wil soepelere mededingingsregels bij defensie-uitgaven

BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz pleit voor versoepeling van de Europese mededingingsregels om de defensie-industrie te versterken. "Meer samenwerking moet mogelijk zijn, zonder controle via mededingingsregels", zei Scholz maandag voor het begin van de informele EU-top over defensie. Hij vindt dat er geen nieuwe inkoopregels voor defensiemateriaal moeten komen.

"We moeten samen beter kunnen inkopen en we hebben een constante, grootschalige, gezamenlijke productie nodig. Zo kunnen we ervoor zorgen dat we de productie kunnen opvoeren wanneer dat nodig is", zei Scholz. Hij is ook voorstander van samenwerking op defensiegebied met Groot-Brittannië.

"Het gaat om schaalvoordelen, het gaat om concentratie. Bedrijven moeten bevrijd worden van alle wettelijke regels die hun samenwerking beïnvloeden. Landen moeten kunnen deelnemen aan inkoopprocessen van andere landen zonder nieuwe inkoopprocedures", zei de Duitse bondskanselier.

Macron: meer investeren

De Franse president Emmanuel Macron vindt dat er veel meer moet worden geïnvesteerd in de Europese defensie-industrie om de EU onafhankelijker te maken. Die Europese industrie moet volgens hem ook veel meer wapens produceren. Hij riep de lidstaten op hun defensiebudget fors te verhogen, zoals Frankrijk heeft aangekondigd.

"Maar we hebben ook meer Europese financiering nodig", zei Macron. Dat wordt een belangrijk onderwerp voor de onderhandelingen over een nieuwe meerjarenbegroting van de EU die binnenkort van start gaan. Daarnaast is er volgens Macron ook meer private financiering nodig.

'Rusland blijft permanente dreiging'

De Finse premier Petteri Orpo zei dat het voor hem "cruciaal" is dat de EU-leiders maandag met "echte discussies beginnen over hoe en hoeveel we onze gemeenschappelijke defensie kunnen versterken. Want Rusland is en blijft een permanente bedreiging voor de Europese landen en de Europese Unie. Mijn regering staat open voor verschillende oplossingen, ook financiële oplossingen, voor de financiering van gemeenschappelijke defensie."

Meer uit Buitenland

Meerdere doden bij droneaanvallen in Oekraïne

KYIV (ANP/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker drie mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. In de regio Odesa kwamen twee mensen om bij een droneaanval, aldus gouverneur Oleh Kiper. Drie mensen raakten daar gewond. In het zuiden, bij Zaporizja, kwam een man in de dertig om bij eveneens een droneaanval. In het oostelijke Charkiv kwam een raket neer in een woonwijk. Slachtoffers en schade van die aanval werden niet direct gemeld.

31 minuten geleden
Zuid-Korea boos over spandoek Russische ambassade Seoul

SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.

3 uur geleden
Venezuela laat 23 politieke gevangenen vrij

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.

4 uur geleden
Scholen in Mexico dicht om onrust na dood kartelleider

GUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.

4 uur geleden
Reuters: Amerikaanse taskforce hielp bij opsporen kartelbaas

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.

7 uur geleden
Kim Jong-un herkozen als leider Arbeiderspartij

PYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.

7 uur geleden
BuZa aan Nederlanders in Mexico na dood drugsbaas: blijf binnen

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.

9 uur geleden