Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scholz wil goede samenwerking met Rutte voortzetten

Scholz wil goede samenwerking met Rutte voortzetten

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe Duitse bondskanselier Olaf Scholz wil de "goede samenwerking" met Nederland voortzetten en verdiepen. Dat zei hij in Berlijn na een gesprek met minister-president Mark Rutte.

Het was het eerste officiële bezoek aan het buitenland van Rutte na het aantreden van zijn vierde kabinet. Hij werd in de Duitse hoofdstad met rode loper en alle militaire eer ontvangen door Scholz.

Het afgelopen decennium was Rutte een trouw bondgenoot van Angela Merkel, de voorganger van Scholz. Zij werkten in de Europese Unie nauw samen. Scholz volgde Merkel vorige maand op als bondskanselier.

Dezelfde doelen en waarden

Volgens de sociaaldemocraat Scholz streven beide regeringen dezelfde doelen na en delen ze dezelfde waarden. Hij zei nauw te willen samenwerken op onder meer klimaatgebied en buitenlandpolitiek. Duitsland is de belangrijkste handelspartner van Nederland.

Scholz en Rutte hebben afgesproken om later dit jaar regeringsoverleg te hebben. Dan zullen beide regeringsleiders met een deel van hun kabinet een dag samenkomen en overleggen. Waar dit gaat plaatsvinden, is nog niet bekend.

Oekraïne en Rusland

In 2013 vergaderden het Duitse en Nederlandse kabinet voor het eerst samen. Dat gebeurde toen in Kleve net over de grens bij Nijmegen. In 2016 volgde een bijeenkomst in Eindhoven.

Ze spraken verder over de spanningen aan de grens van Oekraïne en Rusland. Scholz en Rutte riepen opnieuw op tot de-escalatie. De bondskanselier waarschuwde dat een Russische inval in Oekraïne grote consequenties zal hebben.

Gasleveranties

Ook gasleveranties kwamen aan de orde. Duitsland heeft meer gas nodig en daardoor moet er meer gas in Groningen worden opgepompt. "Ik heb dat opgebracht", zei Rutte. Er wordt volgens hem gekeken wat de Duitse wensen zijn.

De kwestie ligt nu bij de ministers van Economische Zaken van beide landen. "We overleggen met elkaar en problemen oplossen hoort bij een goede partnerschap en dat zijn we overeengekomen", aldus Scholz.

Meer uit Binnenland

Burgemeester Gorinchem: het is aan raad om afweging te maken

GORINCHEM (ANP) - De burgemeester van Gorinchem, Reinie Melissant, zegt dat het aan de gemeenteraad is om een afweging te maken over of er een herstemming voor die raad moet plaatsvinden. "Gelukkig is het niet aan mij. Ik ben eigenlijk blij dat ik nu geen raadslid ben. Je moet op basis van heel weinig informatie een keuze maken over wat te doen", zei zij tegen een ANP-verslaggever.

1 uur geleden
Gouden Loeki voor derde jaar op rij naar kerstcommercial HEMA

AMSTERDAM (ANP) - HEMA en reclamebureau Hotel L'Amour hebben voor het derde jaar op rij de Ster Gouden Loeki gewonnen voor de beste tv-commercial van afgelopen jaar. Het kerstspotje van het warenhuis was opnieuw favoriet onder het Nederlandse publiek, werd donderdag bekendgemaakt in Amsterdam.

1 uur geleden
Jill Helena 'van slag' door vrijspraakverzoek in zaak-Ali B

AMSTERDAM (ANP) - Jill Helena is "verbijsterd en van slag" dat het Openbaar Ministerie heeft gevraagd om Ali B vrij te spreken van het aanranden van de zangeres. Ze hoorde er pas vlak voor het hoger beroep van, laat ze weten via haar advocaat Sébas Diekstra.

2 uur geleden
Gorinchem deed aangifte van meerdere vormen van verkiezingsfraude

GORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft woensdag aangifte gedaan van meerdere vormen van verkiezingsfraude. Het gaat onder meer om beïnvloeding en ronselen van volmachten. Dat zei ze donderdag bij aanvang van een tweede informatiebijeenkomst voor de raad over het onderzoek naar mogelijke stemfraude in de Zuid-Hollandse gemeente.

3 uur geleden
Verbod op uitkleedfunctie Grok is baanbrekend, zegt Offlimits

AMSTERDAM (ANP) - Het is baanbrekend dat een omstreden 'uitkleedfunctie' in de chatbot Grok wordt verboden. Dat zegt Robbert Hoving, directeur van Offlimits, een kenniscentrum over onlinemisbruik. Die organisatie spande met Fonds Slachtofferhulp een kort geding aan tegen de dienst en kreeg donderdag gelijk van de rechtbank in Amsterdam.

5 uur geleden
VluchtelingenWerk steunt oproep asielminister over opvangplekken

AMSTERDAM (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland steunt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten. De minister wil dat die met spoed nieuwe opvangplekken voor asielzoekers regelen.

5 uur geleden
Geldmaat: zwaardere en meer explosieven bij plofkraken

WEESP (ANP) - Criminelen gebruiken zwaardere en meer explosieven bij plofkraken op geldautomaten. Dat ziet Geldmaat, het bedrijf dat beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland. Na nieuwe aanvallen op zogeheten sealbagautomaten heeft Geldmaat donderdag maatregelen genomen om plofkraken te voorkomen.

5 uur geleden