Scholz wil af van veto EU-landen over belastingbeleid
PRAAG (ANP) - EU-landen moeten hun vetorecht over bijvoorbeeld belasting- en buitenlandkwesties laten vallen, vindt de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. Individuele lidstaten moeten de wensen van een grote meerderheid niet langer kunnen dwarsbomen.
Het gros van de EU-landen, Nederland inbegrepen, voelt weinig voor meerderheidsbesluiten over belastingen. Fiscaal beleid is bij uitstek een soevereine zaak, vinden veel kleinere lidstaten, die beducht zijn op de macht van grote landen als Duitsland en Frankrijk. Wel is Nederland voor het inperken van het vetorecht op het gebied van buitenland- en veiligheidsbeleid. Door het brede en taaie verzet lijken de plannen van Scholz echter bij voorbaat gedoemd te mislukken.
Maar als de EU vasthoudt aan de eis dat alle landen instemmen met besluiten op deze terreinen, raakt zij verlamd, waarschuwt Scholz in een toespraak in Praag. Dat gevaar groeit alleen maar nu de unie weer nieuwe leden wil toelaten, zoals de overgebleven Balkanlanden en Oekraïne. De onderlinge verschillen zouden met hun toetreding nog groter worden, en daarmee de kans dat ieder plan dat iets om het lijf heeft, op verzet van een lidstaat zal stuiten.
Scholz wil het vetorecht voor deze vraagstukken niet ineens afschaffen, maar geleidelijk afbouwen, zegt hij in een maandag uitgesproken rede over de toekomst van Europa voor de Karelsuniversiteit in de Tsjechische hoofdstad.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Ben Cohen, medeoprichter van ijsmerk Ben & Jerry's, raadt consumenten aan minder Magnums te kopen, om daarmee Ben & Jerry's te helpen "bevrijden". Dat vertelde de Amerikaanse zakenman op een bijeenkomst in Rotterdam.
36 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Ruim honderd klimaatdemonstranten voeren woensdag in Zaandam actie tegen winkelconcern Ahold Delhaize, ziet een verslaggever van het ANP. Milieudefensie demonstreert tegenover de locatie van de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - FNV vindt het een goede eerste stap dat de Eerste Kamer een streep zet door het plan van het kabinet-Jetten om de AOW-leeftijd snel te verhogen. "Dit laat zien dat dit minderheidskabinet alleen staat in deze onrechtvaardige plannen", zegt Dick Koerselman, interim-voorzitter van de vakbond.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De eerste schepen zijn woensdag door de Straat van Hormuz gegaan na de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, waarbij Teheran heeft gezegd de belangrijke vaarroute te heropenen. Volgens de maritieme trackingwebsite MarineTraffic ging het om twee schepen sinds de aankondiging van het tijdelijke staakt-het-vuren.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De grote Deense containerrederij Maersk blijft voorzichtig rond de situatie in het Midden-Oosten, ondanks de tijdelijke wapenstilstand die is afgesproken tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens Maersk is er nog onvoldoende zekerheid over de veiligheid om de operaties in de regio weer te normaliseren.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders zijn "opgelucht" over het akkoord voor een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Dat laat de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) weten. Volgens de organisatie lijkt de eerder gevreesde verdere escalatie in de Golfregio hiermee te zijn voorkomen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven noemen het "goed nieuws" als de Straat van Hormuz daadwerkelijk weer opengaat en kan voorkomen dat gasprijzen verder oplopen. Dat neemt niet weg dat de impact van de oorlog "nog lange tijd" voelbaar blijft, stelt branchevereniging Energie-Nederland woensdag na het akkoord over een wapenstilstand tussen Iran en de Verenigde Staten.
3 uur geleden