Scholz: Westen praat met Kiev over veiligheidsgaranties bij vrede
BERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland is samen met andere westerse bondgenoten in gesprek met Kiev over toekomstige veiligheidsgaranties voor Oekraïne, ter voorbereiding van een langdurige vrede in dat land. Dat zei de Duitse bondskanselier Olaf Scholz in een toespraak voor de Bondsdag. In zijn speech maakte hij de balans op van de situatie in Oekraïne na een jaar oorlog.
"Zulke veiligheidsgaranties komen met de veronderstelling dat Oekraïne zichzelf succesvol verdedigt in deze oorlog", zei Scholz. Hij voegde er verder aan toe dat Duitsland Kiev blijft steunen met wapenleveringen.
Scholz verkondigde ook dat een "vredesakkoord over de hoofden van de Oekraïners" niet mag worden toegestaan. Bovendien is de Russische president Vladimir Poetin niet klaar voor vredesonderhandelingen, aldus de bondskanselier. "Is Poetin zelfs maar bereid om te onderhandelen over een rechtvaardige vrede? Niets wijst erop op dit moment."
Waarschuwing
Verder waarschuwt Scholz China in zijn toespraak. "Mijn boodschap aan China is duidelijk: gebruik je invloed in Moskou om aan te dringen op de terugtrekking van Russische troepen. En lever geen wapens aan de agressor Rusland."
Duitsland heeft het afgelopen jaar de investeringen in het eigen leger fors verhoogd en de economische relatie met Rusland aan banden gelegd. Met het sturen van wapens naar het conflictgebied werd bovendien een taboe doorbroken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De in de VS gevestigde Iraanse dissident en voormalig kroonprins Reza Pahlavi heeft Iraniërs opgeroepen tot meer protest. "Ons doel is niet langer om alleen de straten op te gaan; het doel is om ons voor te bereiden op het innemen en behouden van de stadscentra", aldus de criticus van het regime op sociale media. Pahlavi voegde eraan toe dat hij denkt "in de nabije toekomst" te kunnen terugkeren naar Iran.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - In de Amerikaanse stad Minneapolis zijn vrijdagavond (lokale tijd) protesten uitgebroken bij zeker twee hotels, meldt een verslaggever van CNN. De demonstranten vermoeden dat agenten van de immigratiepolitie (ICE) in die hotels verblijven, aldus de zender. Volgens een verslaggever zijn het de "hevigste protesten tot nu toe". In Minneapolis wordt al enkele dagen gedemonstreerd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is een zeldzaam exemplaar van een comic uit 1938 van Superman verkocht voor 15 miljoen dollar (zo'n 13 miljoen euro). Volgens Amerikaanse media is het een recordbedrag dat is neergeteld voor een oud stripboek. De strip, met als titel Action Comics No. 1, lag in 1938 in de winkel voor 10 dollarcent.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea meldt zaterdag dat er afgelopen zondag een Zuid-Koreaanse "observatiedrone" door hun luchtruim vloog. De drone schond volgens Pyongyang de soevereiniteit van Noord-Korea en is neergehaald, aldus staatszender KCNA. Op foto's die staatspersbureau KCNA deelt, zijn brokstukken van een drone te zien. Zuid-Korea ontkent het nieuws en zegt niet te werken met het type drone dat is afgebeeld.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het duurt nog zeker tot woensdag voordat vier astronauten met een SpaceX-capsule vanuit het Internationale Ruimtestation (ISS) terugkeren naar de aarde. Het eerst mogelijke vertrekmoment is woensdagavond om 23.00 uur (Nederlandse tijd), laat de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA weten. Of de bemanning van Crew 11 dan ook daadwerkelijk kan vertrekken, hangt van de weersomstandigheden af.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Nationale Opera van de Verenigde Staten vertrekt uit het Kennedy Center in Washington. In een verklaring, die vrijdag als eerste naar buiten werd gebracht door The New York Times, laat de Nationale Opera weten "te streven naar een vroegtijdige beëindiging van de samenwerking" met het centrum. Het centrum was sinds 1971 de thuisbasis van de Nationale Opera.
6 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese waarschuwt zaterdag voor "extreem en gevaarlijk" weer en "bosbranden in meerdere staten". In deelstaat Victoria is zaterdag de noodtoestand afgekondigd om de hulpdiensten meer bevoegdheden te geven bij het blussen van bosbranden. Zeker 130 gebouwen in die staat zijn in vlammen opgegaan.
8 uur geleden