Scholz roept partijen op samen te werken voor de verkiezingen
BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft in de Bondsdag alle politieke partijen opgeroepen om samen te werken voor de verkiezingen van eind februari. Hij hoopt onder meer nog "belangrijke maatregelen" te kunnen nemen over bijvoorbeeld het verhogen van de kinderbijslag en het doen van meer investeringen.
Scholz denkt dat deze thema's met een brede meerderheid kunnen worden aangenomen in het parlement, hoewel de partijen voor de verkiezingen hun verschillen zullen benadrukken. "Mijn aanbod staat: laten we voor het welzijn van het land samenwerken tot de verkiezingen." Hij zei dat Duitsland niet net zo gepolariseerd moet worden als de Verenigde Staten. "Er is geen democratie zonder compromissen."
Maar Scholz uitgestoken hand leek niet te worden beantwoord door de oppositie. CDU-leider Friedrich Merz, die volgens de peilingen een grote kans maakt om Scholz op te volgen, zei dat de toespraak van de bondskanselier losstaat van de werkelijkheid. "Wat u hier hebt voorgedragen, is niet van deze wereld. U leeft overduidelijk in uw eigen kosmos." Merz zei dat het juist Scholz is die voor tweespalt in de Duitse samenleving zorgt.
Vertrouwensstemming
De bondskanselier bevestigde dat hij op 16 december een vertrouwensstemming zal houden in de Bondsdag. Die zal zijn regering naar verwachting verliezen, wat de weg vrijmaakt voor nieuwe verkiezingen. Die moeten eind februari worden gehouden. Scholz zei blij te zijn dat het tijdspad na overleg met andere partijen was bepaald.
De zogenoemde stoplichtcoalitie van Scholz' SPD, de Groenen en de liberale FDP viel vorige week uit elkaar toen Scholz FDP-minister Christian Lindner ontsloeg na ruzie over de begroting. Hij noemde die beslissing woensdag nog eens "correct en onvermijdelijk".
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
5 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
6 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
6 uur geleden