Scholz roept partijen op samen te werken voor de verkiezingen
BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft in de Bondsdag alle politieke partijen opgeroepen om samen te werken voor de verkiezingen van eind februari. Hij hoopt onder meer nog "belangrijke maatregelen" te kunnen nemen over bijvoorbeeld het verhogen van de kinderbijslag en het doen van meer investeringen.
Scholz denkt dat deze thema's met een brede meerderheid kunnen worden aangenomen in het parlement, hoewel de partijen voor de verkiezingen hun verschillen zullen benadrukken. "Mijn aanbod staat: laten we voor het welzijn van het land samenwerken tot de verkiezingen." Hij zei dat Duitsland niet net zo gepolariseerd moet worden als de Verenigde Staten. "Er is geen democratie zonder compromissen."
Maar Scholz uitgestoken hand leek niet te worden beantwoord door de oppositie. CDU-leider Friedrich Merz, die volgens de peilingen een grote kans maakt om Scholz op te volgen, zei dat de toespraak van de bondskanselier losstaat van de werkelijkheid. "Wat u hier hebt voorgedragen, is niet van deze wereld. U leeft overduidelijk in uw eigen kosmos." Merz zei dat het juist Scholz is die voor tweespalt in de Duitse samenleving zorgt.
Vertrouwensstemming
De bondskanselier bevestigde dat hij op 16 december een vertrouwensstemming zal houden in de Bondsdag. Die zal zijn regering naar verwachting verliezen, wat de weg vrijmaakt voor nieuwe verkiezingen. Die moeten eind februari worden gehouden. Scholz zei blij te zijn dat het tijdspad na overleg met andere partijen was bepaald.
De zogenoemde stoplichtcoalitie van Scholz' SPD, de Groenen en de liberale FDP viel vorige week uit elkaar toen Scholz FDP-minister Christian Lindner ontsloeg na ruzie over de begroting. Hij noemde die beslissing woensdag nog eens "correct en onvermijdelijk".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat het bestand met Iran wat hem betreft woensdagavond Amerikaanse tijd afloopt. Dat is later dan tot nu toe werd aangenomen. Tegelijkertijd houdt Trump vol dat het "onwaarschijnlijk" is dat het staakt-het-vuren wordt verlengd.
13 minuten geledenGAZA (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook zijn maandag zeker vijf Palestijnen gedood, hebben Palestijnse autoriteiten bekendgemaakt.
1 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan schrapt decennialange beperkingen op wapenexport. Daardoor kan het land militair materieel verkopen aan bevriende landen. De Japanse premier Sanae Takaichi maakte de herziening van de exportregels dinsdag bekend. Daarmee neemt Japan afstand van het terughoudende veiligheidsbeleid dat het land na de Tweede Wereldoorlog voerde.
1 uur geledenGAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
9 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
12 uur geleden