Scholz roept partijen op samen te werken voor de verkiezingen
BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft in de Bondsdag alle politieke partijen opgeroepen om samen te werken voor de verkiezingen van eind februari. Hij hoopt onder meer nog "belangrijke maatregelen" te kunnen nemen over bijvoorbeeld het verhogen van de kinderbijslag en het doen van meer investeringen.
Scholz denkt dat deze thema's met een brede meerderheid kunnen worden aangenomen in het parlement, hoewel de partijen voor de verkiezingen hun verschillen zullen benadrukken. "Mijn aanbod staat: laten we voor het welzijn van het land samenwerken tot de verkiezingen." Hij zei dat Duitsland niet net zo gepolariseerd moet worden als de Verenigde Staten. "Er is geen democratie zonder compromissen."
Maar Scholz uitgestoken hand leek niet te worden beantwoord door de oppositie. CDU-leider Friedrich Merz, die volgens de peilingen een grote kans maakt om Scholz op te volgen, zei dat de toespraak van de bondskanselier losstaat van de werkelijkheid. "Wat u hier hebt voorgedragen, is niet van deze wereld. U leeft overduidelijk in uw eigen kosmos." Merz zei dat het juist Scholz is die voor tweespalt in de Duitse samenleving zorgt.
Vertrouwensstemming
De bondskanselier bevestigde dat hij op 16 december een vertrouwensstemming zal houden in de Bondsdag. Die zal zijn regering naar verwachting verliezen, wat de weg vrijmaakt voor nieuwe verkiezingen. Die moeten eind februari worden gehouden. Scholz zei blij te zijn dat het tijdspad na overleg met andere partijen was bepaald.
De zogenoemde stoplichtcoalitie van Scholz' SPD, de Groenen en de liberale FDP viel vorige week uit elkaar toen Scholz FDP-minister Christian Lindner ontsloeg na ruzie over de begroting. Hij noemde die beslissing woensdag nog eens "correct en onvermijdelijk".
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Een zeldzaam schilderij van Gustav Klimt (1862-1918) is in New York verkocht voor 236,4 miljoen dollar (204,1 miljoen euro). Het werk Bildnis Elisabeth Lederer is daarmee het op een na duurste kunstwerk dat ooit werd geveild, meldt veilinghuis Sotheby's. Het duurste geveilde kunstwerk is Leonardo da Vinci's Salvator Mundi, dat in 2017 voor 450,3 miljoen dollar (388,8 miljoen euro) bij Christie's werd verkocht.
4 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Saudi-Arabië hebben tijdens een bezoek van kroonprins Mohammed bin Salman overeenkomsten getekend over de verkoop van geavanceerde Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuigen en samenwerking op het gebied van civiele kernenergie. Dat meldt het Witte Huis.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsvoorstel goedgekeurd dat de vrijgave beveelt van federale dossiers over Jeffrey Epstein. De dossiers bevatten mogelijk belastend materiaal voor prominente figuren, onder wie president Donald Trump.
2 uur geledenBEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijwel unaniem gestemd voor het vrijgeven van de bij het ministerie van Justitie beschikbare documenten over de in een cel overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). President Donald Trump was hier geen voorstander van, maar hij verzocht onlangs de Republikeinen in het Huis voor het vrijgeven te stemmen, "omdat we niets te verbergen hebben".
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump botste bij de ontvangst van de Saudische kroonprins in het Witte Huis hard met de pers. "Je bent een verschrikkelijk persoon en een verschrikkelijke verslaggever", beet hij een journaliste van ABC News toe die kritische vragen had gesteld. Hij riep vervolgens op tot het intrekken van de uitzendlicentie van haar werkgever. "Jullie nieuws is zo nep en zo fout. We hebben een geweldige commissaris die daar eens naar moet kijken."
7 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva keert woensdag terug naar de klimaattop in Belém. Hij hoopt met het ingelaste bezoek vermoedelijk de onderhandelingen een duwtje te geven richting een akkoord. Conceptteksten die voorzitter André Corrêa do Lago heeft rondgestuurd, maken duidelijk dat landen het over diverse belangrijke kwesties nog niet eens zijn.
7 uur geleden