Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scholz roept partijen op samen te werken voor de verkiezingen

Scholz roept partijen op samen te werken voor de verkiezingen

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft in de Bondsdag alle politieke partijen opgeroepen om samen te werken voor de verkiezingen van eind februari. Hij hoopt onder meer nog "belangrijke maatregelen" te kunnen nemen over bijvoorbeeld het verhogen van de kinderbijslag en het doen van meer investeringen.

Scholz denkt dat deze thema's met een brede meerderheid kunnen worden aangenomen in het parlement, hoewel de partijen voor de verkiezingen hun verschillen zullen benadrukken. "Mijn aanbod staat: laten we voor het welzijn van het land samenwerken tot de verkiezingen." Hij zei dat Duitsland niet net zo gepolariseerd moet worden als de Verenigde Staten. "Er is geen democratie zonder compromissen."

Maar Scholz uitgestoken hand leek niet te worden beantwoord door de oppositie. CDU-leider Friedrich Merz, die volgens de peilingen een grote kans maakt om Scholz op te volgen, zei dat de toespraak van de bondskanselier losstaat van de werkelijkheid. "Wat u hier hebt voorgedragen, is niet van deze wereld. U leeft overduidelijk in uw eigen kosmos." Merz zei dat het juist Scholz is die voor tweespalt in de Duitse samenleving zorgt.

Vertrouwensstemming

De bondskanselier bevestigde dat hij op 16 december een vertrouwensstemming zal houden in de Bondsdag. Die zal zijn regering naar verwachting verliezen, wat de weg vrijmaakt voor nieuwe verkiezingen. Die moeten eind februari worden gehouden. Scholz zei blij te zijn dat het tijdspad na overleg met andere partijen was bepaald.

De zogenoemde stoplichtcoalitie van Scholz' SPD, de Groenen en de liberale FDP viel vorige week uit elkaar toen Scholz FDP-minister Christian Lindner ontsloeg na ruzie over de begroting. Hij noemde die beslissing woensdag nog eens "correct en onvermijdelijk".

Meer uit Buitenland

Mensenrechtenchef VN bezorgd over escalatie Oekraïneoorlog

GENÈVE (ANP) - Mensenrechtenchef Volker Türk van de Verenigde Naties ziet het aantal burgerslachtoffers door de oorlog in Oekraïne stijgen. Zijn kantoor spreekt over een gevaarlijke escalatie van de oorlog. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten maakt zich zorgen over Russische dreigementen om aanvallen op Kyiv nog verder op te voeren en wil nieuwe vredesonderhandelingen.

8 minuten geleden
Parlement Oekraïne stemt in met akkoord over grote EU-lening

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft afspraken met de EU goedgekeurd over het lenen van 90 miljard euro. Een ruime meerderheid van de parlementsleden stemde in met het voorstel.

53 minuten geleden
VN-experts: snel actie nodig voor overvolle Franse gevangenissen

GENÈVE (ANP) - Frankrijk moet snel maatregelen nemen om de overbevolking in gevangenissen tegen te gaan, zeggen experts van de Verenigde Naties. Ze waarschuwen dat de omstandigheden in sommige gevangenissen mogelijk de fundamentele rechten van gedetineerden schenden.

55 minuten geleden
Oekraïne claimt nieuwe aanval op olieraffinaderij Toeapse

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense krijgsmacht claimt de olieraffinaderij in het Russische Toeapse bij een nieuwe aanval opnieuw te hebben getroffen. De havenstad is sinds begin april vaker doelwit geweest en de raffinaderij liep daarbij meermaals schade op.

1 uur geleden
EU-ministers: druk op Rusland moet worden opgevoerd

LIMASSOL (ANP) - Nu de Russische president Vladimir Poetin opnieuw laat zien geen vredesonderhandelingen te willen starten, moet de EU de druk op Rusland opvoeren en de steun aan Oekraïne verhogen. Dat zeiden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder meer Duitsland, Oostenrijk, Estland en Letland donderdag in Limassol. Daar bespreken de EU-ministers van Buitenlandse Zaken de EU-strategie voor eventuele vredesbesprekingen tussen Oekraïne en Rusland.

1 uur geleden
Italië legt beslag op waardevolle bezittingen dode maffiabaas

ROME (ANP/AFP) - Italië legt beslag op meer dan 200 miljoen euro aan bezittingen van de overleden beruchte maffiabaas Matteo Messina Denaro. Hij was jarenlang de meest gezochte maffioso in Italië voor hij in 2023 werd gearresteerd en datzelfde jaar in de gevangenis overleed.

1 uur geleden
Ambassade VS in Kyiv blijft open na Russische oproep tot vertrek

KYIV (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Kyiv zegt open te blijven na een Russische oproep aan buitenlanders en diplomaten om de Oekraïense hoofdstad te verlaten wegens geplande aanvallen. "Er zijn geen wijzigingen in onze werkzaamheden en berichten die het tegendeel beweren zijn onjuist", aldus de ambassade op X.

2 uur geleden