Scholz roept partijen op samen te werken voor de verkiezingen
BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft in de Bondsdag alle politieke partijen opgeroepen om samen te werken voor de verkiezingen van eind februari. Hij hoopt onder meer nog "belangrijke maatregelen" te kunnen nemen over bijvoorbeeld het verhogen van de kinderbijslag en het doen van meer investeringen.
Scholz denkt dat deze thema's met een brede meerderheid kunnen worden aangenomen in het parlement, hoewel de partijen voor de verkiezingen hun verschillen zullen benadrukken. "Mijn aanbod staat: laten we voor het welzijn van het land samenwerken tot de verkiezingen." Hij zei dat Duitsland niet net zo gepolariseerd moet worden als de Verenigde Staten. "Er is geen democratie zonder compromissen."
Maar Scholz uitgestoken hand leek niet te worden beantwoord door de oppositie. CDU-leider Friedrich Merz, die volgens de peilingen een grote kans maakt om Scholz op te volgen, zei dat de toespraak van de bondskanselier losstaat van de werkelijkheid. "Wat u hier hebt voorgedragen, is niet van deze wereld. U leeft overduidelijk in uw eigen kosmos." Merz zei dat het juist Scholz is die voor tweespalt in de Duitse samenleving zorgt.
Vertrouwensstemming
De bondskanselier bevestigde dat hij op 16 december een vertrouwensstemming zal houden in de Bondsdag. Die zal zijn regering naar verwachting verliezen, wat de weg vrijmaakt voor nieuwe verkiezingen. Die moeten eind februari worden gehouden. Scholz zei blij te zijn dat het tijdspad na overleg met andere partijen was bepaald.
De zogenoemde stoplichtcoalitie van Scholz' SPD, de Groenen en de liberale FDP viel vorige week uit elkaar toen Scholz FDP-minister Christian Lindner ontsloeg na ruzie over de begroting. Hij noemde die beslissing woensdag nog eens "correct en onvermijdelijk".
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP) - De geplande militaire oefeningen van de Verenigde Staten en Zuid-Korea in Zuid-Korea worden naar verwachting met ongeveer de helft teruggebracht. Dat meldden Zuid-Koreaanse media dinsdag en woensdag.
3 uur geledenBAGDAD (ANP) - De Iraakse regering heeft contracten goedgekeurd om via alternatieve routes olie te exporteren, zo maakte de regering dinsdag bekend.
3 uur geledenJERUZALEM/ANKARA (ANP) - De aanvaarding door Syrië van Turkse troepen op een basis in het noordwesten van Syrië vormde een bedreiging. Dat argument voert Israël aan voor een aanval op de basis Abu Duhur in Syrië dinsdag.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zeggen dinsdag twee ballistische raketten vanuit Iran te hebben gedetecteerd. Beide projectielen kwamen neer in zee, meldt het ministerie van Defensie. De laatste keer dat het land een Iraanse aanval meldde, was in mei.
6 uur geledenRICHMOND (ANP) - Frank Beard, de drummer van rockband ZZ Top, is op 77-jarige leeftijd overleden. Dat heeft een woordvoerder van de muzikant dinsdag bekendgemaakt. Beard kampte de afgelopen tijd met gezondheidsproblemen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties uitgevaardigd tegen medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC). Ook voorzitter Tomoko Akane staat nu op de Amerikaanse sanctielijst.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - In het Verenigd Koninkrijk zijn meer dan tweehonderd personen besmet geraakt door een uitbraak van salmonella. Een van hen is overleden.
9 uur geleden