Scholz: prijsplafond gas werkt alleen met hulp partners buiten EU
BERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een voorgesteld plafond van de Europese Unie op de gasprijzen om de stijgende energiekosten in toom te houden, kan alleen werken in nauwe samenwerking met niet-EU-partners zoals Zuid-Korea en Japan. Dat zei de Duitse bondskanselier Olaf Scholz donderdag in een toespraak voor het parlement in Berlijn.
"Een politiek vastgesteld prijsplafond houdt altijd het risico in dat de producenten hun gas vervolgens elders gaan verkopen, en wij Europeanen uiteindelijk minder gas zullen krijgen in plaats van meer", verklaarde Scholz voorafgaand aan de tweedaagse top van EU-leiders over het controversiële onderwerp, die donderdag in Brussel begint. In plaats van een prijsplafond steunde Scholz het idee om nauw samen te werken met andere grote gasverbruikers, zoals Japan en Zuid-Korea, "zodat we niet met elkaar concurreren op een krappe markt".
De 27 leden van de EU kibbelen al maanden over de beste manier om de torenhoge energierekeningen voor huishoudens en bedrijven aan te pakken. Een meerderheid van de EU-landen, waaronder Italië, wil dat probleem oplossen met een maximumprijs voor gas, maar ze stuiten op verzet van onder andere Nederland en Duitsland.
Import
Ook de Europese Commissie wil nog niet aan een prijsplafond. De commissie geeft de voorkeur aan een flexibele pieklimiet voor de gasprijs om de energierekeningen te drukken. Verder moeten EU-landen 15 procent van hun gas samen gaan inkopen en moet er een nieuwe richtprijs voor gas komen.
Duitsland, de grootste economie van Europa, wordt hard getroffen door het besluit van Rusland om geen gas meer te leveren via de belangrijke Nord Stream 1-pijpleiding vanwege de Europese steun aan Oekraïne en de sancties tegen Rusland. De regering van Scholz heeft het wegvallen van het Russische gas gedeeltelijk opgevangen door meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te importeren. De Duitse overheid heeft echter steeds meer kritiek op de hoge prijzen die sommige bondgenoten vragen voor hun gasleveringen.
De Duitse minister van Economie Robert Habeck beschuldigde bondgenoot de Verenigde Staten er onlangs van "astronomische prijzen" te rekenen voor hun leveringen van lng. Scholz zinspeelde donderdag op dezelfde ontevredenheid van de Duitsers over de houding van de bondgenoten. "We zijn ervan overtuigd dat landen als de VS, Canada of Noorwegen, die solidair met ons aan de zijde van Oekraïne staan, er belang bij hebben ervoor te zorgen dat energie in Europa niet onbetaalbaar wordt", aldus de bondskanselier.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
12 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
13 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
14 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
14 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
15 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
16 uur geleden