Scholz: prijsplafond gas werkt alleen met hulp partners buiten EU
BERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een voorgesteld plafond van de Europese Unie op de gasprijzen om de stijgende energiekosten in toom te houden, kan alleen werken in nauwe samenwerking met niet-EU-partners zoals Zuid-Korea en Japan. Dat zei de Duitse bondskanselier Olaf Scholz donderdag in een toespraak voor het parlement in Berlijn.
"Een politiek vastgesteld prijsplafond houdt altijd het risico in dat de producenten hun gas vervolgens elders gaan verkopen, en wij Europeanen uiteindelijk minder gas zullen krijgen in plaats van meer", verklaarde Scholz voorafgaand aan de tweedaagse top van EU-leiders over het controversiële onderwerp, die donderdag in Brussel begint. In plaats van een prijsplafond steunde Scholz het idee om nauw samen te werken met andere grote gasverbruikers, zoals Japan en Zuid-Korea, "zodat we niet met elkaar concurreren op een krappe markt".
De 27 leden van de EU kibbelen al maanden over de beste manier om de torenhoge energierekeningen voor huishoudens en bedrijven aan te pakken. Een meerderheid van de EU-landen, waaronder Italië, wil dat probleem oplossen met een maximumprijs voor gas, maar ze stuiten op verzet van onder andere Nederland en Duitsland.
Import
Ook de Europese Commissie wil nog niet aan een prijsplafond. De commissie geeft de voorkeur aan een flexibele pieklimiet voor de gasprijs om de energierekeningen te drukken. Verder moeten EU-landen 15 procent van hun gas samen gaan inkopen en moet er een nieuwe richtprijs voor gas komen.
Duitsland, de grootste economie van Europa, wordt hard getroffen door het besluit van Rusland om geen gas meer te leveren via de belangrijke Nord Stream 1-pijpleiding vanwege de Europese steun aan Oekraïne en de sancties tegen Rusland. De regering van Scholz heeft het wegvallen van het Russische gas gedeeltelijk opgevangen door meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te importeren. De Duitse overheid heeft echter steeds meer kritiek op de hoge prijzen die sommige bondgenoten vragen voor hun gasleveringen.
De Duitse minister van Economie Robert Habeck beschuldigde bondgenoot de Verenigde Staten er onlangs van "astronomische prijzen" te rekenen voor hun leveringen van lng. Scholz zinspeelde donderdag op dezelfde ontevredenheid van de Duitsers over de houding van de bondgenoten. "We zijn ervan overtuigd dat landen als de VS, Canada of Noorwegen, die solidair met ons aan de zijde van Oekraïne staan, er belang bij hebben ervoor te zorgen dat energie in Europa niet onbetaalbaar wordt", aldus de bondskanselier.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Veel richtinggevend nieuws was niet voorhanden voor beleggers op Wall Street. Bovendien verliep de handel erg rustig, omdat veel handelaren vrij waren voor kerst. De volumes lagen ongeveer de helft lager dan normaal.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten doen onderzoek naar een Britse webwinkel die ervan wordt verdacht op kinderen lijkende sekspoppen te verkopen. Dat hebben openbaar aanklagers tegen het Franse persbureau AFP gezegd. Eerder was er nog grote ophef in Frankrijk over de verkoop van sekspoppen op de Chinese webwinkel Shein. Shein heeft de poppen al verwijderd van zijn platform.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde markt voor bedrijfsfusies en overnames is dit jaar gestegen naar een totale waarde van 4,5 biljoen dollar, oftewel 4500 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant Financial Times die zich baseert op cijfers van het Britse beursbedrijf LSE. Dat is het hoogste niveau sinds 2021 en een waardestijging van bijna 50 procent vergeleken met vorig jaar.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine koersuitslagen begonnen. Wall Street is op tweede kerstdag in tegenstelling tot de Europese beurzen wel gewoon geopend voor de beurshandel, al zal die naar verwachting erg rustig verlopen omdat veel handelaren vrij zijn. De hoeveelheid aandelen die wordt verhandeld, ligt doorgaans een stuk lager dan normaal.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Honderden vluchten op de grote luchthavens van New York zijn geschrapt in verband met een grote sneeuwstorm. Er wordt verwacht dat er vanaf vrijdagmiddag tot en met zaterdag zware sneeuwval is in New York City en op Long Island, met een mogelijke ophoping van wel 20 centimeter sneeuw voordat de storm afneemt.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kansen op werk voor werklozen in Duitsland zijn op een historisch dieptepunt, waarschuwt de directeur van de Bundesagentur für Arbeit. In opmerkingen die vrijdag werden vrijgegeven, vertelt Andrea Nahles aan nieuwssite web.de dat de Duitse arbeidsmarkt al enkele maanden stagneert en geen vooruitgang boekt.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland en Kazachstan hebben de eerste lancering onder hun gezamenlijke Baiterek-ruimteproject uitgesteld. De debuutlancering van de Russische Soejoz 5-raket wordt verschoven naar een nader te bepalen tijdstip om extra controles mogelijk te maken.
11 uur geleden