Scholz overtuigd dat Rusland oorlog in Oekraïne niet zal winnen
DAVOS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz zegt ervan overtuigd te zijn dat de Russische president Vladimir Poetin niet zal slagen in zijn streven Oekraïne te veroveren. In een toespraak tijdens het World Economic Forum in het Zwitserse Davos zei de regeringsleider dat "Poetin heeft gefaald in al zijn strategische doelen" en de verovering van Oekraïne "verder weg is dan aan het begin van de oorlog".
"Ons doel is kristalhelder: Poetin moet deze oorlog niet winnen. En ik ben ervan overtuigd dat hij niet zal winnen", aldus Scholz, die andere regeringsleiders opriep zich aan te sluiten bij een gezamenlijk front om Rusland verder te isoleren. Hij doelde vooral op de opkomende landen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika die zich tot dusver hebben onthouden van kritiek op de invasie.
In een poging dat patroon te doorbreken heeft Scholz regeringsleiders van India, Indonesië, Zuid-Afrika, Senegal en Argentinië uitgenodigd voor de top van de G7 van geïndustrialiseerde landen in het Duitse Elmau volgende maand. "Die top moet Poetin duidelijk maken: de vrede wordt niet gedicteerd. Oekraïne zal dat niet accepteren en wij evenmin."
Internationale rechtsorde
Volgens de bondskanselier wil Poetin terug naar een wereld waarin "het recht van de sterkste geldt en waarin niet iedereen verzekerd is van vrijheid, onafhankelijkheid en zelfbeschikkingsrecht. Dat noemen we imperialisme".
Hij meent dat de Russische invasie niet alleen het bestaan van Oekraïne als zelfstandige natie bedreigt, maar ook de internationale rechtsorde die gebaseerd is op internationale samenwerking.
Poetin zal volgens Scholz zijn militaire campagne alleen beëindigen als hij zich realiseert dat hij de Oekraïense defensie niet kan doorbreken. "Daarom steunen wij Oekraïne."
Meer uit Buitenland
BARCELONA (ANP) - Een Turks verkeersvliegtuig van Istanbul op weg naar Spanje is na een bommelding in Barcelona geland, apart gezet en doorzocht. Het alarm bleek vals maar ontketende een grote actie van Spaanse veiligheidsdiensten en van de luchtmacht van Spanje en het buurland Frankrijk.
4 minuten geledenLONDEN (ANP) - Kemi Badenoch, de partijleider van de Britse Conservatieven, heeft de prominente politicus Robert Jenrick uit haar partij gezet. Volgens Badenoch was Jenrick van plan om over te stappen naar de radicaal-rechtse partij Reform, een rivaal van de Conservatieven.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas is bereid de macht in de Gazastrook over te dragen aan het Palestijnse comité dat tijdelijk de Gazastrook moet besturen, zegt een functionaris van de Palestijnse groepering. Egypte maakte woensdag bekend dat er overeenstemming is bereikt over de vijftien leden van het technocratische comité.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft in een verklaring op Facebook haar Europese bondgenoten bedankt voor het sturen van militairen naar Groenland. Ze is inmiddels door haar buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen bijgepraat over het overleg met de Amerikanen en zegt dat het "geen makkelijk gesprek" was.
3 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda worden donderdag presidentsverkiezingen gehouden, maar in veel gebieden zijn de stembureaus uren na de geplande opening nog steeds gesloten. President Yoweri Museveni spreekt over "technische problemen" met stemcomputers, maar volgens de oppositie veroorzaakt de regering de vertraging expres.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Rusland maakt zich "ernstige zorgen" over de komst van militairen uit NAVO-landen naar Groenland. Dat ze in het noordpoolgebied Rusland en China het hoofd moeten bieden is onzin, stelt de Russische ambassade in Brussel.
3 uur geleden