Scholz optimistisch over Duitse economie ondanks energiecrisis
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz verwacht dat economie van zijn land, de grootste van Europa, de komende wintermaanden zal kunnen doorstaan, ondanks de uitdagingen op het gebied van de energievoorziening. Scholz verwelkomde ook een voorstel om burgers te helpen met de stijgende kosten van elektriciteits- en gasrekeningen deze winter.
Het voorstel van een speciale commissie voor een eenmalige betaling aan consumenten, gevolgd door een gasprijsplafond volgend jaar, is volgens de bondskanselier "een zeer, zeer goede basis" om verder te gaan. Na de aanbevelingen van de commissie is het nu aan de Duitse regering om te beslissen of ze deze opvolgt.
Als gevolg van de oorlog in Oekraïne zijn de gas- en elektriciteitsprijzen in Europa tot recordniveaus gestegen en zoeken regeringen naar manieren om mensen en bedrijven te helpen met de hoge energierekeningen. Scholz sprak dinsdag op een conferentie van werktuigbouwkundigen, die verklaarden dat ze bijzonder zwaar worden getroffen door de huidige economische omstandigheden.
"Wij werktuigbouwkundigen worden niet alleen rechtstreeks getroffen door hoge energieprijzen, maar ook door de risicovolle situatie voor onze leveranciers", zei Karl Haeusgen, voorzitter van de vereniging van werktuigbouwkundigen (VDMA). Scholz stelde zijn toehoorders gerust door te zeggen dat Duitsland, nu de gasopslagfaciliteiten bijna vol zitten en de bouw van nieuwe faciliteiten voor vloeibaar gemaakt aardgas is begonnen, de winter door moet kunnen komen. Ook blijven in Duitsland enkele kolencentrales draaien, evenals twee kerncentrales, voegde hij eraan toe.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
7 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
7 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
8 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
9 uur geleden