Scholz officieel gekozen als SPD-leider bij verkiezingen
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz mag proberen om aan te blijven als leider van Duitsland. De sociaaldemocratische SPD heeft hem op het partijcongres met een grote meerderheid officieel gekozen als bondskanselierskandidaat voor de verkiezingen van 23 februari.
Dat was lang geen vanzelfsprekendheid. Scholz is momenteel weinig populair bij de Duitsers en zijn partij staat er niet goed voor in de peilingen. Het christendemocratische verbond CDU/CSU lijkt af te stevenen op een overwinning. De SPD is in de meeste peilingen de derde partij, achter de rechts-radicale Alternative für Deutschland (AfD).
Daardoor gingen binnen Scholz' partij stemmen op om de verkiezingen in te gaan met een andere kanselierskandidaat, zoals de populaire minister van Defensie Boris Pistorius. Maar na enkele weken van speculatie maakte Pistorius bekend dat hij zich niet kandidaat zou stellen en dat hij Scholz steunde. Daarmee kwam de discussie ten einde.
Strijdbaar
Ondanks de slechte peilingen toonde Scholz zich strijdbaar bij het partijcongres. Na zijn benoeming als kanselierskandidaat zei hij te willen verrassen. "We gaan winnen." Volgens de bondskanselier staat Duitsland op "een kruispunt" en is de uitkomst van de verkiezingen zeer belangrijk voor de toekomst van het land.
De verkiezingen zouden aanvankelijk pas in oktober plaatsvinden, maar zijn naar voren gehaald doordat Scholz' coalitie begin november uit elkaar viel. Na maandenlange ruzies over de begroting ontsloeg Scholz de liberale minister van Financiën Christian Lindner. Zijn partij trok zich terug, waardoor de regering geen meerderheid meer had. Nieuwe verkiezingen moeten de politieke impasse oplossen.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is in China aangekomen voor zijn staatsbezoek aan dat land. Hij spreekt later deze week met de Chinese president Xi Jinping.
18 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR/AFP) - Bij de Filipijnse senaat zijn woensdag tientallen schoten gehoord. Het is niet direct duidelijk wat er aan de hand is. Mogelijk houdt het incident verband met senator Ronald Dela Rosa, die gezocht wordt door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag.
25 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in de King's Speech voor het parlement de plannen herhaald van premier Keir Starmer, die onder druk staat om af te treden. Charles zei namens de regering onder meer dat die zich in gaat zetten voor meer gelijkheid in het Verenigd Koninkrijk en dat het land de samenwerking met de EU weer meer moet gaan opzoeken.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon meldt dat Israëlische aanvallen woensdag de levens hebben geëist van acht personen, onder wie twee kinderen. Bij de aanvallen werden auto's getroffen op een snelweg tussen de hoofdstad Beiroet en het zuiden van het land.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De druk op de Britse premier Keir Starmer om af te treden neemt verder toe. Het aantal partijgenoten dat oproept tot zijn vertrek, is toegenomen tot circa negentig. Intussen heeft hij een kort overleg gehad met een potentiële uitdager, de minister van Volksgezondheid Wes Streeting.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
14 uur geleden