Scholz officieel gekozen als SPD-leider bij verkiezingen
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz mag proberen om aan te blijven als leider van Duitsland. De sociaaldemocratische SPD heeft hem op het partijcongres met een grote meerderheid officieel gekozen als bondskanselierskandidaat voor de verkiezingen van 23 februari.
Dat was lang geen vanzelfsprekendheid. Scholz is momenteel weinig populair bij de Duitsers en zijn partij staat er niet goed voor in de peilingen. Het christendemocratische verbond CDU/CSU lijkt af te stevenen op een overwinning. De SPD is in de meeste peilingen de derde partij, achter de rechts-radicale Alternative für Deutschland (AfD).
Daardoor gingen binnen Scholz' partij stemmen op om de verkiezingen in te gaan met een andere kanselierskandidaat, zoals de populaire minister van Defensie Boris Pistorius. Maar na enkele weken van speculatie maakte Pistorius bekend dat hij zich niet kandidaat zou stellen en dat hij Scholz steunde. Daarmee kwam de discussie ten einde.
Strijdbaar
Ondanks de slechte peilingen toonde Scholz zich strijdbaar bij het partijcongres. Na zijn benoeming als kanselierskandidaat zei hij te willen verrassen. "We gaan winnen." Volgens de bondskanselier staat Duitsland op "een kruispunt" en is de uitkomst van de verkiezingen zeer belangrijk voor de toekomst van het land.
De verkiezingen zouden aanvankelijk pas in oktober plaatsvinden, maar zijn naar voren gehaald doordat Scholz' coalitie begin november uit elkaar viel. Na maandenlange ruzies over de begroting ontsloeg Scholz de liberale minister van Financiën Christian Lindner. Zijn partij trok zich terug, waardoor de regering geen meerderheid meer had. Nieuwe verkiezingen moeten de politieke impasse oplossen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.
4 uur geledenTAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.
9 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.
10 uur geleden