Scholz officieel gekozen als SPD-leider bij verkiezingen
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz mag proberen om aan te blijven als leider van Duitsland. De sociaaldemocratische SPD heeft hem op het partijcongres met een grote meerderheid officieel gekozen als bondskanselierskandidaat voor de verkiezingen van 23 februari.
Dat was lang geen vanzelfsprekendheid. Scholz is momenteel weinig populair bij de Duitsers en zijn partij staat er niet goed voor in de peilingen. Het christendemocratische verbond CDU/CSU lijkt af te stevenen op een overwinning. De SPD is in de meeste peilingen de derde partij, achter de rechts-radicale Alternative für Deutschland (AfD).
Daardoor gingen binnen Scholz' partij stemmen op om de verkiezingen in te gaan met een andere kanselierskandidaat, zoals de populaire minister van Defensie Boris Pistorius. Maar na enkele weken van speculatie maakte Pistorius bekend dat hij zich niet kandidaat zou stellen en dat hij Scholz steunde. Daarmee kwam de discussie ten einde.
Strijdbaar
Ondanks de slechte peilingen toonde Scholz zich strijdbaar bij het partijcongres. Na zijn benoeming als kanselierskandidaat zei hij te willen verrassen. "We gaan winnen." Volgens de bondskanselier staat Duitsland op "een kruispunt" en is de uitkomst van de verkiezingen zeer belangrijk voor de toekomst van het land.
De verkiezingen zouden aanvankelijk pas in oktober plaatsvinden, maar zijn naar voren gehaald doordat Scholz' coalitie begin november uit elkaar viel. Na maandenlange ruzies over de begroting ontsloeg Scholz de liberale minister van Financiën Christian Lindner. Zijn partij trok zich terug, waardoor de regering geen meerderheid meer had. Nieuwe verkiezingen moeten de politieke impasse oplossen.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend de inwoners van de plaats Sajd in Zuid-Libanon opgeroepen om te evacueren. "De activiteiten van Hezbollah dwingen het Israëlische leger om in het dorp krachtig op te treden", aldus de woordvoerder van het leger op X.
28 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt vrijdag raketten en drones te hebben afgevuurd op militaire en energiedoelwitten in Israël en de Golfstaten. Dat meldt het Iraanse persagentschap Fars op basis van een verklaring.
33 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend gemeld dat het luchtaanvallen heeft uitgevoerd op de Iraanse hoofdstad Teheran.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft meer militairen nodig voor in Zuid-Libanon, meldde legerwoordvoerder Effie Defrin donderdag in een televisietoespraak. Die zijn volgens hem hard nodig voor de bufferzone die Israël aan het creëren is.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS schorten de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen tien dagen langer op, tot 6 april. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Volgens Trump volgt het besluit op een verzoek vanuit Iran. De onderhandelingen met dat land zouden "zeer goed verlopen", aldus Trump.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is niet onder druk gezet bij het besluit om Zuid-Afrika niet uit te nodigen voor een bijeenkomst van de G7 in juni, heeft buitenlandminister Jean-Noël Barrot benadrukt in de marge van een overleg van de G7. De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa zei eerder op donderdag dat zijn uitnodiging was ingetrokken, volgens hem onder druk van de VS.
10 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, de organisatie achter de Oscars, neemt na 27 jaar afscheid van het wereldberoemde Dolby Theatre in Los Angeles. Vanaf 2029 worden de filmprijzen een paar kilometer verderop uitgereikt in het Peacock Theater, onderdeel van evenementencomplex L.A. Live.
10 uur geleden