
Scholz garandeert Duitse steun aan Polen in grensconflict Belarus
WARSCHAU (ANP/DPA/RTR) - Tijdens zijn eerste bezoek aan Polen als Duitse bondskanselier heeft Olaf Scholz zondag de Poolse regering verzekerd van Duitse steun in het geschil over vluchtelingen dat zich sinds de zomer aan de Pools-Belarussische grens ontvouwt.
Tijdens een ontmoeting met de Poolse premier Mateusz Morawiecki in Warschau noemde Scholz de acties van de Belarussische president Alexander Loekasjenko "onmenselijk" en wees op "een gemeenschappelijke taak om dergelijke daden te verwerpen". Tevens verzekerde hij Morawiecki dat Duitsland solidair is met Polen tegen wat hij noemde Loekasjenko's "hybride oorlogvoering".
Duitsland en de Europese Unie hebben Loekasjenko herhaaldelijk beschuldigd van het opzettelijk transporteren van vluchtelingen uit landen als Irak en Syrië naar de buitengrens van de EU, zoals die met Polen. Vervolgens zouden veel vluchtelingen daarvandaan proberen illegaal de EU binnen te komen.
Nord Stream 2
Na de ontmoeting met Morawiecki sprak Scholz zich ook uit over het controversiële Nord Stream 2-project, een pijplijn die gas direct van Rusland naar Duitsland zal leveren. Volgens de VS zal de gaspijpleiding de Europese afhankelijkheid van Russisch gas vergroten. Dat zou Rusland in staat stellen politieke druk uit te oefenen op kwetsbare Oost- en Midden-Europese landen, waaronder Oekraïne.
Duitsland zal zich ondanks de Amerikaanse kritiek blijven inzetten voor Oekraïne als doorvoerroute voor gas naar Europa. "We blijven ons verantwoordelijk voelen om ervoor te zorgen dat de Oekraïense activiteiten in de doorvoer van gas succesvol blijven", zei Scholz.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Twee Amerikaanse B-2-bommenwerpers zijn onderweg naar het eiland Guam, in de Stille Oceaan, melden persbureau Reuters en The New York Times (NYT). Daarvandaan vliegen ze mogelijk door naar een luchtmachtbasis op Diego Garcia, in de Indische Oceaan. Vanaf Diego Garcia kunnen ze volgens experts worden ingezet in het Midden-Oosten.
24 minuten geledenSPLIT (ANP/DPA) - Inwoners van verscheidene dorpen aan de Kroatische kust en tientallen toeristen zijn zaterdag gevlucht voor felle natuurbranden. Deze zijn vooralsnog niet onder controle. Een populair gebied ten zuiden van Split wordt bedreigd door het vuur. Een deel van de snelweg langs de kust, tussen de plaatsen Omis en Dubce, is volgens de media afgesloten voor verkeer.
1 uur geledenMINSK (ANP) - De Amerikaanse gezant Keith Kellogg heeft bij Belarus de vrijlating geregeld van politieke gevangenen. Dat meldt de Zweedse premier Ulf Kristersson op X. Onder de veertien die zijn vrijgelaten was een Zweedse vrouw. "Veel dank aan Trump en zijn gezant", schrijft Kristersson in verwijzing naar de Amerikaanse president Donald Trump en zijn gezant Keith Kellogg.
1 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski is vrijgelaten. Dat meldden zijn vrouw Svetlana Tichanovskaja en mensenrechtenorganisatie Viasna zaterdag op X en op Telegram. Op beelden is te zien hoe Tichanovski onder applaus uit een busje stapt en zijn vrouw omhelst.
3 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - President Volodymyr Zelensky heeft Roeslan Kravtsjenko officieel aangesteld als de nieuwe hoofdaanklager van Oekraïne. Hij volgt Andri Kostin op, die opstapte na de vaststelling van dienstplichtfraude bij onder meer het Openbaar Ministerie. Verscheidene medewerkers werden aan een invaliditeitsverklaring geholpen waardoor ze het leger niet in hoefden. Volgens een onderzoek van de veiligheidsdienst gebeurde dat ook op grote schaal bij andere overheidsinstanties.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische veiligheidsdienst heeft volgens het nationale persbureau SANA Wassim al-Assad gearresteerd, een neef van de voormalige machthebber Bashar al-Assad. De VS zetten hem in 2023 op de sanctielijst als leider van een paramilitaire groepering die het regime van zijn oom steunde, en wegens drugshandel.
4 uur geledenTOKIO (ANP) - Japan en de Verenigde Staten zijn in aanloop naar de NAVO-top hard gebotst over de Amerikaanse eis dat Japan meer in defensie zou moeten steken. Japan heeft topoverleg met de VS afgezegd, meldt de Financial Times.
5 uur geleden