Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scholz en Poetin zien kansen voor diplomatie in Oekraïne-crisis

Scholz en Poetin zien kansen voor diplomatie in Oekraïne-crisis

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz en de Russische president Vladimir Poetin zien nog veel mogelijkheden voor een diplomatieke oplossing voor de crisis rond Oekraïne. "We zijn bereid om samen verder te werken", zei Poetin na een gesprek van drie uur in het Kremlin.

Scholz zei het met Poetin eens te zijn dat de diplomatieke opties nog lang niet zijn uitgeput. Volgens hem is de Russische troepenopbouw langs de Oekraïense grens een bedreiging, maar is het een "goed signaal" dat Rusland een aantal troepen heeft laten vertrekken.

Verdere gesprekken over het vredesproces in Oost-Oekraïne waar pro-Russische separatisten gebieden hebben bezet, bieden kansen, zeiden beide leiders. In dit zogenoemde Normandië-overleg tussen Rusland, Oekraïne, Frankrijk en Duitsland is vooralsnog vruchteloos gesproken over de naleving van de Minsk-akkoorden. Daarin zijn onder meer afspraken over een staakt-het-vuren gemaakt.

Compromis

Poetin herhaalde dat Rusland "natuurlijk" geen oorlog wil. Scholz pleitte voor een compromis en zei dat sommige Russische eisen nader besproken kunnen worden. Hij noemde het onze "verdomde verantwoordelijkheid" dat er geen oorlog ontstaat in Europa.

Rusland heeft berichten over een mogelijke invasie van Oekraïne steeds afgedaan als paniekzaaierij. Moskou wil dat het Westen de Russische zorgen over de uitbreiding van de NAVO serieus neemt. De Russen willen niet dat buurland Oekraïne lid wordt van dat militaire bondgenootschap.

Er lijkt op dat punt nog geen uitzicht te zijn op een doorbraak. Poetin zei dat Rusland is verzekerd dat Oekraïne in de nabije toekomst geen lid zal worden van de NAVO, maar die toezegging is volgens hem veel te mager. Hij zei dat Moskou meteen een definitieve oplossing wil.

Meer uit Buitenland

Republikeinse senator wil onderzoek naar zakenleven familie Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse senator John Curtis heeft opgeroepen tot een onderzoek naar de vraag of de familie van de Amerikaanse president Donald Trump profiteert van zijn ambtstermijn. Volgens Curtis bestaat onder het publiek de indruk dat familieleden hun positie uitbuiten, wat het vertrouwen in de overheid ondermijnt.

2 uur geleden
Hackgroep ShinyHunters claimt FBI-gegevens te hebben bemachtigd

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.

5 uur geleden
Macron bij VN: landen moeten opkomen voor internationale orde

NEW YORK (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat landen meer moeten doen om de wereld vooruit te helpen. Hij liet zich in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onder meer kritisch uit over de manier waarop wordt omgegaan met de Palestijnen. Landen zijn volgens Macron te laks.

6 uur geleden
Trump: VS spraken in New York ruim drie uur met Iran

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben gesproken met een afvaardiging van Iran, heeft president Donald Trump gezegd. "De ontmoeting duurde drie uur", aldus Trump. Het overleg zou "heel goed" zijn verlopen.

7 uur geleden
Poetin volgens Trump bereid tot gesprekken over beëindigen oorlog

NEW YORK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid tot een nieuwe ontmoeting met de Verenigde Staten om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne, zei Donald Trump dinsdag. De Amerikaanse president sprak de pers toe na een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.

7 uur geleden
Trump laat media 'waarschijnlijk' toe als dat moet van rechter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij journalisten van drie nieuwsmedia "waarschijnlijk" weer toelaat tot het Witte Huis als de rechter daartoe besluit. Trump weert de media, omdat hij het niet eens is met de inhoud van hun berichtgeving. De media vechten dat aan en zeggen dat de vrije meningsuiting in gevaar is.

8 uur geleden
Voormalige Catalaanse leider kan mogelijk terug door Spaans hof

MADRID (ANP/AFP) - Het Grondwettelijke Hof in Spanje heeft zijn steun uitgesproken voor het opnemen van verduistering onder een amnestie. Hierdoor kan mogelijk de voormalige Catalaanse separatistenleider Carles Puigdemont terugkeren. Hij bevindt zich momenteel in ballingschap.

9 uur geleden