Scholz en Poetin hebben een uur gebeld
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft een uur lang gebeld met de Russische president Vladimir Poetin, meldt de Duitse regering in een verklaring. Dat was voor het eerst sinds december 2022.
Scholz heeft er bij Poetin op aangedrongen open te staan voor onderhandelingen over een "rechtvaardige en duurzame vrede" in Oekraïne. Verder benadrukte hij dat Duitsland Oekraïne zal blijven steunen "zolang als nodig". Volgens een regeringsfunctionaris gaf hij aan dat de inzet van Noord-Koreaanse troepen in de oorlog een ernstige escalatie is van het conflict. Ook spraken Scholz en Poetin af met elkaar in contact te blijven.
Het Kremlin meldde dat Poetin en Scholz "gedetailleerd en vrij" hebben gesproken over hun kijk op het conflict. Volgens Poetin moet in een eventueel akkoord over het conflict rekening worden gehouden met de Russische veiligheidsbelangen. Ook moet worden uitgegaan van de "nieuwe territoriale werkelijkheden" en moeten de hoofdoorzaken van het conflict worden aangepakt.
Adempauze
Volgens de Russen was het gesprek op initiatief van Scholz en kwam ook het Midden-Oosten ter sprake. Poetin zou verder hebben gezegd dat de banden tussen Rusland en Duitsland extreem verslechterd zijn.
De bondskanselier heeft voor zijn telefoongesprek met Poetin met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gebeld en zal dat ook na afloop doen. Een bron binnen de regering in Kyiv laat weten dat Zelensky de bondskanselier heeft gewaarschuwd Poetin niet te bellen, omdat dit de Russische leider zou helpen zijn isolement te doorbreken. "Poetin wil geen echte vrede, hij wil slechts een adempauze", aldus de bron.
In de verklaring staat niet of er anderen bij het gesprek betrokken waren. Scholz zei maandag nog tegen de omroep ARD dat hij van plan was om "snel" met Poetin te praten, maar voegde daaraan toe dat hij dat niet alleen zou doen.
Meer uit Buitenland
LA PAZ (ANP/AFP) - Het aanbod van de Boliviaanse president Rodrigo Paz om zijn salaris te halveren heeft demonstranten tegen zijn regering er niet van overtuigd dat ze moeten ophouden met protesteren.
53 minuten geledenBEIROET (ANP) - Colombiaanse huurlingen zijn door een bedrijf uit de Verenigde Arabische Emiraten ingehuurd en reisden via militaire bases van de VAE voordat ze naar Soedan werden gestuurd om daar de gewelddadige Rapid Support Forces (RSF) te ondersteunen. Dat meldt Human Rights Watch in een rapport.
1 uur geledenJAIPUR (ANP) - Ondanks de Amerikaanse aanvallen op doelen in Iran is een akkoord om de oorlog te beëindigen nog steeds mogelijk. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een bezoek aan India tegen verslaggevers.
1 uur geledenWASHINGTON/TEHERAN/DOHA (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten hebben maandag doelen aangevallen in het zuiden van Iran. Het betrof onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) omschrijft de aanvallen als defensieve handelingen, bedoeld om "onze troepen te beschermen tegen bedreigingen van de Iraanse strijdkrachten".
3 uur geledenOTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Israëlische president Isaac Herzog gezegd dat de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla onacceptabel is. Carney wil een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen.
5 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.
11 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is maandag begonnen met een preventieve bestralingstherapie, nadat vorige maand een kwaadaardig plekje op zijn hoofdhuid werd verwijderd. Dat meldt het ziekenhuis in een verklaring.
11 uur geleden