Scholz en Poetin hebben een uur gebeld
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft een uur lang gebeld met de Russische president Vladimir Poetin, meldt de Duitse regering in een verklaring. Dat was voor het eerst sinds december 2022.
Scholz heeft er bij Poetin op aangedrongen open te staan voor onderhandelingen over een "rechtvaardige en duurzame vrede" in Oekraïne. Verder benadrukte hij dat Duitsland Oekraïne zal blijven steunen "zolang als nodig". Volgens een regeringsfunctionaris gaf hij aan dat de inzet van Noord-Koreaanse troepen in de oorlog een ernstige escalatie is van het conflict. Ook spraken Scholz en Poetin af met elkaar in contact te blijven.
Het Kremlin meldde dat Poetin en Scholz "gedetailleerd en vrij" hebben gesproken over hun kijk op het conflict. Volgens Poetin moet in een eventueel akkoord over het conflict rekening worden gehouden met de Russische veiligheidsbelangen. Ook moet worden uitgegaan van de "nieuwe territoriale werkelijkheden" en moeten de hoofdoorzaken van het conflict worden aangepakt.
Adempauze
Volgens de Russen was het gesprek op initiatief van Scholz en kwam ook het Midden-Oosten ter sprake. Poetin zou verder hebben gezegd dat de banden tussen Rusland en Duitsland extreem verslechterd zijn.
De bondskanselier heeft voor zijn telefoongesprek met Poetin met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gebeld en zal dat ook na afloop doen. Een bron binnen de regering in Kyiv laat weten dat Zelensky de bondskanselier heeft gewaarschuwd Poetin niet te bellen, omdat dit de Russische leider zou helpen zijn isolement te doorbreken. "Poetin wil geen echte vrede, hij wil slechts een adempauze", aldus de bron.
In de verklaring staat niet of er anderen bij het gesprek betrokken waren. Scholz zei maandag nog tegen de omroep ARD dat hij van plan was om "snel" met Poetin te praten, maar voegde daaraan toe dat hij dat niet alleen zou doen.
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran. Voordat hij in Washington op het vliegtuig stapte, zei hij tegen journalisten dat hij hoopt op een positieve uitkomst. Vanaf zaterdag gaan de VS en Iran praten over een definitief einde aan de oorlog.
1 uur geledenHELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.
4 uur geleden