Scholz en Poetin hebben een uur gebeld
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft een uur lang gebeld met de Russische president Vladimir Poetin, meldt de Duitse regering in een verklaring. Dat was voor het eerst sinds december 2022.
Scholz heeft er bij Poetin op aangedrongen open te staan voor onderhandelingen over een "rechtvaardige en duurzame vrede" in Oekraïne. Verder benadrukte hij dat Duitsland Oekraïne zal blijven steunen "zolang als nodig". Volgens een regeringsfunctionaris gaf hij aan dat de inzet van Noord-Koreaanse troepen in de oorlog een ernstige escalatie is van het conflict. Ook spraken Scholz en Poetin af met elkaar in contact te blijven.
Het Kremlin meldde dat Poetin en Scholz "gedetailleerd en vrij" hebben gesproken over hun kijk op het conflict. Volgens Poetin moet in een eventueel akkoord over het conflict rekening worden gehouden met de Russische veiligheidsbelangen. Ook moet worden uitgegaan van de "nieuwe territoriale werkelijkheden" en moeten de hoofdoorzaken van het conflict worden aangepakt.
Adempauze
Volgens de Russen was het gesprek op initiatief van Scholz en kwam ook het Midden-Oosten ter sprake. Poetin zou verder hebben gezegd dat de banden tussen Rusland en Duitsland extreem verslechterd zijn.
De bondskanselier heeft voor zijn telefoongesprek met Poetin met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gebeld en zal dat ook na afloop doen. Een bron binnen de regering in Kyiv laat weten dat Zelensky de bondskanselier heeft gewaarschuwd Poetin niet te bellen, omdat dit de Russische leider zou helpen zijn isolement te doorbreken. "Poetin wil geen echte vrede, hij wil slechts een adempauze", aldus de bron.
In de verklaring staat niet of er anderen bij het gesprek betrokken waren. Scholz zei maandag nog tegen de omroep ARD dat hij van plan was om "snel" met Poetin te praten, maar voegde daaraan toe dat hij dat niet alleen zou doen.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP/AFP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima is een persoon om het leven gekomen. Zeker 47 anderen zijn gewond geraakt, meldt de Peruaanse minister van Volksgezondheid Juan Carlos Velasco aan lokale media.
1 uur geledenLIMA (ANP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn vrijdagmiddag (lokale tijd) zeker 47 mensen gewond geraakt, meldt het ministerie van Volksgezondheid op X. Volgens het ministerie stortte er een "constructie" in, maar verdere details over het incident zijn door de autoriteiten niet bekendgemaakt.
3 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/MANAMA (ANP) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw aanvallen over en weer. Israël laat weten dat er vanuit Iran raketten zijn afgevuurd op het land. Dat gebeurde de afgelopen weken vrijwel dagelijks. Het Israëlische leger liet zaterdagochtend vroeg weten doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet aan te vallen. Journalisten van persbureau AFP meldden daar explosies.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Zowel Iran als de Verenigde Staten zoeken in het zuidwesten van Iran nog altijd naar een bemanningslid van de F-15 die vrijdag uit de lucht zou zijn geschoten. De plaatsvervangend gouverneur van de Iraanse provincie Kohgiluyeh en Boyer-Ahmad laat volgens de BBC aan Iraanse media weten dat "de politie, veiligheidsdiensten en inwoners in de regio proberen de piloot te identificeren".
5 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn drie mannen aangeklaagd voor brandstichting na een incident in Londen bijna twee weken geleden. Vier ambulances van de Joodse vrijwilligersorganisatie Hatzola gingen toen in de buitenwijk Golders Green in vlammen op. De 17-, 19- en 20-jarigen werden eerder deze week gearresteerd in het oosten van de stad.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse atoomenergieorganisatie (AEOI) vindt dat het VN-orgaan IAEA, het Internationaal Atoomenergieagentschap, zich partijdig opstelt door geen kritiek te hebben op luchtaanvallen op nucleaire installaties in Iran. "Het zwijgen van het IAEA over luchtaanvallen op complexen die vreedzame doeleinden dienen, is niet slechts nalatigheid, maar wijst duidelijk op medeplichtigheid met de daders."
7 uur geledenSOHMOR (ANP/AFP) - Israël heeft met aanvallen met gevechtsvliegtuigen twee vlak bij elkaar gelegen bruggen over de rivier de Litani in het oosten van Libanon verwoest. Israël zegt dat de bruggen gebruikt worden voor het verplaatsen van wapens van de beweging Hezbollah.
10 uur geleden