Scholz en Poetin hebben een uur gebeld
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft een uur lang gebeld met de Russische president Vladimir Poetin, meldt de Duitse regering in een verklaring. Dat was voor het eerst sinds december 2022.
Scholz heeft er bij Poetin op aangedrongen open te staan voor onderhandelingen over een "rechtvaardige en duurzame vrede" in Oekraïne. Verder benadrukte hij dat Duitsland Oekraïne zal blijven steunen "zolang als nodig". Volgens een regeringsfunctionaris gaf hij aan dat de inzet van Noord-Koreaanse troepen in de oorlog een ernstige escalatie is van het conflict. Ook spraken Scholz en Poetin af met elkaar in contact te blijven.
Het Kremlin meldde dat Poetin en Scholz "gedetailleerd en vrij" hebben gesproken over hun kijk op het conflict. Volgens Poetin moet in een eventueel akkoord over het conflict rekening worden gehouden met de Russische veiligheidsbelangen. Ook moet worden uitgegaan van de "nieuwe territoriale werkelijkheden" en moeten de hoofdoorzaken van het conflict worden aangepakt.
Adempauze
Volgens de Russen was het gesprek op initiatief van Scholz en kwam ook het Midden-Oosten ter sprake. Poetin zou verder hebben gezegd dat de banden tussen Rusland en Duitsland extreem verslechterd zijn.
De bondskanselier heeft voor zijn telefoongesprek met Poetin met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gebeld en zal dat ook na afloop doen. Een bron binnen de regering in Kyiv laat weten dat Zelensky de bondskanselier heeft gewaarschuwd Poetin niet te bellen, omdat dit de Russische leider zou helpen zijn isolement te doorbreken. "Poetin wil geen echte vrede, hij wil slechts een adempauze", aldus de bron.
In de verklaring staat niet of er anderen bij het gesprek betrokken waren. Scholz zei maandag nog tegen de omroep ARD dat hij van plan was om "snel" met Poetin te praten, maar voegde daaraan toe dat hij dat niet alleen zou doen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
3 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
4 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
4 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
5 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
5 uur geleden