Scholz: Duitsland voorbereid op stopzetting Russische gaslevering
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Mocht Rusland de gaskraan naar Europa volledig dicht laten, dan zijn Duitsland en Europa daarop voorbereid. Dat zei de Duitse bondskanselier Olaf Scholz in een verklaring. Het land heeft zich voorbereid "op een grootschalige stopzetting van de gasleveringen door Rusland vanwege de oorlog tegen Oekraïne", aldus Scholz. Hij voegde daaraan toe dat zijn land terminals aan de Noord-Duitse kust heeft opgezet om vloeibaar gemaakt gas in te voeren. Duitse steden en gemeenten betwisten overigens de beweringen van Scholz.
De grootste economie van Europa is sterk afhankelijk van de invoer van Russisch gas. De huidige energiecrisis wordt verergerd doordat de Russische president Vladimir Poetin de leveringen almaar verder beperkt als vergelding voor sancties in verband met de oorlog in Oekraïne. Zeker het dichthouden van gaspijpleiding Nord Stream 1 wordt gevoeld. Ondertussen nemen de zorgen toe dat Duitsland als gevolg van de crisis met een golf van faillissementen te maken kan krijgen.
"We hebben gas bespaard. We maken opnieuw gebruik van de productiecapaciteit van kolengestookte elektriciteitscentrales. Begin volgend jaar hebben we de mogelijkheid om de resterende Zuid-Duitse kerncentrales te gebruiken als dat nodig is", zei de bondskanselier.
Toch werden er zaterdag vraagtekens gezet bij de energietoezegging van de regering. Zo stelde de voorzitter van de Vereniging van Steden en Gemeente, die 14.000 steden en gemeenten in het land vertegenwoordigt, dat het land het risico loopt op een energiecrisis. Gerd Landsberg sprak tegen de krant Welt am Sonntag onder andere zijn zorgen uit over de impact van een eventuele aanval van hackers. Verder wees hij op de kans van overbelasting van het net als veel huishoudens overschakelen op elektrische kachels in plaats van gaskachels. "Duitsland heeft erkend dat de situatie ernstig is, maar doet nog niet genoeg om zich voor te bereiden", zei Landsberg, tegen de krant.
Eerder deze week kreeg de Duitse regering een klap te verwerken bij de plannen om enkele kerncentrales open te houden als reserve. Het plan, onthuld door de minister van Economie Robert Habeck, werd verworpen door een van de Duitse exploitanten van kerncentrales, die zei dat het "technisch niet uitvoerbaar is en daarom niet geschikt".
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
3 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
3 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
7 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
8 uur geleden