Scholz: de ene uitdaging na de andere door energiecrisis
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland wordt geconfronteerd met de ene uitdaging na de andere bij het reageren op de energiecrisis die is ontketend door de Russische oorlog in Oekraïne. Dat heeft bondskanselier Olaf Scholz gezegd in zijn wekelijkse videoboodschap.
"Sinds het begin van het jaar hebben we in Duitsland ingrijpende beslissingen genomen om ervoor te zorgen dat we de aanvoer van kolen, olie en gas veilig kunnen stellen", aldus Scholz. "We kunnen vandaag zeggen: we komen er waarschijnlijk wel door. Maar meteen dient de volgende klus zich alweer aan."
De Duitse economie bevindt zich momenteel op de rand van een recessie, terwijl de prijzen stijgen en er een moeilijke winter in het vooruitzicht ligt nu Rusland de gasleveringen heeft stopgezet. De regering van Scholz zag zich eerder deze week genoodzaakt om Uniper, de grootste gasimporteur van het land, te nationaliseren om meer problemen te voorkomen.
Gas
Scholz benadrukt dat "Rusland deze oorlog niet zal winnen" en dat zijn regering zich inspant om de kosten van elektriciteit en gas terug te dringen. Ook werkt hij aan steunmaatregelen voor huishoudens en bedrijven.
De bondskanselier reist dit weekend met een groep topbestuurders uit het bedrijfsleven naar het Midden-Oosten, waar hij deals probeert te sluiten voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) met Saudi-Arabië en Qatar. Dat gas zou als alternatief kunnen dienen voor het Russische gas.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
5 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
8 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
9 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.
10 uur geleden