Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scholz beklemtoont: geen vliegtuigen of troepen naar Oekraïne

Scholz beklemtoont: geen vliegtuigen of troepen naar Oekraïne

BERLIJN (ANP/DPA) - Bondskanselier Olaf Scholz heeft in de Bondsdag gezegd beslist geen gevechtsvliegtuigen of troepen naar Oekraïne te sturen. Hij heeft geprobeerd de parlementariërs en de bevolking gerust te stellen over zijn besluit moderne aanvalswapens aan Oekraïne te geven.

Om te beginnen draagt Duitsland veertien Leopold 2A6-tanks over. Scholz heeft ook geen bewaren meer als andere landen de tanks van Duitse makelij aan Oekraïne geven. De Oekraïense machthebbers hopen op een 'tankcoalitie' en de Oekraïense onderminister Andrej Melnik vroeg na het bekend worden van de overdracht van Duitse tanks meteen ook om gevechtsvliegtuigen. NAVO-chef Jens Stoltenberg zei in een reactie op het Duitse besluit dat de tanks Oekraïne kunnen helpen "winnen als soevereine natie".

Scholz heeft lang geaarzeld en wilde geen peperdure uitgesproken aanvalswapens aan Oekraïne leveren, mede omdat dit volgens Duitse opiniepeilingen impopulair zou zijn. In de Bondsdag zei Scholz woensdagmiddag dat hij de zorgen begrijpt, maar hij vraagt om vertrouwen in de bondskanselier en in de regering.

Rode lijn

Hij zei dat Duitsland in dit conflict altijd een rode lijn heeft gehad en daarom beslist geen gevechtsvliegtuigen gaat leveren en zeker geen troepen gaat sturen. Dat is niet alleen zijn houding, maar volgens Scholz ook die van de Amerikaanse president Joe Biden. Scholz noemde eerdere discussies over het afdwingen van een vliegverbod in Oekraïens luchtruim. Washington wil daar niet aan meedoen omdat het tot een directe confrontatie met de Russen zou leiden.

Er komt ook geen directe deelname van NAVO-militairen in Oekraïne. Dat is volgens Scholz "nu niet het geval en dat zal ook in de toekomst niet het geval zijn". Rusland beschuldigt westerse landen ervan praktisch wel direct deel te nemen aan de strijd in Oekraïne, zoals met het verstrekken van militair belangrijke informatie, de bewapening en financiering van Oekraïne, en de training van Oekraïense militairen.

Meer uit Buitenland

Arabische staten veroordelen Ben-Gvir om behandeling flotilla

NEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.

1 uur geleden
Exitpolls: uiterst rechts op winst bij verkiezingen Cyprus

NICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.

1 uur geleden
China stuurt ruimtevaarder voor een jaar naar de ruimte

JIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.

5 uur geleden
Netanyahu: Trump wil met Iran-akkoord nucleaire dreiging wegnemen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.

5 uur geleden
Trump: blokkade tegen Iran van kracht totdat akkoord is getekend

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.

7 uur geleden
Pakistan hoopt op snel direct overleg tussen Iran en VS

ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.

10 uur geleden
Media Israël: Trump belooft vast te houden aan nucleaire eisen

JERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.

10 uur geleden